ProQuest Ebook Central: krátkodobé výpůjčky elektronických knih

ProQuest Ebook Central

Březen 2021: přístup do databáze byl ukončen.

Elektronická knihovna ProQuest Ebook Central zpřístupňuje téměř jeden milion (962 685) zejména odborných e-knih z nejnovější produkce špičkových nakladatelství (např. Springer, Wiley, Elsevier, Sage, Taylor and Francis, CRC Press) pomocí tzv. krátkodobých výpůjček (Short Term Loans).

Vybíráme z nejnovějších titulů v češtině:

Výpůjčky jsou hrazeny z rozpočtu Moravské zemské knihovny. Uživatelům MZK je poskytujeme zdarma do vyčerpání prostředků k tomuto účelu určených.

Proquest Ebook Central

K dohledání konkrétního titulu můžete použít jednoduché nebo pokročilé vyhledávání, tituly si můžete prohlížet také podle jednotlivých oborů. Výsledky hledání můžete dále upřesnit pomocí faset v sloupci napravo (rok vydání, předmět, jazyk, autor). Nalezné tituly si můžete uložit do vlastní "poličky" ("Add to Bookshelf"). Všechny tituly zařazené do kolekce jsou dostupné k pětiminutovému náhledu ("Read Online"). Poté si můžete zažádat o výpůjčky e-knihy až na 14 dní ("Request"). V rámci jednoho pracovního dne Vám odpovíme.

Většina e-knih v kolekci je v anglickém jazyce, ale najdete zde také tituly např. v němčině, francouzštině, španělštině nebo i v češtině.

V rámci každé eknihy je možné vyhledávat, můžete přidávat soukromé komentáře nebo zvyrazňovat zajímavé části. Z každého titulu si také můžete část vytisknout a uložit ve formátu pdf.

Vypůjčení e-knih:

  • vstup do databáze je možný pouze s platnou registrací v MZK; přihlášení je stejné jako do online katalogu
  • Uživatel si může prohlížet libovolnou eknihu z nabídky po dobu 5 minut ("Read Online")
  • Po překročení časového limitu je nutné si zážádat o výpůjčku eknih ("Request")
  • požadavek na výpůjčku eknihy vyhodnotíme a odpovíme v rámci jednoho pracovního dne
  • ekniha je po dobu vaši výpůjčky uložena ve složce "Current loans", odkud si můžete knihu číst on-line, nebo si jí stáhnout do počítače, elektronické čtečky mobilu atp.
  • pro offline čtení stažených knih je nutné mít nainstalovaný program Adobe Digital Editions a vytvořený účet Adobe ID. Postup stahování eknih je popsán např. zde.

ProQuest Ebook Central Quick Start Guide | ProQuest Ebook Central Libguides

S případnými dotazy se prosím obraťte na Michala Škopa: michalskop@mzk.cz.

Poslední aktualizace: 31.03.2021, 07:57