Severská literatura v českých překladech

Konání akce: 
15.05.2018, 10:00 - 14:00

Náplň akce:
Přednáška představí knihovníkům významné české překlady severské literatury. Zaměří se na čtenářsky oblíbené tituly literárního kánonu i současné literatury a poradí, jak se zorientovat ve hlavních soudobých trendech a žánrech ze Severu, jakými jsou krimi, „severské podivno“, humoristická literatura nebo historický román. Severskou literaturou je míněno především pět národních literatur zemí evropského Severu, tedy Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Přednáška přinese také zajímavosti o knižní politice a působení knihoven v těchto zemích a situaci na českém knižním trhu ve vztahu k severským literaturám. Neopomene zmínit ani práci překladatelů ze severských jazyků či tipy, kde v případě zájmu hledat další informace.

Osnova přednášky v bodech:

Severská literatura – geografické a jazykové vymezení, specifika a stereotypy.
Severská knižní politika, severské knihovny.
Severská literatura na českém trhu – nakladatelé, překladatelé, žánry.
Tituly severské literatury v českých překladech – přehled významných knih, které by neměly uniknout pozornosti žádného knihovníka.

Lektoři:
Jitka Jindřišková
vystudovala obor Norský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě. Působí jako překladatelka (fantasy trilogie Havraní kruhy), externí literární redaktorka, lektorka norštiny, recenzentka serveru iLiteratura.cz a vedoucí literárního projektu Skandinávského domu.
Michal Švec vystudoval obor Finská filologie na Univerzitě Karlově, kde v současnosti pokračuje v doktorském studiu literární komparatistiky. Působí jako překladatel (Dopis pro mou ženu, Strážkyně pramene), externí literární redaktor, lektor finštiny a předseda Skandinávského domu (www.skandinavskydum.cz).

Místo konání: MZK, konferenční sál v přízemí  
Organizátor školení: Mgr. Kateřina Hošková, e-mail: Katerina.Hoskova@mzk.cz

Těšíme se na Vaši účast
prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
ředitel MZK

Doprava do MZK:
ÚAN: při východu odbočit k tramvajové zastávce linky č. 12 (přímý spoj), výstup na zastávce Nerudova, pokračovat ve směru jízdy tramvaje k budově MZK.
Vlakové nádraží: tramvajová linka č. 12 (přímý spoj), viz výše.

PřílohaVelikost
prezentace_-_severska_literatura_prednaska_mzk_15-5-2018.pdf3.91 MB

Registrace uzavřeny

Poslední aktualizace: 08.06.2018, 11:41