Digitální knihovna MZK

Moravská zemská knihovna v Brně provozuje Digitální knihovnu MZK, která nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius, a obsahuje jak volná, tak i autorsky chráněná díla různého žánru.

Design webu Digitální knihovny MZK přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Velkým bonusem tohoto webového rozhraní je přístup k více digitálním knihovnám v ČR! Budeme rádi, když nám napíšete na digitalniknihovna@mzk.cz, jak se vám líbí.

Návod pro práci s Digitální knihovnou MZK najdete zde.

Mobilní aplikace

Dalším způsobem, jak můžete prohlížet naše digitální dokumenty, jsou mobilní aplikace Kramerius. Vyvinuli jsme aplikace pro operační systém Android a iOS. Aplikace je zdarma ke stažení zde:

Co obsahuje Digitální knihovna MZK

Aktuálně (1. 8. 2018) v Digitální knihovně MZK najdete 50 175 419 naskenovaných stran, což je 199 689 různých dokumentů.

Sbírky

Tematické sbírky obsahují vybrané dokumenty, které jsou obsaženy i v „kompletní" digitální knihovně. Sbírka se při vyhledávání chová jako filtr a lze ji zrušit v levém sloupci s filtry. Do jednotlivých sbírek se dostanete pomocí možnosti „Sbírky" v menu na hlavní straně.

Digitální knihovna MZK obsahuje celkem 16 sbírek:

Přístup do Digitální knihovny MZK

Přístup do digitální knihovny je omezen autorskými právy. Dokumenty se dělí na:

  • veřejné - volná díla, nevztahují se na ně autorská ani nakladatelská práva, jsou přístupné odkudkoliv,
  • neveřejné - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 70 let od vydání); prohlížet a tisknout je můžete pouze na počítačích MZK přes ikonu Digitální knihovna MZK (pozor, nelze stahovat ani kopírovat)

Zpřístupnění novin a časopisů v MZK

Možnosti stažení pdf a tisku z Digitální knihovny MZK

Z Digitální knihovny MZK je možné stahovat dokumenty ve formátu PDF i tisknout. Konkrétní návod pro práci s dokumenty a digitální knihovnou najdete zde.

Více o projektu Kramerius

Budeme rádi za vaše připomínky i dotazy! Pište na adresu digitalniknihovna@mzk.cz.

Sledujte nás na sociálních sítích:

  Pinterest Digitální knihovny MZK Twitter Digitální knihovny MZK

Poslední aktualizace: 21.02.2019, 09:56