Čtení dětem ověřené knihovníky

https://ctenidetem.knihovny.cz/

Čtení dětem je tematický projekt služby Knihovny.cz, který nabízí výběr toho nejlepšího ze současné knižní produkce pro děti v češtině. Ve spolupráci ho spustily Městská knihovna v Praze a Moravská zemská knihovna loni v dubnu a duben 2021 přináší nejen aktualizaci, ale i tematické rozšíření.

Ročně v České republice vyjde více než dva tisíce titulů určených dětským čtenářkám a čtenářům. To je množství, ve kterém není lehké se vyznat. Čtení dětem je určeno dospělým, kteří hledají cesty, jak děti přivést nejen k pravidelnému, ale hlavně dobrovolnému, čtenářství. „Rodičům, učitelům, ale také prarodičům může Čtení dětem usnadnit rozhodování, kterou knížku pro malé čtenáře vybrat,“ říká Jitka Řeháková, vedoucí Oddělení pro děti a mládež Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze. „Výběr té správné knihy je velmi důležitý, protože knížka musí čtenáře takzvaně chytnout. Určitě není možné spoléhat jen na léty osvědčenou klasiku,“ doplňuje Řeháková.

Projekt Čtení dětem na portálu Knihovny.cz obsahuje šest seznamů pro různé věkové čtenářské kategorie od předškoláků po 9. třídu základní školy. Výběr titulů byl aktualizován na jaře 2021 s ohledem na dostupnost titulů na knižním trhu i nově vydané tituly. „Nově také Čtení dětem nabízí i další seznamy titulů s tipy na poezii pro děti, čtení pro děti s dyslexií nebo tematickou skříň,“ říká Jitka Řeháková. „Ptáte se, co najdete ve skříni? Například tipy na čtení o ekologii, válce, školce nebo nových sourozencích,“ doplňuje Řeháková.

Pokud tedy váháte při výběru dětských knih, ať už si je půjčujete, nebo si je kupujete, obraťte se na Čtení dětem. Díky propojení s portálem Knihovny.cz je také možné zjistit, ve kterých knihovnách je titul dostupný, nebo se proklikat na nákup knihy v některém z e-shopů.

Čtení dětem je po obsahové stránce tvořeno a spravováno odborníky na dětskou literaturu z Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze, technicky se o projekt stará tým portálu Knihovny.cz, který provozuje Moravská zemská knihovna.

Poslední aktualizace: 20.04.2021, 09:34