Španělsky a portugalsky psaná beletrie v českých překladech

Konání akce: 
05.06.2018, 10:00 - 14:00

Náplň akce:
Část věnující se portugalské literatuře má za cíl představit hlavní trendy a tendence v současné portugalské próze, významné autory a tituly, které byly přeloženy do češtiny. Zvláštní pozornost bude věnována dílu A. Loba Antunese a J. Saramaga.  

Španělsky psaná literatura nabízí přehled významných a čtenářsky atraktivních děl španělské a hispanoamerické literatury přeložené do češtiny. Pozornost je věnována nejen moderním klasikům, ale i soudobým autorům, kteří se na literární scéně začali objevovat převážně v průběhu posledních desíti let. Základní koncept je založen na chronologickém členění se zvláštním přihlédnutím k dominantním tendencím v rámci jednotlivých národních literatur.

Hlavním sledovaným cílem je nabídnout přehledný průřez napříč všemi žánry, aby bylo možné udělat si komplexní představu o tvorbě španělských a hispanoamerických autorů, která je našim čtenářům zpřístupněna v českých překladech. Představena budou díla význačných španělských autorů, jakými jsou Miguel de Unamuno  (Mlha, Ábel Sánchez), Carmen Laforet (Nic) nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu Camilo José Cela (Paměti Pascuala Duarteho).

Z hispanoamerických spisovatelů se zaměříme především na díla dalších laureátů Nobelovy ceny, kterými jsou Kolumbijec Gabriel García Márquez (Sto roků samoty, Kronika předem ohlášené smrti aj.) nebo Peruánec Mario Vargas Llosa (Tetička Julie a zneuznaný spisovatel, Pantaleón a jeho ženská rota aj.). 

Ze současné literatury si představíme populární autory bestsellerů, kteří pěstují nejrůznější žánry od detektivního, přes thriller po historický román. Jedná se o španělské spisovatele Artura Péreze-Reverteho, Carlose Ruize Zafóna, Ildefonsa Falconese či Susanu Fortes, dále pak o Mexičanku Lauru Esquivel, Chilanku Isabell Allende a celou řadu dalších.

Lektoři: 

Španělská literatura - Mgr. Athena Alchazidu, Ph.D, odborná asistentka Ústavu románských jazyků a literatur na FF MU.

Athena Alchazidu působí na Ústavu románských jazyků a literatur Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde přednáší o španělské literatuře, historii, kultuře a společnosti. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na současnou prozaickou tvorbu španělsky píšících autorů a na díla španělské poválečné Generace 36. Vedle literárně orientovaných přednášek vede i překladatelské semináře. Kromě pedagogické a výzkumné činnosti se věnuje i překladatelské praxi.

Portugalská literatura - Mgr. Silvie Špánková, Ph.D., odborná asistentka Ústavu románských jazyků a literatur na FF MU.

Silvie Špánková přednáší portugalskou literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ve své badatelské činnosti se věnuje zejména současné portugalské próze (její disertační práce pojednává o románové tvorbě Antónia Loba Antunese) a portugalské (především fantastické) povídce 19. a 20. století. Je autorkou odborných článků, doslovů a učebnic. 

Místo konání: MZK, malý sál v 6. patře  

Organizátor školení: Mgr. Kateřina Hošková, e-mail: Katerina.Hoskova@mzk.cz

Těšíme se na Vaši účast
prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
ředitel MZK

Doprava do MZK:
ÚAN: při východu odbočit k tramvajové zastávce linky č. 12 (přímý spoj), výstup na zastávce Nerudova, pokračovat ve směru jízdy tramvaje k budově MZK.
Vlakové nádraží: tramvajová linka č. 12 (přímý spoj), viz výše.

PřílohaVelikost
prezentace_-_mzk_sp._psana_lit._v_ceskem_prekladu_2018.pdf2.48 MB
prezentace__-_portugalska_literatura.pptx2.26 MB

Registrace uzavřeny

Poslední aktualizace: 08.06.2018, 11:42