Milé čtenářky a milí čtenáři,
doufáme, že se Vám vstup do nového akademického roku vydařil a že ani na začátku podzimu nezanevřete na tradičně bohatý kulturní program Moravské zemské knihovny. Z něj tentokrát vypíchneme jedinou akci, a to vernisáž výstavy Brněnský samizdat. Svobodné časopisy v nesvobodné době (14.10., 17.00h), kterou zahájí premiér Petr Fiala. I další naše akce si ale jistě zaslouží Vaši pozornost. Těšíme se na Vás!
A nezapomeňte sledovat naši aktuální otevírací dobu: mzk.cz/oteviracidoba.
Váš tým MZK
2. 9. – 30. 10. 2024
Výstava Oči Brna: Hana Korvasová
Foyer / přízemí
Cyklus Oči Brna představuje bioložku a pedagožku Hanu Korvasovou, spoluzakladatelku a ředitelku školského zařízení pro enviromentální vzdělávání Lipka. Výstava mapuje její inspirativní cestu od skromných dobrovolnických začátků s nálepkou podivínů a hrozby komunistického režimu po vybudování největší environmentálně vzdělávací organizace na jižní Moravě.
Příběh Hany Korvasové je vyprávěn prostřednictvím příběhů, fotografií a osobních předmětů a je také poctou lidem, kteří jí byli vzorem a oporou.
16. 9. – 16. 11. 2024
Výstava Českomoravská pokladnice
Foyer / 4. a 5. patro
Kalendáře jsou jedinečným dokladem literárního života, který však zůstával dlouho na okraji zájmu. Přesto šlo o nejrozšířenější publikace, které modelovaly vývoj společnosti a současně jej zpětně umožňují rekonstruovat a pochopit. V 19. století a zvláště za Bachova absolutismu byly jednou z mála tiskovin, které sloužily k šíření vlasteneckých myšlenek či jako nenahraditelný zdroj obživy pro česky píšící autory, – i proto je právě 19. století zlatým věkem tohoto žánru. Ještě na začátku 20. století ovlivňovaly nejenom očekávání lidových čtenářských vrstev ve vztahu k literatuře, ale předjednávaly i fungování společenských mechanismů.
A stejně tak umožňují postřehnout dobově specifické vnímání času, které v kontrastu k dynamicky se proměňující moderní společnosti bylo založeno na potřebě kontinuity, a tedy jistoty. Kalendář je tudíž žánrem antropologickým, je svědectvím o člověku jako o bytosti společenské.
Výstava představuje české kalendáře ze sbírek Moravské zemské knihovny.
KURÁTOR, AUTOR TEXTŮ: doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc.
GRAFIKA: Mgr. Adam Kazmíř
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Bc. Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Bc. Eva Čechová
Výstava byla financována z prostředků Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 (program NAKI III).
30. 9. – 20. 12. 2024
Výstava Mezi kouzly, vírou a pověrou
Galerie / přízemí
Magie byla v minulosti často spojovaná s mocnými kouzly čarodějů nebo vzýváním moci ďábla. Tvořily ji však i drobné úkony, které byly běžnou součástí života našich předků, přičemž různé magické praktiky se uplatňovaly při léčení lidí i dobytka, ochraně domu, nebo v mezilidských vztazích. Většina těchto praktik se pohybovala na pomezí náboženství a magie, pro běžné věřící tak bylo často těžké rozlišit, co je ještě v souladu s katolickou věroukou a co už ne. Výstava představuje množství tisků i rukopisů, které stály na pomyslném rozhraní mezi kouzly, vírou a pověrou, a ukazuje tak, jaké formy měla magie na Moravě v 18. a 19. století.
KURÁTORKA: Anna Grůzová
AUTOŘI TEXTŮ: Anna Grůzová, Martin Drozda
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ A ILUSTRACE: Karolína Košťálová, Michal Žižka
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Lenka Pražáková
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
14. 10. - 20. 12. 2024
Výstava Brněnský samizdat
Foyer / 2. a 3. patro
Doba tzv. pozdního socialismus byla na pohled nevábná, komunistický režim se strnule držel u moci, obyvatelstvo vypadalo netečně. Nicméně pod povrchem, v nezávislých strukturách, narůstal živý pohyb: samizdatová a svobodná kultura dostávala novou dynamiku, která souvisela s růstem společenské rezistence. Dělat samizdat a chovat se svobodně nebylo bezpečné: hrozilo pronásledování, výslechy, domovní prohlídky, vězení. Vyžadovalo to přesvědčení a odhodlání. A dobrou vůli dělat dobrou věc.
Výstava představuje osm brněnských časopisů z osmdesátých let. Jednotlivé tituly jsou vybrány jako reprezentativní vzorky, které zastupují dobově a místně příznačné profily: literární, kulturně-politický, katolický, studentský a výtvarný. Spolu s časopisy se na výstavě objevují i výrobní nástroje, fotografie, videozáznamy nebo hudba. Všechny exponáty jsou originály, které pocházejí z osobních archivů aktérů – samizdatových vydavatelů, redaktorů, autorů.
