Prohlídka vily TugendhatKdy: úterý 22. března / 15.30, 16.00 hod.
Kde: Vila Tugendhat (Černopolní 45)

KAPACITA NAPLNĚNA
Omlouváme se všem zájemcům o prohlídku vily Tugendhat. Vzhledem k velkému zájmu a omezené kapacitě počtu návštěvníků nejsou již žádná volná místa.Sraz vždy 15 min. před začátkem prohlídky u vstupu do vily (Černopolní 45).

Zvýhodněné vstupné 210,- Kč (platba na místě).
Rezervace: machackova@mzk.cz

V letech 1929–1930 si dali manželé Greta a Fritz Tugendhatovi v Brně postavit rodinný dům podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Dům později proslul jako jedna z nevýznamnějších vilových staveb na světě, a to ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění stavby do přírodního rámce. Unikátní umělecké dílo prošlo od svého vzniku složitým historickým i stavebním vývojem.

Manželé Tugendhatovi s rodinou obývali vilu necelých osm let. Po válečných peripetiích, kdy zde při osvobozování Brna v dubnu 1945 byli dokonce ustájeni koně kavalerie Rudé armády, sloužila vila jako taneční škola a rehabilitační středisko. První snahy o její obnovu proběhly v šedesátých letech 20. století. Po první obnově, v roce 1985, se proměnila ve vládní objekt. Z tohoto titulu, a snad i proto, že stojí „na půli cesty“ mezi Prahou a Bratislavou, zde byla v roce 1992 podepsána smlouva o rozdělení Československa. Od roku 1994 je vila Tugendhat ve správě Muzea města Brna, které ji začalo provozovat jako instalovanou památku moderní architektury, tehdy jako první památku tohoto typu v České republice. V roce 1995 byla prohlášena Národní kulturní památkou a od roku 2001 je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Autor textu: Dagmar Černoušková

 

Kontaktní osoba: Kontaktní osoba: Mgr. Ing. Romana Macháčková, 541 646 133, Romana.Machackova@mzk.cz

Akce probíhá v ramci cyklu Oči Brna.

Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Prohlídka vily Tugendhat
Prohlídka vily Tugendhat
Prohlídka vily Tugendhat
Prohlídka vily Tugendhat
Prohlídka vily Tugendhat

Poslední aktualizace: 23.03.2016, 19:13