MZK se od 22. října uzavírá pro veřejnost

V souladu s aktuálním nařízením vlády ČR Moravská zemská knihovna (MZK) od 22. 10. zavírá pro veřejnost a upravuje některé své služby.

Knihovna a online katalogy k objednávání výpůjček budou uzavřené. Výpůjčky, kterým v čase uzavření končí výpůjční lhůta, budou automaticky prodlouženy o tři týdny.  Za dobu uzavření nebudou započítávány pokuty z prodlení.

Standardně zůstává v provozu bibliobox u vstupu do knihovny, kam je možné vracet knihy dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu. Takto vrácené knihy budou z Vašeho čtenářského účtu odmazány následující pracovní den.

Infolinka MZK je v provozu na čísle 541 646 201, a to ve všední dny v čase od 9:00 do 15:00. Dotazovat se nás můžete také na pujcovna@mzk.cz

Připomínáme, že čtenáři a čtenářky mají i nadále možnost z pohodlí svých domovů využívat volně dostupných online zdrojů prostřednictvím webu online.knihovny.cz. Zde mají k dispozici rozcestník e-zdrojů podle různých cílových skupin; například e-knihy k přečtení či ke stažení, otevřené elektronické databáze či zdroje volně dostupných digitalizovaných děl. Registrovaní čtenáři MZK (případně jiné zapojené knihovny) zde najdou i odkaz do databáze digitalizovaných děl nedostupných na trhu (https://ndk.cz/podminky-zpristupneni), tj. děl vydaných do roku 1989, která mohou být zpřístupněna v digitální podobě na základě smlouvy s kolektivními správci autorských děl. 

Taktéž připomínáme možnosti využití služeb portálu Digitalniknihovna.cz, který čtenářům nabízí možnost dostat se k desítkám tisíců digitalizovaných dokumentů z českých knihoven na jednom jediném místě. Čtenáři zde mohou využívat digitálních fondů zapojených knihoven (MZK, Národní knihovny České republiky, Knihovny Akademie věd ČR, Městské knihovny v Praze, řady krajských knihoven a dalších.), Moravská zemská knihovna zde speciálně nabízí virtuální sbírky knih pro děti, dobrodružné literatury, časopisů, starých map, sbírku denního tisku a mnoho dalších.

Čtenáři s platnou registrací do MZK mohou prostřednictvím vzdáleného přístupu ze svých počítačů využívat také vybrané licencované elektronické databáze, přehled najdete na adrese www.mzk.cz/databaze.

Poslední aktualizace: 02.11.2020, 11:53