Výstava Oči Brna: Eduard Lendl

Kdy: 6. 9. - 31. 10. 2023
Kde: Foyer / přízemí

Eduard Lendl (1893-1976), knihovník, šachista, rozhodčí, zakladatel jedné z největších sbírek šachové literatury v Evropě. Věnoval se nejen hře a trenérství, ale především systematické katalogizaci, třídění a organizaci šachových a vzdělávacích materiálů, čímž zásadně přispěl k efektivnímu vyhledávání zdrojů a dokumentů.

Publikace ze sbírky, kterou vytvořil, jsou dnes součástí fondu Šachového koutku Eduarda Lendla v Moravské zemské knihovně. Na výstavě budou prezentovány exponáty z osobního i pracovního života Eduarda Lendla, poháry a ocenění za hráčské úspěchy, fotografie i korespondence a chybět nebudou ani Lendlovy bibliografické publikace, překlad Pravidel šachové hry FIDE či metodické publikace ke studiu šachu.

Vystavena bude také řada dalších předmětů se šachovou tematikou, mimo jiné i vzácné dřevěné šachové figurky z přelomu 14. a 15. století, nález ze studny benediktinského probošství Na Luhu ze sbírky Muzea města Brna. Součástí výstavy bude unikátní sbírka mincí a bankovek se šachovými motivy, kterou zkompletoval šachový mecenáš Vlastimil Chládek. 

Výstava bude v MZK k vidění do 31. října

VSTUP ZDARMA

Poslední aktualizace: 29.08.2023, 14:31