Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje

Konání akce: 
19.05.2022, 10:00 - 15:00

 

Místo konání: Zámek Slavkov-Austerlitz, p.o., Rubensův sál, Palackého nám. 1, 684 01 Slavkov u Brna


Datum konání: 19. května 2022, 10:00 - 15:00 hod.


Určení: Pro knihovny muzeí, galerií, archivů Jihomoravského kraje a další zájemce z řad odborné veřejnosti


Záštitu nad konáním akce převzal Ing. Jiří Němec, zastupitel Jihomoravského kraje a předseda Výboru pro životní prostředí a kulturu.

Akci podpoří společnost Elsyst Engineering ve Vyškově s bohatými zkušenostmi v oblasti digitalizace dokumentů. Zástupce firmy představí na semináři portfolio společnosti a možnou platformu ke spolupráci.

Informace o konání semináře bude zveřejněna v časopise Duha a ve Věstníku AMG.

Jedním z úkolů Moravské zemské knihovny je podpora a koordinace rozvoje veřejných knihovnických a informačních služeb také v odborných knihovnách Jihomoravského kraje. Sdílení nových trendů a inovací, informací o novinkách v oblasti digitálních služeb se stává nezbytným předpokladem zkvalitňování služeb knihoven paměťových institucí a jejich dalšího rozvoje.

 

Cíl semináře

  • podpořit spolupráci knihoven muzeí, galerií, archivů a dalších paměťových institucí v Jihomoravském kraji. Změny, kterými procházejí veřejné knihovny (digitalizace sbírek a důraz na jejich zpřístupnění on-line, snaha o modernizaci služeb, důraz na public relations) jsou v mnoha ohledech podobné těm, které řeší také knihovny odborné. Stále více se ukazuje, že spolupráce a koordinace činnosti veřejných, odborných a speciálních knihoven, tedy i knihoven paměťových institucí, je v digitálním a informačním prostředí nezbytná.
  • propojovat knihovny paměťových institucí Jihomoravského kraje a využívat zkušeností ze spolupráce a nové podněty z jiných krajů (Zlínský kraj: https://www.kfbz.cz/xx-seminar-knihoven-pametovych-instituci-zlinskeho-kraje). Sdílení trendů a zkušeností, tzn. vědět o sobě, mít na sebe kontakty, využívat spolupráci k možným projektům, pomáhat sdílet zkušenosti a trendy v knihovnách paměťových institucí, iniciovat rozvoj knihoven paměťových institucí, aby se víc vědělo, co knihovny nabízejí a mít v konání semináře platformu pro efektivní sdílení zkušeností, trendů, nápadů,
  • využít seminář jako platformu ke sdílení inovací využitelných v knihovnách paměťových institucí Jihomoravského kraje.

 

 

Téma semináře

Aktuality a možnosti spolupráce knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje

 

Program

Zahájení

 

10,00 – 10,30

Mgr. Eva Oubělická, DiS., ředitelka Zámku Slavkov-Austerlitz

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D., ředitel Moravské zemské knihovny v Brně

 

10,30-10,50

Blok MZK

Kramářské tisky a jejich zpřístupňování v knihovnách 

Mgr. Jiří Dufka, Odbor rukopisů a starých tisků, MZK v Brně

Anotace příspěvku:

Kramářské tisky představují specifickou skupinu, která se vzpírá tradičnímu knihovnímu popisu. Autorské údaje často chybí, název obvykle nevypovídá o obsahu a impresa bývají fingovaná. Jak takové dokumenty zpracovávat a zpřístupňovat? Na první kroky realizované v Knihovně Národního muzea nyní navazuje Moravská zemská knihovna v Brně a v rámci projektu NAKI Kramářské tisky v brněnských historických fondech otevírá veřejnosti druhou největší sbírku těchto drobných tisků. V příspěvku budou představeny dosavadní výsledky a cíle projektu v následujících letech.

Mgr. Jiří Dufka vystudoval historii a archivnictví na FF MU, od roku 2006 pracoval v Moravské zemské knihovně na různých projektových pozicích a následně v odboru rukopisů a starých tisků, který vede od roku 2020.

 

10,50-11,15

7 důvodů proč využívat portál Knihovny.cz

PhDr. Martin Krčál, Odbor vývoje Centrálního portálu knihoven, MZK v Brně

Anotace příspěvku: Pokud chtějí knihovny uspět na poli zprostředkovatele informací, musejí využívat nové vyhledávací technologie a systémy. Knihovny.cz vznikly jako moderní nástroj umožňující vyhledávat ve fondech zapojených knihoven. V příspěvku budou prezentovány důvody proč portál využívat a jak může pomoci knihovníkovi v jeho každodenním životě.

Mgr. Martin Krčál vede v Moravské zemské knihovně tým vyvíjející portál Knihovny.cz. Absolvoval Katedru informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde v současnosti působí jako asistent. Kromě toho je spoluautorem projektu Citace.com a aktuálně jedním z jednatelů stejnojmenné společnosti, která se specializuje na vývoj citačního manažeru Citace PRO a dalších nástrojů pro akademickou sféru. Pravidelně přednáší problematiku informačních zdrojů, citací, plagiátorství, citačních manažerů knihovníkům, ale také vyučujícím a studentům středních a vysokých škol.

