TZ: Na třicet německých, rakouských a švýcarských novinářů míří do Česka

LipskoMZK mk

Tisková zpráva:

Na třicet německých, rakouských a  švýcarských novinářů míří do Česka 

Na konci ledna stráví v České republice čtyři dny přes 30 německých, rakouských a švýcarských novinářů společně s ředitelem Lipského knižního veletrhu Oliverem Zillem.

„Program naší letošní hostující země je zcela jedinečný. Začlenění hostování do kompletního Českého roku kultury, 70 nových překladů na německém trhu a více jak 120 akcí v rámci lipského knižního veletrhu vzbuzuje již teď pozornost v knižní branži", vysvětluje ředitel veletrhu Oliver Zille. "Jsem si jistý, že naši čtenáři učiní skvělé objevy a že budou v budoucnu  věnovat více pozornosti našim sousedům. Za tuto angažovanost bych rád poděkoval organizátorům hostující země,“ dodal.

Press trip se koná v rámci účasti České republiky na březnovém Lipském knižním veletrhu (21. až 24. března 2019). 

„Hostování Česka na letošním Lipském knižním veletrhu vyvolalo v německy mluvících zemích velkou vlnu zájmu, což nás velice těší. Odpovídá tomu
i množství novinářů, kteří se press tripu v České republice chtějí zúčastnit,“
uvedl Martin Krafl, koordinátor projektu.

Novináři zastupují přední periodika, za Německo se jedná například o Der Tagesspiegel či Sächsische Zeitung, za Rakousko o Die Presse a za Švýcarsko o Neue Zürcher Zeitung. Do Česka ale přijíždějí i představitelé televize, např. ZDF či Deutsche Welle. Z rozhlasu se jedná např. o rozhlas MDR či televizi ORF.

Press trip začíná v Brně. Jeho zahájení proběhne v neděli 27. ledna večer na Hvězdárně a planetáriu Brno za přítomnosti spisovatelů Arnošta Goldflama či Markéty Pilátové. V pondělí novináři prozkoumají poklady Moravské zemské knihovny a setkají se zde s ředitelem knihovny Tomášem Kubíčkem: „Naším cílem je ukázat novinářům rozmanitost českého kulturního bohatství. Literatura nežije ve vzduchoprázdnu, ale je součástí konkrétní kulturní a společenské situace.  Poskytnout vhled do tohoto kontextu je úkolem týdne, který redaktoři a redaktorky z německých novin a televizí stráví v Brně a v Praze.“

Odpoledne si prohlédnou novoměstskou radnici města Brna, setkají se s představiteli města, které je partnerem projektu. Dále budou pokračovat do funkcionalistické vily Tugendhat. V nakladatelství Host proběhne odpoledne speed-dating s několika spisovateli, mj. s Kateřinou Tučkovou, Janem Němcem a Alenou Mornštajnovou.

Společně s Kateřinou Tučkovou se novináři vydají v úterý 28. ledna po stopách knihy Vyhnání Gerty Schnirch. Následovat bude prohlídka Vily Stiassni a výstavy Nejkrásnější česká kniha v Moravské galerii. 

>Ve středu 30. ledna budou novináři přivítáni na Ministerstvu kultury v Praze ministrem Antonínem Staňkem a náměstkyní ministra Kateřinou Kalistovou. Následně proběhne speed-dating s Viktorií Hanišovou, Ivou Procházkovou, Petrem Stančíkem, Dorou Kaprálovou, Michalem Ajvazem  a Radkou Denemarkovou.

Odpoledne jsou pro novináře připraveny dvě literární procházky, se spisovateli Jaroslavem Rudišem a Markem Tomanem.  Dále se novináři setkají s německým  velvyslancem v Praze Dr. Christopherem Israngem a s ředitelkou Goethe institutu Angelikou Ridder. Navečer se uskuteční debata Sylvy Fischerové s moderátorem Petrem Bílkem na Filosofické fakultě UK Praha, zaměřená na 30. výročí revolučních událostí z roku 1989.

Poslední den press tripu, ve čtvrtek 31. ledna, se novináři setkají s členy dramaturgické rady projektu Lipsko 2019, která nominovala ca. 60 českých autorek a autorů do programu hostování ČR na Lipském knižním veletrhu. Než se novináři vrátí domů, mohou si ještě prohlédnout  společně s Markem Tomanem byt Jana Masaryka v Černínském paláci nebo navštívit pražská knihkupectví (Academia, Ostrov a ArtMap) za doprovodu  Českého literárního centra.

 

Organizací Českého roku kultury v Lipsku byla Ministerstvem kultury ČR pověřena Moravská zemská knihovna.

 

http://ahojleipzig2019.de/ 

 

PřílohaVelikost
tiskova_zprava_-_press_trip_k_projektu_lipsko_2019.docx337.4 KB

Poslední aktualizace: 25.01.2019, 12:39