Katalogy a databáze

Online katalogy Lístkové katalogy DatabázeDigitální knihovnaMapy v MZK

Online katalogy

Najdete v nich zpracovanou velkou část našeho fondu. Umožňují vám objednávat, rezervovat, sledovat své výpůjčky a spravovat svoje konto. Katalog VuFind nabízí přehledné a intuitivní prostředí s možností jednoduchého zpřesňování dotazu. VuFind je open source software, na jehož vývoji se MZK podílí a který jsme si přízpůsobili pro své potřeby. Tradiční přístup do katalogu prostřednictvím systému Aleph zůstává i nadále zachován.

Knihovny.cz / České knihovny na jednom místě

Vyhledávat a objednávat literaturu ze skladu a prodlužovat výpůjčky můžete rovněž prostřednictvím portálu Knihovny.cz.

Knihovny online

Knihovny jsou branou k informacím. Obsahují množství dokumentů, které si můžete půjčit. Zároveň jsou knihovníci schopni pomoci vám nalézt potřebné informace nejen ve fondech knihoven, ale také na internetu.

Problém je, že ne vždy máte čas do knihovny zajít, nemáte poblíž knihovnu nebo je prostě v daný okamžik zavřená. Proto knihovny začaly nabízet své služby online a zpřístupňují je na portálu Knihovny.cz. Pod jeho hlavičkou a za přispění partnerských projektů vznikl i web Online.knihovny.cz, jehož cílem je soustředit na jednom místě elektronické zdroje, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online z pohodlí svého domova.

Lístkové katalogy

V případě neúspěšného hledání v online katalogu vyhledávejte v digitalizovaných lístkových katalozích. Lístkové katalogy evidují dokumenty získané do fondu do roku 1994. 

Databáze

K dohledání nejnovějších ověřených odborných informací a aktuálních zpráv můžete využít naše licencované elektronické informační zdroje. Jde o spolehlivé zdroje, které jsou spravovány nejprestižnějšími světovými nakladatelstvími. Najdete zde nejnovější české e-knihy, články z novin a časopisů nebo vážnou hudbu k poslechu. Dále v této sekci najdete:

Digitální knihovna MZK

Digitální knihovna v současnosti obsahuje digitalizované  dokumenty Moravské zemské knihovny Přístup do Digitální knihovny je omezen přístupovými právy. 

Mapy v MZK

Digitalizované staré mapy a grafiku naleznete také na speciálním webu mapy.mzk.cz, jehož jádro tvoří tzv. Mollova sbírka. Pro práci s mapami vyvíjíme zajímavé nástroje.

Poslední aktualizace: 18.09.2023, 16:08