Digitální knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně provozuje Digitální knihovnu, která nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius, a obsahuje jak volná, tak i autorsky chráněná díla různého žánru. Moravská zemská knihovna v Brně též provozuje rozcestník, ze kterého se uživatel dostane i do dalších digitálních knihoven provozovaných v ČR, které fungují na systému Kramerius.

Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Velkým bonusem tohoto webového rozhraní je přístup k více digitálním knihovnám v ČR! Budeme rádi, když nám napíšete na digitalniknihovna@mzk.cz, jak se vám líbí.

Návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.

Mobilní aplikace

Dalším způsobem, jak můžete prohlížet naše digitální dokumenty, jsou mobilní aplikace Kramerius. Vyvinuli jsme aplikace pro operační systém Android a iOS. Aplikace je zdarma ke stažení zde:

Co obsahuje Digitální knihovna MZK

Aktuálně (16. 4. 2020) v Digitální knihovně MZK najdete 57 900 000 naskenovaných stran, což je 228 570 různých dokumentů.

Sbírky

Tematické sbírky obsahují vybrané dokumenty, které jsou obsaženy i v „kompletní" digitální knihovně. Sbírka se při vyhledávání chová jako filtr a lze ji zrušit v levém sloupci s filtry. Do jednotlivých sbírek se dostanete pomocí možnosti „Sbírky" v menu na hlavní straně.

V Digitální knihovně MZK najdete desítky rozličných tematických sbírek. Kompletní seznam si můžete prohlédnout zde nebo přímo v Digitální knihovně MZK pod kartou Sbírky. Najdete zde například sbírky Cestopisy a průvodce, Knížky pro děti, Povinná četba, Dobrodružná literatura, První světová válka, Horolezectví a alpinismus nebo Výroční zprávy škol. Dále doporučujeme vaší pozornosti sbírky periodik, které jsme pro vás rozřadili do sbírek, jako jsou např. Denní tisk, Regionální tisk či Časopisy. Jsou zde k prohlédnutí také digitalizované historické fondy MZK, benediktinského kláštera v Rajhradě či Mikulovské dietrichštejnské knihovny. Za zmínku dále stojí Mollova mapová sbírka, Komeniana, Zednářská literatura a rozsáhlé grafické sbírky zaměřené především na historii Moravy.

Přístup do Digitální knihovny

Přístup do digitální knihovny je omezen autorskými právy. Dokumenty se dělí na:

  • veřejné - volná díla, nevztahují se na ně autorská ani nakladatelská práva, jsou přístupné odkudkoliv,
  • neveřejné - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 70 let od vydání); prohlížet a tisknout je můžete pouze na počítačích v dané knihovně (pozor, nelze stahovat ani kopírovat)

Zpřístupnění novin a časopisů v MZK

Možnosti stažení pdf a tisku z Digitální knihovny

Z Digitální knihovny je možné stahovat dokumenty ve formátu PDF i tisknout. Konkrétní návod pro práci s dokumenty a digitální knihovnou najdete zde.

Více o projektu Kramerius

Budeme rádi za vaše připomínky i dotazy! Pište na adresu digitalniknihovna@mzk.cz.

Sledujte nás také na sociálních sítích:

  Pinterest Digitální knihovny MZK Twitter Digitální knihovny MZK

Poslední aktualizace: 17.06.2020, 14:43