Katalogy a databáze

Online katalogy

Najdete v nich zpracovanou velkou část našeho fondu. Umožňují vám objednávat, rezervovat, sledovat své výpůjčky a spravovat svoje konto. Katalog VuFind nabízí přehledné a intuitivní prostředí s možností jednoduchého zpřesňování dotazu. VuFind je open source software, na jehož vývoji se MZK podílí a který jsme si přízpůsobili pro své potřeby. Tradiční přístup do katalogu prostřednictvím systému Aleph zůstává i nadále zachován.

Knihovny.cz / České knihovny na jednom místě

Vyhledávat a objednávat literaturu ze skladu a prodlužovat výpůjčky můžete rovněž prostřednictvím portálu Knihovny.cz.

Lístkové katalogy

V případě neúspěšného hledání v online katalogu vyhledávejte v digitalizovaných lístkových katalozích. Lístkové katalogy evidují dokumenty získané do fondu do roku 1994. 

Databáze

K dohledání nejnovějších ověřených odborných informací a aktuálních zpráv můžete využít naše licencované elektronické informační zdroje. Jde o spolehlivé zdroje, které jsou spravovány nejprestižnějšími světovými nakladatelstvími. Najdete zde nejnovější články z novin a časopisů, e-knihy nebo vážnou hudbu k poslechu. Dále v této sekci najdete:

Digitální knihovna MZK

Digitální knihovna v současnosti obsahuje digitalizované  dokumenty Moravské zemské knihovny Přístup do Digitální knihovny je omezen přístupovými právy. 

Mapy v MZK

Digitalizované staré mapy a grafiku naleznete také na speciálním webu mapy.mzk.cz, jehož jádro tvoří tzv. Mollova sbírka. Pro práci s mapami vyvíjíme zajímavé nástroje

WebArchiv

Archiv českého webu - ukládají se v něm převážně hodnotné zdroje, jako jsou online časopisy, knihy, konferenční materiály, výzkumné zprávy, akademické práce, vládní dokumenty, blogy s kulturním či vědeckým zaměřením.

Poslední aktualizace: 05.12.2018, 16:19