Představujeme výstavu Severská udržitelná města

Města po celém světě čelí obrovským, ale velmi podobným výzvám – od osamělosti seniorů přes záplavy ve městech po znečištěné ovzduší. Severské země přišly na mnohá chytrá řešení, kterými mohou přispět k lepšímu životu ve městech. Představuje je rozsáhlá putovní výstava Severská udržitelná města, která bude od 4. května k vidění v pěti patrech foyer Moravské zemské knihovny. Slavnostního otevření se zúčastnili diplomaté Švédska, Dánska, Finska, Norska a Islandu.

Jak zajistit, aby se všem obyvatelům žilo ve městech pohodlně? Jak přivést lidi dohromady? Jak adaptovat město na klimatickou změnu? Jak do měst vrátit přírodu? Jak navrhnout město, kde jsou auta zbytečná? Výstava přibližuje desítky úspěšných příkladů z jednotlivých severských zemí, které pokrývají oblast zdraví obyvatelstva, dopravy, cirkulární ekonomiky, boj s klimatickou změnou i snahu o snížení uhlíkové stopy. Návštěvníci se tak mohou seznámit s unikátní finskou městskou saunou Lonna, horkými koupelemi Guðlaug na Islandu, švédskou službou Jedna střecha – dvě generace zajišťující sdílené bydlení. Prezentován je i projekt chytrého nakládání s vodou v dánském městě Kokkedal nebo plně elektrifikovaná loď Future of The Fjords v Norsku. Důmyslná severská řešení lepšího života ve městech se tak po Liberci, Praze a Krnově představí také brněnskému publiku. Výstava bude zdarma k vidění v otevíracích hodinách knihovny až do 31. 5. 2022.

Slavnostní vernisáž proběhla v konferenčním sále Moravské zemské knihovny 4. května od 17 hodin za účasti velvyslance Dánska Sørena Kelstrupa, velvyslance Finska Jukky Pesoly a norského velvyslance Roberta Kvileho. Švédsko zastupoval velvyslanec Fredrik Jörgensen a Island honorární konzulka Klára Dvořáková. Účast přislíbil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, který má v gesci otázky životního prostředí, Lukáš Dubec.

Zkrácená online verze výstavy je dostupná na adrese www.severskamesta.cz

Kontakt pro média: Martina Šmídtová, smidtova@mzk.cz, tel.: 777 465 297

Poslední aktualizace: 04.05.2022, 18:02