 

11,15-11,40

#EODOPEN – objevujme skryté bohatství 

Mgr. Jan Zikuška, Sekce vývoje, výzkumu, inovací a digitalizace, MZK v Brně

Anotace příspěvku:

Mezinárodní projekt – Ebooks-On-Demand-Network Opening Publications For European Netizens sdružuje celkem 15 institucí napříč celou Evropou od Portugalska, přes Slovinsko až po Litvu. Za Českou republiku se na realizaci podílí kromě Moravské zemské knihovny také Knihovna Akademie věd ČR a Vědecká knihovna v Olomouci. Primárním cílem projektu je zveřejnit prostřednictvím digitálních knihoven díla, která již mohou být veřejnosti volně dostupná, a to jak z důvodu vypršení autorských práv (tj. ze začátku 20. století), tak i z důvodu případného svolení samotnými autory. Obsahem příspěvku bude nejen představení projektu, ale především možnost participace dalších institucí na možném objevování skrytého literárního bohatství a jeho zveřejnění v digitální podobě.

Mgr. Jan Zikuška vystudoval obor Informační studia a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně, kde působil v letech 2009 až 2015 jako manažer projektu NAKLIV a odborný garant projektu CEINVE. Svou profesní dráhu začal v knihovnách VUT v Brně. Aktuálně se v Moravské zemské knihovně věnuje projektu EODOPEN a pomáhá s propagací portálu knihovny.cz. Nezávisle na knihovnictví se věnuje problematice rozvoje digitální gramotnosti a implementaci technologií do vzdělávacího procesu – v rámci školení pro knihovny i pro soukromý sektor nebo při výuce předmětu ICT na Evangelické akademii v Brně.

 

11,40-12,00

Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven se představuje

Mgr. Lenka Dostálová, Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při MZK v Brně

Mgr. Lenka Dostálová se narodila v Brně. Na Slezské Univerzitě v Opavě vystudovala knihovnictví a v oboru pracuje od roku 2006. Publikuje pro různé literární časopisy. V současné době pracuje v Moravské zemské knihovně, kde vede Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven.

 

12,00-12,30

Přestávka na kávu

 

12,30-12,50

Prezentace firmy Elsyst Engineering

 

12,50-13,10

Blok knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje

Knihovna knížete Václava Antonína Kounice 

Mgr. Martin Rája, Ph.D.

Historické a dokumentační oddělení Zámku Slavkov-Austerlitz

Anotace příspěvku: 

Příspěvek pojedná o původu, skladbě a pozoruhodných exemplářích rozsáhlé zámecké knihovny Václava Antonína Kounice (kancléře čtyř habsburských panovníků a jednoho z nejvýznamnějších členů tohoto moravského šlechtického rodu), jejíž dochovaná část se nachází na Zámku ve Slavkově u Brna.

Mgr. Martin Rája, Ph.D. je absolvent magisterského studia historie a muzeologie a následně doktorského studia historie na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2004 působí jako historik Zámku Slavkov-Austerlitz (do roku 2008 působila instituce pod názvem Historické muzeum) ve Slavkově u Brna. Specializuje se na období napoleonských válek, dějiny rodu Kouniců, historii advokacie a svobodných povolání, politické a církevní dějiny v 19. a 20. století a také historii slavkovského regionu. Je autorem např. monografie V čele občanských elit.

 

13,10-13,30

Projekt Memoria

Mgr. Sylvia Laurincová, historička města Kuřimi, Projekt Memoria Kuřim, Společenské a kulturní centrum Kuřim

Anotace příspěvku:

Příspěvek představí projekt Memoria Kuřim, který si klade za cíl uchovat historickou paměť města Kuřimi pomocí fotografického materiálu, Nejde však o prosté uchování samotných fotografií v digitální podobě, ale rovněž jejich informační vytěžení všemi dostupnými metodami. S projektem je spojena řada dalších aktivit, které do pátrání po významu fotografií zapojují i veřejnost a především pamětníky, Výsledek je poté prezentován na internetových stránkách projektu: memoria.mkkurim.cz.

 

13,30-13,50

Digitalizace uměleckohistorické literatury v Knihovně Moravské galerie v Brně

Mgr. Jana Lešková, Moravská galerie v Brně

Anotace příspěvku:

Knihovna Moravské galerie vlastní ve svých fondech více jak 140 000 svazků monografií, seriálů a katalogů výstav z let 1873 až do současnosti. Mezi těmito knihami a časopisy se nacházejí dnes už historicky cenné doklady nejen české ale i zahraniční tištěné produkce uměleckohistorické literatury. Většina z nich je ohrožena degradací kyselého papíru, a proto jsme se v roce 2005 rozhodli zapojit do digitalizačních projektů Ministerstva kultury ČR. Informace o projektu VISK 7 Kramerius a projektu NAKI II na léta 2016-2022 (digitalizace katalogů výstav a historických časopisů z fondu knihovny Uměleckoprůmyslového muzea a z fondu knihovny Obrazárny Moravského zemského muzea).

Mgr. Jana Lešková vystudovala na FF MU management v kultuře. Od roku 2011 působí jako odborný knihovník v Knihovně Moravské galerie v Brně. Zabývá se zde jmennou a věcnou katalogizací a spolupracuje s oddělením národních jmenných autorit NK ČR.


13,50-14,00

Diskuse

Závěrečné shrnutí, možnosti spolupráce

 

14,00-15,00

Pro zájemce prohlídka Zámku Slavkov-Austerlitz

 

 

Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová, e-mail: Monika.Kratochvilova@mzk.cz

 

Těšíme se na Vaši účast.

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.

ředitel MZK

PřílohaVelikost
martin_krcal_7_duvodu_proc_pouzivat_knihovny.cz_.pptx19.23 MB
jan_zikuska_eod_open.pdf1.87 MB
lenka_dostalova_mc_vrk.pptx21.57 MB
jana_leskova_digitalizace_literatury_v_knihovne_moravske_galerie.pptx11.93 MB
sylvia_laurincova_-_projekt_memoria_kurim.pdf6.27 MB

Registrace uzavřeny

Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje
Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje
Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje
Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje
Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje
Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje

Poslední aktualizace: 23.05.2022, 17:30