Poslední pilotní školení „Jak se neztratit v éře syntetické reality“ je u konce – a to znamená jediné! Nový vzdělávací program, který vytvořilo Centrum vědeckotechnických informací SR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně v rámci projektu Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc, je připraven. Závěrečné pilotní školení proběhlo v Krajské knihovně v Žilině. Připravili a vedli ho lektoři z Moravské zemské knihovny a bylo zaměřeno na kritické myšlení a bezpečnost v online prostoru. Lektoři si pro knihovníky připravili poutavé přednášky, které byly rozděleny do několika tematických bloků.
První část školení byla věnována rozvoji kritického myšlení. Během přednášky se knihovníci aktivně účastnili diskuzí, příkladů a cvičení, které jim pomohly odhalit rozdíl mezi fakty a názory. Na závěr byl představen koncept rychlého a pomalého myšlení podle D. Kahnemana. Účastníci se také seznámili s 16 kognitivními zkresleními, která zkreslují naše vnímání reality, jako je pštrosí efekt, ukotvení, selektivní vnímání a nadměrná důvěra. Tyto příklady pocházely z materiálů dostupných na webu krimys.cz, který se věnuje popularizaci kritického myšlení. Dalším důležitým tématem byly argumentační fauly, tj. manipulativní způsoby argumentace, jako je zdůrazňování autority, zobecňování, apelování na emoce nebo prezentování názorů jako faktů.
Druhá přednáška byla zaměřena na základy internetové bezpečnosti. Tématem bylo 20 klíčových pojmů, které by měl znát každý uživatel internetu - od běžného uživatele až po pracovníka knihovny. Pojmy jako antivirus, phishing, deepfake, malware a VPN byly představeny jednoduchým způsobem, s příklady a aktivitami, které účastníkům pomohly si je lépe zapamatovat. Odpolední část školení se zabývala problematikou nepravdivých informací s důrazem na rozdíly mezi dezinformacemi, dezinformacemi a propagandou.
Nakonec bylo představeno téma sociálního inženýrství a různých manipulací zaměřených na zneužití důvěry lidí za účelem získání citlivých údajů. Představeny byly také nejčastější formy phishingových útoků, od podvodných e-mailů a telefonátů až po falešné webové stránky.
Návštěva kolegů z Moravské zemské knihovny byla kromě školení také příležitostí ke společnému projektovému setkání a prohlídce hostitelské Krajské knihovny v Žilině a seznámení se s její činností a službami. Co nás čeká dál? Léto bude ve znamení zapracování zpětné vazby od účastníků školení do vzdělávacího programu. Zároveň bude probíhat intenzivní školení školitelů. Od září se program rozběhne naplno a první knihovníci absolvují oficiální školení.
Projekt Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc je realizován v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg VI-A Slovenská republika – Česká republika 2021-2027. Cílem projektu je podpora vzdělávání prostřednictvím veřejných knihoven se zaměřením na nové digitální dovednosti nejen pro základní a střední školy, ale i pro širokou veřejnost.