AHOJ LIPSKO! Lipský knižní veletrh s hlavní hostující zemí Českou republikou právě odstartoval

  

Lipsko, 21. března 2019 – Právě dnes v poledne byl slavnostně otevřen Český národní stánek na Lipském knižním veletrhu za přítomnosti ministra kultury ČR Antonína Staňka, náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové, ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka, koordinátora projektu Martina Krafla a zástupců partnerských měst Lipsko a Brno, Gabriely Goldfuss a Ivo Bednáře. Z českých autorů byli přítomni kromě jiných Petr Sís, Jaroslav Rudiš či Pavel Kohout.

„Česká republika je hlavní hostující zemí po 24 letech. Do Lipska přivážíme průřez českou literaturou, od prózy, poezie, drama přes komiks až po literaturu pro děti a mládež. Německy mluvícím čtenářům se představí autoři, kteří jsou na poli české literatury již zabydlení, ale také zástupci mladé, nastupující generace spisovatelů,“ uvedl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Petr Sís se stal mluvčím českých autorů. Svou úvodní řeč pronesl ve středu 20. března na mezinárodní tiskové konferenci konané pro novináře na Lipském knižním veletrhu. Po ní následovala prohlídka českého národního stánku, jehož autorem je Martin Hrdina, a originálu sochy Quo Vadis Davida Černého, která je umístěna ve skleněné výstavní hale a symbolizuje společné česko-německé dějiny a historický milník roku 1989.

S českou literaturou se návštěvníci mohou setkat na více než 130 akcích na výstavišti i v centru města: na výstavišti pak obzvláště u českého národního stánku v hale 4, D 401, který je vybaven diskuzním fórem. Komiks a literatura pro děti a mládež se představí v hale 2, H 301. Další české akce se budou konat jak v Café Europa, na diskusních fórech OstSüdOst a International, tak na několika známých mediálních pódiích jako například das Blaue Sofa (modrá pohovka/Bertelsmann), LVZ-Autoren-Arena a stánek TV ARTE. Každý večer od čtvrtka do soboty vystoupí čeští literáti na více než deseti různých místech v centru Lipska, jako například v kavárně a klubu Telegraph, divadle Schauspiel Lipsko, Kunsthalle, sálech Schaubühne Lindenfels, kině UT Connewitz, městské knihovně a galerii KUB.

PřílohaVelikost
TZ: AHOJ LIPSKO! Lipský knižní veletrh s hlavní hostující zemí Českou republikou právě odstartoval356.97 KB

Poslední aktualizace: 21.03.2019, 17:23