Tchajwanské mikrosvěty

Kdy: 29. 5. - 21. 7. 2024
Kde: Foyer / 4., 5. a 6. patro

Panelová výstava „Tchajwanské mikrosvěty“ mapuje cestu moderní tchajwanskou literaturou od japonského koloniálního období až po současnost. V kontextu moderní světové literatury se autoři i texty zaměřují na psychologii postav i kolektivní paměť ostrova. Střídají perspektivy jeho obyvatel a z fragmentů budují celistvou atmosféru vzpomínek sdílených napříč generacemi. Výstava představuje tvorbu u nás dosud neznámých tchajwanských autorů a zároveň navazuje na předchozí překlady tchajwanské literatury, vydané v České republice po roce 2000. Poukazuje také na stopy, které v dílech tchajwanských spisovatelů zanechala Česká republika, její genius loci i tvorba zdejších autorů. Nabízí tak dialog mezi dvěma krajinami a propojení literárních světů napříč kontinenty.

Výstavu připravilo Národní muzeum tchajwanské literatury v Tchaj-nanu (National Museum of Taiwan Literature) spolu s nakladatelstvím Mi:L Publishing ve spolupráci s Mezinárodním sinologickým centrem Chiang Ching-kuovy nadace při Univerzitě Karlově

K výstavě vyšla v roce 2021 publikace Vzpomínky a sny na obratníku Raka (tchajwanští autoři textů: Tchung Wejke, Lü Chežuo, Syaman Rapongan, Walis Nokan, Jang Čao, Li Jü, Čchiou Miaoťin, Luo Iťün, Wu Mingi, Chuang Čchungkchaj), 448 stran.

Poslední aktualizace: 26.04.2024, 11:57