Autor projektu: Jiří Voráč
Kurátoři: Jiří Voráč, Eva Čechová
Grafika: Studio Kosatko
Technická realizace: Jitka Matušková
Jazyková korektura: Otakar Loutocký
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
21. 10. - 20. 12. 2024
Výstava SHIPIBO - KONIBO - Portréty mé krve
Foyer / 6. a 7. patro
Výstava peruánského fotografa Davida Díaze Gonzálese nabízí zasvěcený vhled do každodenního života shipibské komunity, ze které autor pochází. Na březích řeky Ucayali se nacházejí malé vesnice jazykové rodiny Shipibo-Konibo, která v současnosti čítá 32 000 obyvatel ve 150 komunitách. Jsou tu lidé, kteří zůstávají nezlomní ve svém původním chápání světa, zůstávají věrní svým etnickým vzorům i hloubce svého duchovního života.
Na snímcích jsou mimo jiné zachyceny: přadleny pracují s přírodními barvami a hlínou, používanými při tkaní plátna zvaného tocuyo. Matky, které pomocí dřevěných destiček deformují svým dětem lebku z čistě estetického důvodu. Děti cákající se v říčních jezerech, která vznikají, když stoupne hladina řeky Ucayali. Věkovití léčitelé, kteří využívají svých znalostí o bylinách. A to vše v černobílém provedení, kde pozadí tvoří bujná zeleň pralesa, který takto dosud nebyl zobrazen.
Na výstavě budou k vidění také keramické sošky z časově odlišných období peruánské kultury.
Výstava vznikla s podporou Kulturního centra Inca Garcilaso Ministerstva zahraničních věcí.
OSTATNÍ AKCE
VĚDA
1. 10. / 19.00
Hvězdy mají k horám blíž
Konferenční sál / přízemí
O horách, hvězdách i vesmíru s prof. RNDr. Miloslavem Druckmûllerem, CSc.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
PŘEDNÁŠKA
3. 10. / 17.00
Kavárna v srdci Afriky
Konferenční sál / přízemí
Karel Martínek se na přednášce podělí o příběh plný odvahy a výzev, který začal setkáním s farmáři během dovolené na Zanzibaru a vedl až k rozhodnutí otevřít tam kavárnu. Odhalí, jak těžké je v těchto podmínkách pěstovat a zpracovávat kávu a co to znamená pro místní farmáře, kteří dennodenně bojují o své živobytí.
Dozvíte se také, jaké nástrahy přináší podnikání v rozvojové zemi, kde jsou kulturní střety a nečekané problémy na denním pořádku. Přijďte se inspirovat příběhem o podnikání v Africe, které nabízí nejen velké výzvy, ale i nečekané příležitosti.
VSTUP ZDARMA
FILM
4. 10. / 17.00
FILM: Frankofonní destinace: Česko
Konferenční sál / přízemí
U příležitosti slavnostního otevření Francouzské a frankofonní knihovny MZK bude v předpremiéře promítán dokumentární film TV5 Monde „Frankofonní destinace: Česko". Pro zájemce je pak připravena komentovaná prohlídka nových prostor.
VSTUP ZDARMA
FILM
7. 10. / 18.00
Movie Monday: Donnie Darko (2001)
Konferenční sál / přízemí
Kultovní sci-fi s Jakem Gyllenhalem v hlavní roli. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem.
Film je promítán v angličtině s českými titulky.
ENGLISH: After narrowly escaping a bizarre accident, a troubled teenager is plagued by visions of a man in a large rabbit suit who manipulates him to commit a series of crimes.
Film is screened in English with Czech subtitles.
VSTUP ZDARMA / FREE ENTRY
LITERATURA
8. 10. / 18.00
Poslední dny Franze Kafky - přednáší Mag. Dr. Manfred Müller
Konferenční sál / přízemí
Posledních 46 dní svého života strávil Franz Kafka v malém sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu. Nemoc, rodina, přátelé, vzpomínky a pozorování všedního dne, literární záměry, naděje i zoufalství – o tom všem pohovoří Mag. Dr. Manfred Müller, prezident Rakouské společnosti pro literaturu (ÖGfL) a prezident Rakouské společnosti Franze Kafky.
Přednáška se uskuteční za podpory Rakouského kulturního fóra a bude tlumočena do češtiny.
VSTUP ZDARMA
PŘEDNÁŠKA
8. 10. / 19.00
Večer literárních rezidencí: David Blum
Café Kaprál
David Blum (nar. 1983, Postupim) vystudoval germanistiku a mediální studia v Postupimi a Lipsku, magisterský titul získal na Ústavu německé literatury v Lipsku, kde dosud žije se svou rodinou. Píše beletrii, cestopisy a literaturu pro děti a mládež.
Je nositelem řady ocenění, mimo jiné Ceny Petera Härtlinga (2023) za debutový román „KOLLEKTORGANG“ (nakl. Beltz & Gelberg, 2023) a Kranichsteinova literárního stipendia pro autory literatury pro mládež (2024). Spoluzaložil síť „other writers need to concentrate“ věnovanou tvůrčímu psaní (www.other-writers.de).
