Digitální knihovna

Moravská zemská knihovna v Brně provozuje Digitální knihovnu MZK, která nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius, a obsahuje jak volná, tak i autorsky chráněná díla různého žánru. Registrovaným a přihlášeným čtenářům navíc zpřístupňuje na dálku tzv. díla nedostupná na trhu (monografie vydané před 20 a více lety a periodika vydaná před 10 a více lety). Díla nedostupná na trhu jsou taková díla, u kterých neuběhlo 70 let od úmrtí všech autorů či 50 let od vydání (v případě periodik 110 let od vydání) a zároveň již nejsou dostupná na trhu. Přístup k dílům nedostupným na trhu mají i registrovaní čtenáři zapojených institucí. Více informací ke zpřístupňování děl nedostupných na trhu naleznete na této stránce.

Digitální knihovna MZK

Moravská zemská knihovna v Brně též provozuje rozcestník Digitální knihovna, ze kterého se uživatel dostane i do dalších digitálních knihoven provozovaných v ČR, které fungují na systému Kramerius.

Rozcestník Digitální knihovna

Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Velkým bonusem tohoto webového rozhraní je přístup k více digitálním knihovnám v ČR! 

Návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.

Mobilní aplikace

Dalším způsobem, jak můžete prohlížet naše digitální dokumenty, jsou mobilní aplikace Kramerius. Vyvinuli jsme aplikace pro operační systém Android a iOS. Aplikace je zdarma ke stažení zde:

Co obsahuje Digitální knihovna MZK

Sbírky

Tematické sbírky obsahují vybrané dokumenty, které jsou obsaženy i v „kompletní" digitální knihovně. Sbírka se při vyhledávání chová jako filtr a lze ji zrušit v levém sloupci s filtry. Do jednotlivých sbírek se dostanete pomocí možnosti „Sbírky" v menu na hlavní straně.

V Digitální knihovně MZK najdete desítky rozličných tematických sbírek. Kompletní seznam si můžete prohlédnout zde nebo přímo v Digitální knihovně MZK pod kartou Sbírky. Najdete zde například sbírky Cestovatelé z českých zemí, Knížky pro děti, Povinná četba, Dobrodružná literatura, První  i Druhá světová válka, Horolezectví a alpinismus nebo Zednářská literatura. Dále doporučujeme vaší pozornosti sbírky periodik, které jsme pro vás rozřadili do kategorií, jako jsou např. Denní tisk, Regionální tisk nebo Časopisy. Jsou zde k prohlédnutí také digitalizované prvotisky z historického fondu MZK, rukopisy z Mikulovské dietrichštejnské knihovny či cenné hudebniny z Arcidiecézního muzea v Kroměříži. Vaší pozornosti doporučujeme rovněž obsáhlou Moravskou a slezskou sbírku, v níž naleznete monografie, periodika i grafiky přehledně rozčleněné podle jednotlivých moravských a slezských regionů, jichž se týkají.

Dostupnost děl v Digitální knihovně MZK

Přístup do digitální knihovny MZK je omezen autorskými právy. Dokumenty se podle dostupnosti dělí na:

  • veřejné - jedná se buď o volná díla, na něž se nevztahují autorská ani nakladatelská práva, popřípadě o taková díla, k nimž udělil volný přístup držitel autorských práv. Jsou přístupné odkudkoliv i bez přihlášení. Autorsky volná díla je možné z digitální knihovny stahovat jako dokumenty ve formátu PDF i tisknout. 

  • po přihlášení - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 110 let od vydání), která ale byla zároveň zařazena na Seznam děl nedostupných na trhu. Dostanou se k nim po přihlášení registrovaní čtenáři zapojených institucí. Tyto dokumenty nelze z digitální knihovny na dálku stahovat ani tisknout.

  • v knihovně - autorsky chráněná díla, která jsou chráněna autorskými či nakladatelskými právy (platí 70 let od úmrtí autora a 50 let od vydání, noviny a časopisy 110 let od vydání) a která nejsou zařazena na Seznam děl nedostupných na trhu. Prohlížet a tisknout je můžete pouze na počítačích v dané knihovně (pozor, nelze stahovat ani kopírovat). Aplikaci "Digitální knihovna" naleznete po přihlášení na ploše.

Podrobný návod pro práci s dokumenty a digitální knihovnou najdete zde.

Více o projektu Kramerius

Budeme rádi za vaše připomínky či dotazy! Pište na adresu digitalniknihovna@mzk.cz.

Poslední aktualizace: 18.03.2024, 10:25