Týden vědy a techniky

V prvních dvou listopadových týdnech se již tradičně Moravská zemská knihovna zapojuje do Týdne vědy a techniky. Přehled všech akcí najdete níže. Moravská zemská knihovna své akce pořádá zdarma, u něterých z nich počítejte s nutností registrace předem.

Program v Moravské zemské knihovně

2.11. - 30.11.  Výstava: Firmy na Moravě v patentech

Výstava zahrnuje především patentové spisy firem z Moravy. Cílem je ukázat inovační potenciál Moravy.

Více informací.

4.11. 17:00 Exkurze v Moravské zemské knihovně

Nahlédněte do prostor a studoven druhé největší knihovny u nás. Dozvíte se, proč některé knihy půjčujeme jen prezenčně a co je to povinný výtisk. Povíme vám o elektronických informačních zdrojích, o meziknihovní výpůjční službě, digitální knihovně Kramerius...

Více informací.

4.11. 19:00 Přednáška: Cesty ke vzdáleným světům

přednášející Ing. Tomáš Přibyl

Vyslanci lidstva do okrajových částí Sluneční soustavy - sondy jako Pioneer, Voyager, Galileo, Cassini či New Horizons - se již dříve zapsaly zlatým písmem do kroniky kosmonautiky. A další jdou či již brzy půjdou v jejich šlépějích. Průzkum vnějších planet a kosmického prostředí ovšem představuje výzvu technickou, technologickou i třeba ekonomickou; odměnou nám však je naprosto nový pohled na svět, jehož jsme součástí.

Více informací.

5.11. 10:00 - 14:30 Seminář: Patenty a užitné vzory - právní ochrana technických řešení

přednášející Ing. Zuzana Čapková a Ing. Eva Křováková, Úřad průmyslového vlastnictví v Praze.

Na školení získáte základní informace o tom, co lze a nelze chránit patentem či užitným vzorem, jaké podmínky musí technické řešení splňovat a jak a kde lze patent či užitný vzor přihlásit. Rovněž se formou jednoduchých praktických ukázek seznámíte s vyhledávacími možnostmi největší volně přístupné patentové databáze Espacenet.

Více informací.

11.11. 15:00 - 19:00 Moravská zemská knihovna a její vývoj, výzkum, inovace a digitalizace

Pásmo krátkých prezentací z činností Moravské zemské knihovny, které představí její zaměstnanci. Myslíte si, že v knihovně se „jen“ půjčují knihy? Přijďte se podívat, co znamená slovo vývoj v knihovně…

Více informací.

11.11. 17:00, 18:00 Exkurze v digitalizační dílně gramodesek

V oddělení digitalizace zvukových dokumentů budete mít možnost nahlédnout pod pokličku práce s gramofonovou deskou od A až do Z. Ukážeme vám zajímavosti tohoto černého kotouče, představíme první československou firmu ESTA a poslechneme si staré nahrávky.

Více informací.

12.11 9:00 - 15:00 Seminář: Volně přístupné informační zdroje pro vědu a vzdělávání

Na školení získáte formou jednoduchých praktických ukázek přehled o multioborových zdrojích, ve kterých lze bezplatně hledat odbornou literaturu, a to na úrovni bibliografických záznamů, někdy i plných textů.

Více informací.

12.11. 15:30, 16:30, 17:30 Exkurze v restaurátorské dílně

Chcete vidět, jak se šije knižní blok a vsazuje do desek? Jak se staráme o staré tisky a historické knižní vazby? Přijďte nahlédnout do knihařské a restaurátorské dílny Moravské zemské knihovny v Brně.

Více informací.

Poslední aktualizace: 26.10.2015, 18:29