Patenty a užitné vzory - právní ochrana technických řešení

Kdy: úterý 21. března 2023 / 9:30–14:30
Kde: Počítačová učebna / 6. patro

Školitelé:

Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastnictví ČR.

Ing. Radka Peňázová, Agentura pro podnikání a inovace.

Poznámka:

Na začátku školení budete seznámeni Ing. Radkou Peňázovou
z Agentury pro podnikání a inovace s možnostmi získání finanční podpory pro oblast ochrany průmyslového vlastnictví. Potom vás Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., z Úřadu průmyslového vlastnictví ČR provede problematikou patentů a užitných vzorů. Pomocí jednoduchých ukázek si také prakticky vyzkoušíte vyhledávání v největší volně přístupné patentové databázi Espacenet. Vzdělávací akce může být přínosná nejen pro vynálezce a inovátory, kteří přemýšlejí o ochraně svého vynálezu, ale také pro firmy, podnikatele, studenty a další zájemce, kteří zjišťují stav techniky či hledají podněty pro výrobu nových produktů.

Program:

Blok 19:30–10:45

  • Inovační vouchery - ochrana práv průmyslového vlastnictví - výzva I (dotační podpora projektů). Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). (Ing. Radka Peňázová, Agentura pro podnikání a inovace.) 
  • Úvod do problematiky patentů a užitných vzorů  (Co lze a nelze chránit patentem a užitným vzorem, rozdíl mezi patentem a užitným vzorem, přihláška vynálezu a užitného vzoru, průběh řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, poplatky, účinky ochrany, možnosti přihlašování do zahraničí, kde lze provádět rešerše, třídníky pro vynálezy, databáze patentů a užitných vzorů ÚPV.) (Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastnictví ČR.)  

Přestávka: 10:45–11:00

Blok 2, 11:00–12:15

  • Národní databáze patentů a užitných vzorů na webu Úřadu průmyslového vlastnictví ČR, Mezinárodní patentové třídění. (Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastnictví ČR.) 

Přestávka: 12:15–13:00

Blok 3, 13:00–14:30

  • Databáze Espacenet. (Bezplatná databáze Espacenet zachycuje více než 140 milionů patentových dokumentů, z nichž mnohé jsou přístupné zdarma v plném textu. Na počítači si budete moci vyzkoušet vyhledávání
    v tomto zdroji.) (Mgr. Hana Churáčková, Ph.D., Úřad průmyslového vlastnictví ČR.)

Přihlášky:
Účast je bezplatná, je nutné se však do pátku 17. března 2023 do 14 hod.  předem přihlásit prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou přijímány do naplnění kapacity místnosti dle pořadí přijetí a zpětně potvrzeny e-mailem. Jestliže neobdržíte obratem automaticky generovaný
e-mail potvrzující Vaši účast, doporučujeme ověřit si registraci na níže uvedeném kontaktu. Všichni předem přihlášení zájemci obdrží na místě na konci školení potvrzení účasti. Vítáni jsou také lidé, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK.

Kontakt:

Martina Machátová, studovna přírodních a technických věd v 6. p., e-mail: machat@mzk.cz, tel.: 541 646 170.

Doprava:

Z ústředního autobusového a hlavního vlakového nádraží tramvají
č. 12 (směr Technologický park), vystoupit na zastávce Nerudova, pokračovat pěšky ve směru jízdy tramvají k budově MZK. Další informace ohledně veřejné dopravy v Brně najdete zde: https://www.mzk.cz/o-knihovne/dulezite-informace/kde-nas-najdete, https://www.dpmb.cz/.

Parkování:

Bezplatné parkování je v blízkosti budovy MZK problematické. Parkovací plocha vedle Právnické fakulty MU a Lídlu byla uzavřena
z důvodu výstavby parkovacího domu. Nedaleko budovy MZK se nachází placené parkoviště na ul. Veveří (prostor mezi Poliklinikou Zahradníkova, Stavební fakultou VUT a Právnickou fakultou MU). Informace ohledně parkování v Brně najdete zde: https://www.parkovanivbrne.cz/.

Registrační formulář:

Registrace uzavřeny

PřílohaVelikost
21.3.-inovacni_vouchery-ochrana_prav_prumysloveho_vlastnictvi.pdf1.36 MB
ochrana_technickych_reseni-brezen_2023.pdf3.55 MB
narodni_patentova_databaze_brezen_2023.pdf2.98 MB
espacenet_brezen_2023.pdf5.63 MB
mpt_mach._2023.pdf2.38 MB
baze_upv_-_patenty.pdf3.09 MB
espacenet_machatova.pdf3.89 MB

Poslední aktualizace: 21.03.2023, 17:45