Nový katalog MZK

Po více než roční testovací fázi nasazujeme katalog VuFind do ostrého provozu. VuFind je volně dostupný software, na jehož vývoji se MZK podílí a který jsme si přízpůsobili pro své potřeby. Řada z vás se s ním již stihla seznámit a tak víte, že nabízí zejména přehledné a intuitivní prostředí a tím i snadnější cestu ke hledaným dokumentům. Mezi jeho hlavní přednosti patří:

  • postupné upřesňování zadaného dotazu pomocí filtrů např. dle dostupnosti, témat, formátu, autora
  • našeptávání při zadávání dotazu
  • ukládání a odesílání výsledků vyhledávání, RSS
  • tagování, komentáře, vytváření vlastní seznamů, export citací do systému Citace PRO

VuFind
VuFind nabízí jedno pole pro zadání dotazu i způsob další práce s výsledky v podobném stylu, na jaký jste mnozí zvyklí z internetových vyhledávačů. Používání nového katalogu je opravdu intutivní a proto není třeba podrobnějších návodů. Zde je jen pár zakládních pokynů:

  • základní hledání: do vyhledávacího pole zadejte dotaz (současně zadejte např. jméno autora, název díla a pokud znáte, tak i rok vydání), pro vyhledávání fráze použijte uvozovky (např. "řízení podniku"); můžete si zvolit, zda chcete prohledávat vše nebo např. jen v údajích o autorovi či názvu; klikněte na "HLEDAT"
  • zužování dotazu: na stránce s vyhledanými záznamy můžete k upřesnění dotazu využít filtry, které najdete v pravé části stránky (např. dle dostupnosti, témat, autora, roku vydání...); pro upřesňování dotazu můžete použít také více filtrů najednou
  • pokročilé vyhledávání: umožňuje kombinaci různých hledisek (např. autor + název), současně můžete také určit formát a jazyk hledaného dokumentu
  • Požadovaný dokument objednáte kliknutím na odkaz "Požadavek" ve spodní části záznamu, pod záložkou "Exempláře"; zde také najdete informaci o umístění knih ve studovnách, zda je kniha právě půjčená nebo jestli si ji můžete půjčit domů ("měsíc") nebo jen do studovny

Objednávka / rezervace

  • pro zobrazení dalších informací o vyhledaném dokumentu použijte záložky ve spodní části záznamu (Popis, Citace, Komentáře)
  • dále můžete při zadávání dotazu využít booleovské operátory (AND, OR, NOT), zástupné znaky (?, *), aj.

V patičce katalogu najdete odkaz na další "Tipy pro vyhledávní" a také odkaz na formulář zpětné vazby. Jeho prostřednictvím nám můžete zasílat vaše postřehy či návrhy na vylepšení. S dotazy týkající se běžného využívání katalogu se prosím obracejte na Mgr. Michala Škopa (michalskop@mzk.cz).

Protože si jsme však vědomi také specifických potřeb některých skupin uživatelů (i skutečnosti, že spousta čtenářů prostě nemá ráda změny), zůstane i nadále dostupný katalog Aleph.

Poslední aktualizace: 02.05.2013, 18:38