Moravská zemská knihovna v Brně provozuje Digitální knihovnu, která nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius, a obsahuje jak volná, tak i autorsky chráněná díla různého žánru.

Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Velkým bonusem tohoto webového rozhraní je přístup k více digitálním knihovnám v ČR! Budeme rádi, když nám napíšete na digitalniknihovna@mzk.cz, jak se vám líbí.
Návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.
Mobilní aplikace
Dalším způsobem, jak můžete prohlížet naše digitální dokumenty, jsou mobilní aplikace Kramerius. Vyvinuli jsme aplikace pro operační systém Android a iOS. Aplikace je zdarma ke stažení zde:
Co obsahuje Digitální knihovna MZK
Aktuálně (31. 5. 2019) v Digitální knihovně MZK najdete 54 750 209 naskenovaných stran, což je 212 624 různých dokumentů.
Sbírky
Tematické sbírky obsahují vybrané dokumenty, které jsou obsaženy i v „kompletní" digitální knihovně. Sbírka se při vyhledávání chová jako filtr a lze ji zrušit v levém sloupci s filtry. Do jednotlivých sbírek se dostanete pomocí možnosti „Sbírky" v menu na hlavní straně.
Každá knihovna si může vytvořit své tematické sbírky. Například Digitální knihovna MZK obsahuje těchto 25 sbírek:
- ANL - V této sbírce se nacházejí odborné časopisy a sborníky, regionální časopisy a noviny vydávané na území České republiky.
- Cizí země na starých vyobrazeních - Vyobrazení lokalit mimo české území.
- Čechy na starých vyobrazeních - Grafiky a snímky míst z Čech.
- Dobrodružná literatura - Sbírka obsahuje historické, vědeckofantastické, cestovatelské a další knihy s dobrodružnou tematikou.
- Domy a ulice města Brna - Poznejte město na snímcích nejen z doby počátků fotografie.
- Historické romány - Sbírka je zaměřená na historické romány.
- Horolezectví a alpinismus - Sbírka horolezeckých průvodců, příruček a další alpinistické literatury.
- Hudebniny - V této sbírce jsou dostupné hudební tisky vydané do roku 1875.
- Knížky pro děti - Sbírka obsahuje volně dostupné publikace určené zejména mladším čtenářům (pohádky, pověsti, básničky a říkanky, čítanky, slabikáře, vystřihovánky a mnoho dalších).
- Komeniana - Sbírka obsahuje digitalizované knihy Jana Amose Komenského vydané do roku 1800. Více informací o sbírce najdete zde.
- Kroniky a pamětní knihy moravských obcí - Kolekce kronik, pamětních knih a dalších dokumentů poskytnutých MZK od představitelů moravských obcí.
- Mapy města Brna - Brno v mapách a plánech od konce 18. století.
- Masarykovo muzeum - V této sbírce se nacházejí digitalizované dokumenty z knižních fondů Masarykova muzea, konkrétně z poboček Vlastivědné muzeum Kyjov a Městské muzeum Veselí nad Moravou.
- Mollova mapová sbírka - Sbírka obsahuje unikátní mapy a grafiky vášnivého sběratele Bernarda Pavla Molla. Více informací o sbírce najdete zde.
- Morava a Slezsko na starých vyobrazeních - Unikátní a často neznámé snímky moravských a slezských vesnic a měst.
- Muzeum Brněnska - V této sbírce se nacházejí digitalizované dokumenty z knižních fondů Muzea Brněnska.
- Oči Brna - Sbírka je utvářena v rámci projektu Oči Brna.
- Osobnosti Moravy - Sbírka portrétů významných osobností spjatých s Brnem nebo Moravou.
- Povinná četba - Zde se nacházejí veřejně dostupné zdigitalizované knihy, které mohou být součástí povinné četby na středních školách.
- První světová válka - Sbírka obsahuje digitalizáty knih týkajících se první světové války.
- Příručky pro práci s rukopisy a starými tisky MZK - Sbírka obsahuje volně dostupné příručky pro práci s rukopisy a starými tisky.
- Rajhrad - Sbírka rukopisů a starých tisků z benediktinského kláštera v Rajhradě.
- Regionální muzeum v Mikulově - V této sbírce se nacházejí digitalizované dokumenty z knižních fondů Regionálního muzea v Mikulově.
- Rok smíření - Sbírka byla vytvořena roku 2015 v rámci projektu Rok smíření k připomenutí 70. výročí osvobození města Brna od nacismu.
- Rukopisy mikulovské dietrichštejnské knihovny - Ve sbírce se nacházejí rukopisy z mikulovské dietrichštejnské knihovny.
- Řemesla a dovednosti - Sbírka obsahuje starší veřejně dostupné knihy pojednávající o různých domácích a řemeslných činnostech.
- Sport a hry - Zde se nacházejí digitalizované publikace z oblasti sportu a her.
- Varia - V této sbírce se nacházejí různé grafické listy. Najdete mezi nimi například album s vyobrazeními uniforem z dob napoleonských válek, nebo třeba fotoalbum německého vojáka vytvořené při obsazování Polska v roce 1939.
- Veduty města Brna - Pohledy na Brno v mědirytině, litografii nebo fotografii.
- Vinařství - Sbírka obsahuje starší veřejně dostupné knihy o pěstování vína.
- Výroční zprávy škol - V této sbírce se nacházejí výroční zprávy převážně moravských škol od roku 1782.
- Z historie města Brna - Sbírka obsahuje volně dostupné monografie, periodika, mapy a grafiky týkající se města Brna a jeho historie.
- Zednářská literatura - Více informací o sbírce naleznete zde.
Přístup do Digitální knihovny
Přístup do digitální knihovny je omezen autorskými právy. Dokumenty se dělí na:
- veřejné - volná díla, nevztahují se na ně autorská ani nakladatelská práva, jsou přístupné odkudkoliv,
- neveřejné - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 70 let od vydání); prohlížet a tisknout je můžete pouze na počítačích v dané knihovně (pozor, nelze stahovat ani kopírovat)
Zpřístupnění novin a časopisů v MZK
Možnosti stažení pdf a tisku z Digitální knihovny
Z Digitální knihovny je možné stahovat dokumenty ve formátu PDF i tisknout. Konkrétní návod pro práci s dokumenty a digitální knihovnou najdete zde.
Více o projektu Kramerius
Budeme rádi za vaše připomínky i dotazy! Pište na adresu digitalniknihovna@mzk.cz.
Sledujte nás také na sociálních sítích:
