Jak podpořit rozkvět obecních knihoven v Jihomoravském kraji s pomocí dotačního titulu JMK Obecní knihovny

Konání akce: 
08.02.2023, 13:00 - 14:00

Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Oddělením rozvoje venkova a zemědělství při Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihomoravského kraje zve všechny zřizovatele knihoven v obcích Jihomoravského kraje do 3 000 obyvatel, knihovníky a další zájemce na webinář k dotačnímu titulu Obecní knihovny.  V rámci programu se představí zástupce úspěšných žadatelů - Místní knihovna Kořenec a odborné pracoviště Moravské zemské knihovny v Brně - Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven. 

Webinář se bude konat ve středu 8. února 2023 ve 13:00 hodin a bude probíhat na platformě ZOOM.

Předpokládaná délka trvání semináře cca 1 hodina.

Účast na webináři je zdarma.

 

ODKAZ NA ON-LINE ZÁZNAM:

https://www.youtube.com/watch?v=0AaDVQHy1l4&ab_channel=Moravsk%C3%A1zemsk%C3%A1knihovnavBrn%C4%9B

 

Program:

RNDr. Iveta Macurová: Dotační titul Obecní knihovny v roce 2023

Seznámení s formalitami a náležitostmi pro úspěšné podání žádosti v roce 2023. Termíny, bodové hodnocení, úspěšnost žádostí v minulých letech.

RNDR. Iveta Macurová je vedoucí oddělení rozvoje venkova a zemědělství Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Je hlavní administrátorkou dotačního titulu Obecní knihovny, a to od jeho počátku v roce 2016. Je členkou krajské hodnotící komise Vesnice roku a od roku 2018 je členkou komise soutěže Komunitní knihovna Jihomoravského kraje vyhlašované MZK v Brně.

Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová: Podpora obecních knihoven se každé obci vždy vyplatí

Rekapitulace přínosu obecní knihovny pro život i v té nejmenší obci. Význam a role knihovny jako místa, které propojuje, stmeluje, přispívá k rozvoji života v obci. Přílklady fotodokumentace proměn obecních knihoven. Informace o soutěži Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2023. 

Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová pracuje jako vedoucí Odboru knihovnictví Moravské zemské knihovny v Brně. Ve své práci klade důraz na podporu malých knihoven, DT Obecní knihovny monitoruje od roku 2016. Jejím profesním zaměřením je problematika regionálních funkcí knihoven, lektorování vzdělávacích kurzů a metodické poradenství knihovnám. Publikuje v odborném tisku.

Mgr. Hana Matulová: Místní knihovna Kořenec

TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje roku 2019 se zařadila již několikrát mezi úspěšné žadatele. Seznámení s proměnou malé knihovny v komunitní centrum obce s podporou DT Obecní knihovny.

Mgr. Hana Matulová vede Místní knihovnu Kořenec od roku 2015. Od počátku využívá pro knihovnu možnosti vícezdrojového financování. Knihovna za dobu jejího působení obdržela několik ocenění na regionální i krajské úrovni. V současné době pracuje jako regionální metodička v Městské knihovně Boskovice.  

Mgr. Lenka DostálováMetodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Představení aktualit z činnosti Metodického centra včetně ukázek rekonstrukcí knihoven.

Mgr. Lenka Dostálová vede Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven:, jediné specializované pracoviště v České republice, které vzniklo s podporou Ministerstva kultury ČR s cílem poskytovat odborné poradenství k rekonstrukci a modernizaci interiérů a exteriérů knihoven.

 

Místo konání: videokonference v platformě ZOOM. Všem přihlášeným účastníkům bude den před konáním akce rozeslán odkaz pro přihlášení a další pokyny. 

UPOZORNĚNÍ: Z akce bude pořízen videozáznam umístěný do konce února na webové stránce MZK - Pro knihovny.

Přihlášky

Je nutné se přihlásit do úterý 7.2. 2023 prostřednictvím elektronického registračního formuláře ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou zpětně potvrzeny e-mailem. Přihlášení účastníci obdrží den před školením odkaz pro připojení.   

Organizátor školení: Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová, e-mail: Monika.Kratochvilova@mzk.cz

 

Těšíme se na Vaši účast.

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
ředitel MZK

PřílohaVelikost
dr._i.macurova_jmk.pdf860.6 KB
knihovna_korenec_dotace_jm_kraj.pdf1.91 MB
dt_obecni_knihovny_mzk.pdf4.97 MB
dt__obecni_knihovny_mc_vrk.pdf2.68 MB

Registrace uzavřeny

Poslední aktualizace: 18.02.2023, 16:13