MZK zpřístupňuje studentům a pedagogům VŠ přes 228 tis. digitalizovaných titulů

Na základě dohody mezi Národní knihovnou ČR a Dilia, z. s. a se souhlasem Ochranné organizace autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů byly pro pedagogy a vědecké pracovníky institucí na úrovni vysokých škol a jejich studenty zpřístupněny digitalizované tituly Moravské zemské knihovny na adrese https://kramerius-vs.mzk.cz/. Celkem jde o něco přes 228 tisíc digitalizovaných titulů, které dosud byly přístupné pouze na počítačích ve vlastní knihovně.

Dle dohody se správci práv je toto zpřístupnění dočasné. Pro vstup je nutné použít identifikační údaje účtu EduID. Kvůli ochraně zájmu vydavatelů není možné dostupné dokumenty stahovat a tisknout, lze je jen online prohlížet. Systém umožňuje i plnotextové vyhledávání z obsahu dokumentů.

Na technickém řešení intenzivně pracovali vývojáři MZK ve spolupráci s vývojáři Národní knihovny ČR několik posledních dní. Nejprve se podařilo zprovoznit přístup Národní knihovny. Systém byl však přetížený a pomalý. Jelikož jsou digitální fondy obou knihoven z velké části identické, začala MZK pracovat na druhé přístupové bráně, aby se zátěž rozložila.

Odkaz byl současně zahrnut i na webový rozcestník #KnihovnyPROTIviru, který MZK spustila minulý týden na adrese https://protiviru.knihovny.cz a který je neustále aktualizován. V současnosti jako jediný nabízí přehled všech volně dostupných elektronických zdrojů včetně aktuálních mimořádných nabídek některých institucí a nakladatelství.

Kontakt

Mgr. Martina Šmídtová, martina.smidtova@mzk.cz, tel.: 777 465 297

Poslední aktualizace: 26.03.2020, 14:23