Patenty a užitné vzory - právní ochrana technických řešení

 

Kdy: 28. 4. 2022/10:00 - 14:30
Kde: Počítačová učebna / 6. patro
 

Školitel: 

Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastniství v Praze. 

Poznámka:

Na školení získáte základní informace k problematice patentů a užitných vzorů. Pomocí jednoduchých ukázek si také prakticky vyzkoušíte vyhledávání v největší volně přístupné patentové databázi Espacenet. Vzdělávací akce může být přínosná nejen pro vynálezce a inovátory, kteří přemýšlejí o ochraně svého vynálezu, ale také pro firmy, podnikatele a další zájemce, kteří zjišťují stav techniky či hledají podněty pro výrobu nových produktů.

Program:

  • Blok 1,  10:00 – 12:15 hod.: Úvod do problematiky právní ochrany technických řešení – patentů a užitných vzorů.

(Co lze a nelze chránit patentem a užitným vzorem, rozdíl mezi patentem a užitným vzorem, přihláška vynálezu a užitného vzoru, průběh řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, poplatky, účinky ochrany, možnosti přihlašování do zahraničí, kde lze provádět rešerše, třídníky pro vynálezy, databáze patentů a užitných vzorů ÚPV.)      

Přestávka: 12:15 – 13:00 hod.

  • Blok 2, 13:00 – 14:30 hod.: Espacenet.

(Praktické ukázky vyhledávání v největší bezplatné databázi patentů. Databáze Espacenet zachycuje více než 130 milionů patentových dokumentů, z nichž jsou mnohé přístupné zdarma v plném textu.)

Přihlášky:
Účast je bezplatná, je nutné se však do středy 27. dubna 2022 do 9 hod.  předem přihlásit prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou přijímány do naplnění kapacity místnosti dle pořadí přijetí a zpětně potvrzeny e-mailem. Jestliže neobdržíte obratem automaticky generovaný e-mail potvrzující Vaší účasti, můžete si ověřit Vaši registraci na níže uvedeném kontaktu. V případě zájmu o vyhotovení osvědčení o účasti napište prosím do registračního formuláře velké písmeno O za Vaše jméno. Vítáni jsou také zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK.

Kontakt:

Martina Machátová, studovna přírodních a technických věd v 6. p., e-mail: machat@mzk.cz, tel.: 541 646 170.

Doprava:

Z ústředního autobusového a hlavního vlakového nádraží tramvají č. 12 (směr Technologický park), vystoupit na zastávce Nerudova, pokračovat pěšky ve směru jízdy tramvají k budově MZK.

Parkování:

Bezplatné parkování je v blízkosti budovy MZK problematické. Parkovací plochy vedle Právnické fakulty MU bývají už brzy ráno obsazené. Nedaleko budovy MZK se nachází placené parkoviště na ul. Veveří (prostor mezi Poliklinikou Zahradníkova, Stavební fakultou VUT a Právnickou fakultou MU). Další informace ohledně parkování v Brně najdete zde:https://www.parkovanivbrne.cz/.

 

Mgr. Hana Churáčková, Ph.D.,  je vedoucí oddělení rešerší, které je součástí odboru patentových informací Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze. V ÚPV pracuje od roku 1997. Její tým zajišťuje především provádění rešerší průmyslověprávních informací pro veřejnost a fungování informačního centra a helpdesku. Ona sama je dále úzce zapojena do aktivit na zvyšování průmyslověprávního povědomí, podpory uživatelů systému IPR a školení uživatelů průmyslověprávních informací. Vyučuje také v Institutu průmyslověprávní výchovy.

Registrační formulář:

Registrace uzavřeny

PřílohaVelikost
ochrana_technickych_reseni-duben_2022.pdf3.46 MB
narodni_patentova_databaze_duben-2022.pdf3.58 MB
espacenet_duben_2022.pdf4.77 MB
patenty_machatova.pdf3.99 MB
espacenet_machatova.pdf3.82 MB
mpt_mach._2022.pdf2.33 MB

Poslední aktualizace: 28.04.2022, 16:56