Výstava "Odvaž se poznat!"

 

Ve středu 19. října 2022 byla slavnostně otevřena výstava "Odvaž se poznat!". Nová expozice chce svým návštěvníkům, čtenářům i zájemcům o historii a dějiny Moravy nabídnout sondu do osvícenského období mezi lety 1740-1810, kdy moravský region a jeho společnost procházely významnými změnami. Výstava přibližuje období, kdy vznikaly moderní sítě škol, proměňovalo se zemědělství a lesní hospodářství, vznikaly první továrny, ale své počátky začala datovat třeba i MZK či Moravské zemské muzeum. 

Na velkoformátových panelech s obrazy či ve vitrínách s exponáty – knihami, brožurami napami i grafikami ze sbírek knihovny, mohou návštěvníci nahlédnout např. do šlechtických salonů, zednářských lóží nebo i do venkovských škol tohoto období. Seznámí se také s příběhy významných Moravanů, často málo známých či zapomenutých postav, které však dokázaly měnit či posunout kulturu a společnost své doby.

Mezi nejvzácnějšími a nejvýznamnějšími exempláři výstava představí kupříkladu jedny z prvních školních map Moravy z konce 18. století, německý slabikář používaný hned po zavedení povinné školní docházky, šifru řádu Svobodných zednářů nebo rukopisy používané na moravském venkově pro hledání pokladů.

Výstava je veřejnosti přístupná ve foyer knihovny a to až do 22. prosince 2022.

Výstava Odvaž se poznat!

Foto: Pavel Němec

Poslední aktualizace: 21.10.2022, 07:50