Exkurze pro veřejnost

Kdy: pondělí 9. března 2020 / 17.00
Kde: Malý sál / 6. patro

Téma exkurze:  

Sbírka J. A. Komenského ve fondu Moravské zemské knihovny

V roce 2020 si připomínáme 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského, jehož díla, tzv. komeniana, představují významnou součást knihovního fondu Moravské zemské knihovny. S návrhem na vybudování takto speciálního fondu přišel na přelomu 19. a 20. století dr. Wilhelm Schram, ředitel Knihovny Františkova muzea, později ředitel Zemské knihovny moravské (1899–1919). Knihovna Komenského byla založena 11. června 1900. Velkým přínosem byla digitalizace sbírky a její zpřístupnění v digitální knihovně Kramerius. Součástí exkurze bude návštěva studovny rukopisů a starých tisků s ukázkou komenian.

Odborný výklad:  Mgr. Jitka Machová, odborný pracovník odboru rukopisů a starých tisků

 

Každé druhé pondělí v měsíci nabízíme možnost seznámení s druhou největší veřejnou knihovnou v České republice, která patří mezi tradičně oblíbené a vyhledávané místo ke studiu i celoživotnímu vzdělávání. Dozvíte se zajímavosti z více jak dvousetleté historie knihovny, jak vznikala stavba současné budovy, společně navštívíme běžně nepřístupné prostory, ukážeme vám knihovnu jinak. Během každé exkurze budete mít příležitost navštívit některé z našich odborných pracovišť. Kromě informací o poskytovaných službách a zajímavých projektech a rozmanitých aktivitách se naučíte, jak efektivně hledat a najít potřebné informace.

Pro účast na exkurzi se prosím zaregistrujte prostřednictvím formuláře níže.

Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová, 541 646 140, monika.kratochvilova@mzk.cz

Vstup zdarma

Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Registrace uzavřeny

PřílohaVelikost
pravidla_souteze_jizni_morava_cte_2021.docx187.14 KB
prihlaska_a_souhlas.doc59.5 KB
Mgr. Jitka Machová představuje sbírku komenian
Exkurze pro veřejnost
Exkurze pro veřejnost
Exkurze pro veřejnost
Exkurze pro veřejnost
Nejstarší dochovaný rukopis J. A. Komenského z roku 1611. Část textu česky: V mladosti má člověk pamatovati, kterak by dobře živ byl, a v starosti, kterak by dobře umřel.
Exkurze pro veřejnost

Poslední aktualizace: 06.08.2021, 08:28