Digitální knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně provozuje Digitální knihovnu, která nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius, a obsahuje jak volná, tak i autorsky chráněná díla různého žánru. Moravská zemská knihovna v Brně též provozuje rozcestník, ze kterého se uživatel dostane i do dalších digitálních knihoven provozovaných v ČR, které fungují na systému Kramerius.

Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Velkým bonusem tohoto webového rozhraní je přístup k více digitálním knihovnám v ČR! Budeme rádi, když nám napíšete na digitalniknihovna@mzk.cz, jak se vám líbí.

Návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.

Díla nedostupná na trhu (DNNT)

Moravská zemská knihovna v Brně dále provozuje digitální knihovnu NDK-DNNT, ve které jsou zpřístupněna díla nedostupná na trhu (monografie vydané před 20 a více lety a periodika vydaná před 10 a více lety). Díla nedostupná na trhu jsou taková díla, u kterých neuběhlo 70 let od úmrtí všech autorů či 50 let od vydání (v případě periodik 110 let od vydání) a zároveň již nejsou dostupná na trhu. Přístup k dílům nedostupným na trhu mají registrovaní čtenáři zapojených institucí. Více informací ke zpřístupňování děl nedostupných na trhu naleznete na této stránce.

Mobilní aplikace

Dalším způsobem, jak můžete prohlížet naše digitální dokumenty, jsou mobilní aplikace Kramerius. Vyvinuli jsme aplikace pro operační systém Android a iOS. Aplikace je zdarma ke stažení zde:

Co obsahuje Digitální knihovna MZK

Sbírky

Tematické sbírky obsahují vybrané dokumenty, které jsou obsaženy i v „kompletní" digitální knihovně. Sbírka se při vyhledávání chová jako filtr a lze ji zrušit v levém sloupci s filtry. Do jednotlivých sbírek se dostanete pomocí možnosti „Sbírky" v menu na hlavní straně.

V Digitální knihovně MZK najdete desítky rozličných tematických sbírek. Kompletní seznam si můžete prohlédnout zde nebo přímo v Digitální knihovně MZK pod kartou Sbírky. Najdete zde například sbírky Cestopisy a průvodce, Knížky pro děti, Povinná četba, Dobrodružná literatura, První světová válka, Horolezectví a alpinismus nebo Výroční zprávy škol. Dále doporučujeme vaší pozornosti sbírky periodik, které jsme pro vás rozřadili do sbírek, jako jsou např. Denní tisk, Regionální tisk či Časopisy. Jsou zde k prohlédnutí také digitalizované historické fondy MZK, benediktinského kláštera v Rajhradě či Mikulovské dietrichštejnské knihovny. Za zmínku dále stojí Mollova mapová sbírka, Komeniana, Zednářská literatura a rozsáhlé grafické sbírky zaměřené především na historii Moravy.

Přístup do Digitální knihovny MZK

Přístup do digitální knihovny MZK je omezen autorskými právy. Dokumenty se dělí na:

  • veřejné - volná díla, nevztahují se na ně autorská ani nakladatelská práva, jsou přístupné odkudkoliv,
  • neveřejné - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 110 let od vydání) ; prohlížet a tisknout je můžete pouze na počítačích v dané knihovně (pozor, nelze stahovat ani kopírovat). Aplikaci "Digitální knihovna" naleznete po přihlášení na ploše.

Možnosti stažení pdf a tisku z Digitální knihovny

Autorsky volná díla je možné z digitální knihovny stahovat jako dokumenty ve formátu PDF i tisknout. Konkrétní návod pro práci s dokumenty a digitální knihovnou najdete zde.

Více o projektu Kramerius

Budeme rádi za vaše připomínky i dotazy! Pište na adresu digitalniknihovna@mzk.cz.

Sledujte nás také na sociálních sítích:

  Pinterest Digitální knihovny MZK Twitter Digitální knihovny MZK

Poslední aktualizace: 23.11.2022, 11:38