WiFi

Jak se připojit?

1/ nezapomeňte, že je třeba mít povolené wifi připojení (na většině notebooků existuje pro povolení/zakázání wifi tlačítko)

2/ zobrazte si seznam dostupných sítí


Pokud nemáte nastavené nebo povolené bezdrátové připojení, povolíte ho ve svých Ovladacích panelech v Nastavení. Detailněji popsáno níže.

3/ vyberte si síť 

Windows 11: V rychlém nastavení vyberte Spravovat připojení WiFi (ikona >)

 • MZK – zabezpečená síť dostupná pro všechny čtenáře s platnou registrací
  • Pro mobilní zařízení s os Android je nutné upřesnit nastavení wifi sítě: metoda PEAP, ověření MSCHAPV2, certifikát neověřovat.
   Nebude-li kombinace PEAP-MSCHAPV2 na Linuxu fungovat, zkuste PEAP-GTC.
   Android 13Přihlašujete-li se ze zařízení s Androidem v. 13 a vyšší, je navíc potřeba z nabídky "Certifikát CA" vybrat "Použít certifikáty systému" (platnost certifikátu neověřovat) a do pole "Doména" vyplnit "mzk.cz".
 • eduroam (pouze pro studenty VŠ a akademické pracovníky) – první připojení chvíli potrvá, ale získáte tak rychlý a bezpečný internet, ke kterému se můžete připojit v mnoha vzdělávácích a kulturních institucích po celém světě

4/ zadejte své přihlašovací údaje: číslo průkazky nebo přezdívku (pokud jste si nějakou nastavili, je nutné ji použít při přihlašování k WiFi), a heslo (zadávejte jen malá písmena); instrukce pro síť eduroam.


Pokud se vám stále nedaří k WiFi připojit, zkontrolujte si prosím, jestli nemáte na čtenářském účtu výpůjčku, která již měla být vrácena, nebo neuhrazenou pokutu za pozdní vrácení.

5/ nyní můžete pracovat s internetem až do doby, než své zařízení na několik minut odpojíte od bezdrátové sítě, čímž dojde automaticky k vašemu odhlášení.

Povolení WiFi

 • Windows Vista – 10: v nabídce Start → Ovládací panely → Síť a internet → Centrum síťových připojení a sdílení → Nastavit nové připojení nebo síť → Připojit k internetu → Bezdrátová síť → vyberete si ze seznamu dostupných sítí
 • Windows 11: Napravé straně hlavního panelu (spodní lišta) vyberte ikonu Síť. WiFi povolíte kliknutím na symbol .

  Změna původního hesla / odstranění nastavení WiFi: opakujte krok 1 a 2 a poté zvolte Další nastavení sítě. Poté zvolte možnost Spravovat známé sítě a požadovanou WiFi síť odeberte. Poté se můžete přihlásit z novým heslem.

Bližší informace o WiFi

 • WiFi (Wireless Fidelity) je bezdrátová síť určená primárně k náhradě kabelového připojení, slouží pro bezdrátové připojení do sítě internet nebo propojení počítačů
 • WiFi sítě MZK jsou zabezpečené v režimu WPA2 Enterprise.
 • k wifi se můžete připojit prostřednictvím přenosných počítačů a mobilních zařízení

Bezdrátová síť funguje nad hardwarem, splňujícím normu IEEE 802.11b/g a je realizována přístupovými body Dlink. Pro připojení do sítě je proto nutné mít své zařízení vybaveno kartou, která má certifikát interoperability IEEE 802.11b/g – WiFi (Wireless Fidelity) od aliance WECA. Identifikátor (SSID) bezdrátové sítě knihovny je "MZK", identifikátor bezdrátové sítě eduroam je "eduroam". 

Každé zařízení obdrží IP adresu dynamicky prostřednictvím protokolu DHCP. Po získání adresy má uživatel blokován přístup do vnější sítě do doby, než se přihlásí a odblokuje přístup pro své zařízení.

Poslední aktualizace: 01.11.2023, 16:39