Digitální knihovna Kramerius

Spolupracujeme s Národní knihovnou ČR a Knihovnou Akademie věd na vývoji systému Kramerius, který používáme pro zpřístupnění digitálních dokumentů v Digitální knihovně MZK.

Kramerius

Systém Kramerius je nástroj pro prezentaci a správu digitálních dokumentů. Jeho vývoj začal v roce 2002 verzí 3. Novou podobu získal přechodem na verzi 4 a v současné době je již dostupný ve verzi 5.

Systém je založen na technologii Java JDK 1.8 a lze ho provozovat jako samostatnou webovou aplikaci v libovolném J2EE kontaineru (např. Apache Tomcat) nebo dle požadavku zadavatele v rámci portálového řešení vyhovujícímu specifikaci JSR 168 a JSR 286 (např. Liferay). Pro jádro systému je použito open source úložiště Fedora 3 (http://www.fedora-commons.org/) a pro uložení obrazu systém imageserver. Ve verzi 5 má Kramerius také API (aplikační rozhraní), které umožňuje přístup k datům jiným aplikacím.

Ve verzi 4 a 5 je uživatelské rozhraní Kramerius 4 více orientováno na fulltextové vyhledávání dokumentů, doplněné o rychlý výběr skupin dokumentů pomocí faset a časové osy.

Digitální knihovna Kramerius může obsahovat jak digitalizované dokumenty (například vzácné a ohrožené dokumenty digitalizované v národních programech Memoriae Mundi Series Bohemica a Kramerius), tak i elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě (například odborné články nebo e-knihy ve formátu PDF).

Více informací o Digitální knihovně MZK.

V případě dotazů se na nás můžete obrátit na emailu: digitalniknihovna@mzk.cz.

Poslední aktualizace: 05.02.2021, 15:44