MZK od 25.5. otevře studovny, týden předtím bude z důvodu rekonstrukce zavřená

Kvůli přesunutí stavebních prací do jara bude knihovna jeden týden zcela uzavřená pro veřejnost. V termínu od 18. do 22. května bude přerušen dosavadní omezený provoz, aby mohlo být vybudováno zádveří hlavního vstupu do budovy. Od 25. května se knihovna již otevře kompletně, tedy včetně studoven pro studium prezenčních výpůjček. Nadále však budou platit mimořádné hygienické podmínky. Kvůli povinným rozestupům bude omezen počet studijních míst, z toho důvodu budou moci knihovnu využívat pouze registrovaní čtenáři.

Druhá fáze rekonstrukce v rámci projektu IROP byla plánována původně na léto, kdy měla být knihovna více než dva měsíce zavřená. Zčásti se však stavební práce podařilo přesunout do jara, do období uzavření kvůli pandemii koronaviru. MZK dokázala rovněž flexibilně reagovat na rychlejší uvolňování restriktivních opatření a skloubit stavbu s otevřením; v tuto chvíli je v provozu půjčovna a současně dělníci pokračují v pokládání dřevěné podlahy atria. Práce na novém zádveří však zablokují hlavní vstup do budovy, což při otevření realizovat nelze. „Jak jsme již avizovali na konci dubna, musíme nyní krátkodobě knihovnu uzavřít, abychom ji mohli nechat otevřenou celé léto,“ vysvětluje Tomáš Kubíček, ředitel MZK.

Od pondělí 25. května se pak knihovna otevře zcela a nově budou přístupné i všechny studovny. Stále však budou platit specifická hygienická pravidla. Čtenáři budou již moci volně manipulovat s knihami v regálech ve studovnách i ve volném výběru, bude však nutné k tomu používat rukavice. Zachována bude povinnost uvnitř knihovny nosit roušku, absenční výpůjčky bude stále možné vracet pouze do biblioboxu, odkud knihy poputují do karantény. Obnovena bude rovněž možnost tisku a kopírování, v provozu budou výtahy i toalety ve všech patrech. Mimo provoz zůstává pouze týmová studovna určená pro společnou práci ve větším kolektivu. Studijní místa v ostatních studovnách budou upravena tak, aby byly dodržovány povinné dvoumetrové rozestupy. Počet míst ke studiu tak bude snížen téměř na třetinu, proto budou moci služeb knihovny využívat pouze registrovaní čtenáři.

Otevírací doba bude stále omezená. Knihovna bude pokračovat s intenzivnějším úklidem v průběhu dne i po skončení otevírací doby. Na všechny pulty v půjčovně i ve studovnách byla namontována ochranná plexiskla. Senioři nad 65 let budou moci přijít kdykoliv, v půjčovně budou obsluhováni přednostně. Obnovení kulturního a vzdělávacího programu je plánováno až od září.

Otevírací doba od 25. května:

Půjčovna a všechny studovny vyjma studovny rukopisů a starých tisků:
PO 09.00 - 15.30
ÚT 10.00 - 18.00
ST 09.00 - 15.30
ČT 10.00 - 18.00
PÁ 09.00 - 15.30

Otevírací doba studovny rukopisů a starých tisků:
PO 10.00 - 14.00
ÚT 12.00 - 18.00
ST 10.00 - 14.00
ČT 10.00 - 14.00
PÁ zavřeno

Poslední aktualizace: 11.05.2020, 19:13