Mapy v MZK

mapy.mzk.cz

Součástí sbírek MZK je velké množství starých map i reprezentativní soubor současné kartografické produkce. Podstatná část našich map byla zdigitalizována a je zpřístupněna na webu mapy.mzk.cz.

 

 

Pro práci s mapami můžete využít následující nástroje:

  • Mapranksearch - Pokud hledáte mapu  konkrétního území nebo místa, ale neznáte přesný název, může Vám posloužit aplikace Map Rank Search. Zadejte jméno lokality nebo vymezte požadovanou oblast obdélníkem (symbol lupy při levém okraji mapy) a v pravé části dostanete výběr relevantních map. Aplikace je zatím v testovacím provozu a vyhledává pouze ve starých mapách vydaných před polovinou 19. století. 
  • Georeferencer - Georeferencování, tedy ztotožnění míst na staré mapě s lokalitami na současném kartografickém díle, umožní knihovně rozvíjet další aplikace využitelné v paměťových institucích, historii, kartografii, nebo třeba při výuce na středních a vysokých školách. S georeferencování map můžete knihovně pomoci i Vy - stačí postupovat podle jednoduchého návodu, který naleznete zde.
  • Map Tiler - Chcete porovnat starou mapu se současnou krajinou? Program Map Tiler Vám umožní přikládat staré mapy na mapové aplikace Google Maps, Yahoo Maps, Microsoft VirtualEarth nebo OpenStreetMap, můžete je dokonce transformovat do 3D náhledů prostřednictví Google Earth. Návod v českém jazyce naleznete zde.

Bližší informace o fondu map v MZK.

Poslední aktualizace: 18.06.2023, 13:25