Partneři: Café Kaprál, Moravská zemská knihovna/České literární centrum, partnerská města Brno a Lipsko.
www.david-blum.com
ŠKOLENÍ
9. 10. / 16.30 - 19.00
Online: Kde a jak hledat odbornou literaturu?
online
Na online školení se nejprve dozvíte, jak připravit dotaz pro vyhledávání literatury v elektronických informačních zdrojích. Poté si formou jednoduchých praktických ukázek projdeme bezplatné multioborové databáze, jež obsahují informace o knihách a článcích odborného charakteru. Vzdělávací akce je určena všem zájemcům o odbornou literaturu. Zejména ji doporučujeme studentům, kteří hledají literaturu ke studiu nebo k závěrečné písemné práci, a nevědí, jak na to.
Více informací: https://www.mzk.cz/sluzby/akce/online-kde-jak-hledat-odbornou-literaturu-10.
LITERATURA
14. 10. / 08.30 - 17.30
Výstavka novinek odborné zahraniční literatury
Zahraniční knihovny / 3. patro
Nové knihy různých oborů s možností tipu nákupu do fondu.
SPOLEČNOST
14. 10. / 17.00
Vernisáž: Brněnský samizdat
Konferenční sál / přízemí
Srdečně zveme na vernisáž výstavy, která představuje osm brněnských samizdatových časopisů. Výstava reflektuje fenomén samizdatu v kontextu alternativní kultury, společenské rezistence a studentského hnutí. Na vernisáži promluví předseda vlády Petr Fiala, vystoupí hudebník a básník Petr Váša.
VSTUP ZDARMA
Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
ŠKOLENÍ
15. 10. / 09.30 - 14.30
Úvod do problematiky a databází ochranných známek
Počítačová učebna MZK v Brně / 6. patro
Na začátku školení budete seznámeni Radkou Peňázovou s možnostmi získání finanční podpory pro oblast ochrany průmyslového vlastnictví. Potom vás Hana Churáčková provede problematikou ochranných známek.
Formou jednoduchých ukázek rovněž poznáte některé bezplatné databáze z uvedené oblasti. Účastníci si mohou práci s těmito databázemi prakticky vyzkoušet na počítači. Školení je určeno firmám, podnikatelům, pracovníkům výzkumu a vývoje, studentům a všem zájemcům z řad široké veřejnosti, kteří uvažují o ochraně své značky či o využití některé ochranné známky. Vzdělávací akce může být rovněž přínosná pro pracovníky grafických studií, jež vytvářejí loga a logotypy.
SPOLEČNOST
15. 10. / 15.30
Šachový turnaj dětí
Konferenční sál / přízemí
Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2009 a mladší přímo na místě konání při prezenci. Startovné činí 100 Kč.
VĚDA
17. 10. / 19.00
Černoděroví rekordmani. Novinky ze světa černých děr a fotografování jejich okolí.
Konferenční sál / přízemí
Jaká je největší známá černá díra? Co víme o černých děrách středních hmotností? Která z hvězdných černých děr je největší? Jsou duté díry realitou nebo pouhou teorií? Má černá díra magnetické pole? Jak vznikají výtrysky černých děr?
Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
19. 10. / 09.30
Veřejný šachový turnaj
Konferenční sál / přízemí
Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Turnaj se koná v konferenčním sále v přízemí knihovny.
Hraje se dle švýcarského systému na 9 kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlášování v den a místě konání při prezenci. Startovné činí 200 Kč.
SPOLEČNOST
21. 10. / 18.00
Vernisáž: SHIPIBO - KONIBO - Portréty mé krve
Konferenční sál / přízemí
Výstava fotografií peruánského umělce Davida Díaze Gonzálese představí každodenní život a zvyky shipibské komunity, žijící tři tisíce let v hloubi pralesa, ze které autor pochází.
Za snímek, na němž si skupina shipibských žen upravuje ofinu a malují si rty, byl David Díaz oceněn mezinárodní cenou. Snímek je součástí souboru fotografií s názvem „Portréty mé krve“, které budou na výstavě ke shlédnutí.
VSTUP ZDARMA
LITERATURA
23. 10. / 17.00
Caspar David Friedrich
Malý sál / 1. patro
U příležitosti 250 let od narození německého romantického malíře Caspara D. Friedricha se vydáme po stopách šesti jeho obrazů. Jako průvodce nám bude sloužit kniha od Floriana Illiese Zauber der Stille. Program bude v češtině.
VSTUP ZDARMA
VĚDA
31. 10. / 19.00
Radiace při cestách do vesmíru
Konferenční sál / přízemí
Touha putovat do neznámých končin je člověku vlastní. Jakmile se naskytla možnost překonat působení gravitace, okamžitě nás zajímalo: Jaké to ve vesmíru je, jak tam pobýt a bezpečně se vrátit zpět?
V současné době se lidé opět chystají dobýt Měsíc a Mars. Radiace mimo ochranný plášť Země může být smrtelným nebezpečím, které lidskou expanzi ohrožuje. Jaké jsou hrozby pronikavého záření při cestách do vesmíru?
Přednáší MUDr. Ing. Vítězslav Kříha, Ph.D.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Poslední aktualizace: 07.10.2024, 13:14