Cenu Premia Bohemica získává profesor Newerkla

Z pověření ministra kultury České republiky předal ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček prestižní cenu Premia Bohemica za přínos české kultuře v zahraničí. Letošním laureátem se stává rakouský bohemista, historik a pedagog Stefan Michael Newerkla. Jako garant výuky západoslovanské jazykovědy přispívá profesor Newerkla k šíření české literatury a kultury nejen na vídeňské univerzitě, ale v celém Rakousku. Profesor Newrkla je autorem řady monografií, více než 140 vědeckých článků, spolupracoval mimo jiné na učebnicích češtiny a vede několik vědeckých grantů. 

Stefan Michael Newerkla se narodil v roce 1972 v dolnorakouském městě Rohy (Horn) v blízkosti českých hranic. Již během gymnaziálních studií se v něm probudil zájem o slavistiku, neboť studoval na gymnáziu ve Světlé (Zwettl), kde se mu dostalo širokého vzdělání ve světových jazycích, včetně ruštiny, na jejíž výuku bylo gymnázium ve Světlé zaměřeno. Ještě před svou imatrikulací na vídeňské univerzitě se stal v roce 1991 frekventantem letní školy českého jazyka na Karlově univerzitě v Praze. V letech 1992-1996 absolvoval vysokoškolské studium vídeňské slavistiky (a také anglistiky a amerikanistiky). Své zaměření prohloubil a v roce 1998 na téže univerzitě získal doktorský titul pro oblast bohemistiky a školské pedagogiky. S praktickou výukou češtiny pak získal zkušenosti během učitelské praxe na střední průmyslové škole v Holabrunu (Hollabrunn). Po ukončení učitelské praxe se však definitivně rozhodl pro akademickou kariéru na vídeňské univerzitě: nejprve jako badatel v projektu a tutor, poté jako odborný asistent, a nakonec od roku 2004 jako profesor pro západoslovanské jazyky.

Profesorem byl Stefan Newerkla jmenován v roce, kdy dosáhl 32 let, čímž se stal jedním z nejmladších profesorů jazykovědné slavistiky na světě. Od té doby zastával nejen na mateřské univerzitě řadu důležitých akademických funkcí od vedoucího ústavu po člena akademického senátu. Mimo svou alma mater byl však aktivní i v dalších akademických pozicích: za mnohé jmenujme prestižní členství v Rakouské akademii věd – nejprve jako člen-korespondent, později jako řádný člen. Svou bohemistickou službu neomezuje Stefan Newerkla jen na rodné Rakousko. S velkou obětavostí se účastní chodu rozličných rad, grémií či komisí českých akademických institucí, jako jsou Vědecká rada AV ČR, Akademický sněm AV ČR, Vědecká rada FF MU v Brně, řídicí grémium bilaterálního česko-rakouského programu pro podporu spolupráce ve vzdělávání a vědě AKTION, Stálá konference rakouských a českých historiků ke společnému kulturnímu dědictví Ministerstva zahraničních věcí a rakouského Ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti atd.

Zdroj: Ladatio, autor: prof. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.

Cena Premia Bohemica je udělována od roku 1993 a od roku 2017 ji každoročně uděluje Moravská zemská knihovna zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. O udělení ceny rozhoduje komise složená z před¬ních literárních vědců z univerzitních i akademických pracovišť v České republice a z dřívějších laureátů ceny. V minulosti cenu získali například Susanna Roth (1993), Oleg Malevič (1998), Christa Rothmeier (1999), Rei¬ner Kunze (2004), István Vörös (2005), Edgar de Bruin (2008), Urs Heftrich (2017) Robert Burton Pynsent (2018), Annalisa Cosentino (2019), Xavier Galmiche (2020) či naposledy Alessandro Catalano (2022).

Udílením ceny Premia Bohemica vyjadřuje Ministerstvo kultury úctu k práci zahraničních bohemis¬tů a překladatelů, kteří pomáhají šířit prostřednictvím české literatury povědomí o české kultuře a společnos¬ti, a upevňují tak pozici České republiky ve světě.

Poslední aktualizace: 11.10.2023, 13:10