Půjčování

Většinu knihovního fondu získáváme formou povinného výtisku, který je určen pouze k prezenčnímu půjčování (nelze půjčit domů). Díky tomu u nás naleznete téměř veškerou českou produkci od roku 1935. Bohatý fond cizojazyčné literatury nabízí zejména naše zahraniční knihovny (anglická, americká, německá, rakouská, španělská). Výběrově knihovna dokupuje odbornou literaturu (a kvalitní beletrii), kterou lze půjčit domů (absenční výpůjčka).

Jak najít...

Většina knih je umístěna ve skladu (pro hledávní použijte online katalog). Knihy umístěné ve studovnách a absenčním volném výběru jsou přístupny uživatelům přímo a nelze je objednat přes katalog.
Kompletní přehled jednotlivých tříd (oborů) najdete na adrese: mzk.cz/obory.

Nejaktuálnější knihy a časopisy jsou přímo na studovnách rozdělené podle zaměření (lze je studovat pouze v knihovně):

Knihy určené k půjčení domů jsou uloženy ve skladu (nutno objednat přes online katalog) nebo v absenčním volném výběru (přízemí a 1. patro, případně Zahraniční knihovny).

Jak si vypůjčit...

Nenašli jste svoji knihu? Meziknihovní výpůjční služba vám ji půjčí z jiné knihovny.
Limity výpůjček

Jak si prodloužit…

Jak prodloužit své výpůjčky

Jak vrátit...

Absenční výpůjčky vracejte u pultu Registrace a výpůjčky v přízemí nebo do knihoboxu umístěného před vchodem do knihovny. Do knihoboxu můžete vracet knihy 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Knihobox se vybírá každý den ráno a tím se určuje doba vrácení, pokud máte na knize zpozdné, zaplatíte jej při své další návštěvě.

Prezenční výpůjčky u pultů v daných studovnách.

Absenční výpůjčku máte zpravidla na jeden měsíc, ale pokud na ni není rezervace, můžete si ji opakovaně prodloužit pomocí online katalogu, maximálně však na 3 měsíce od data vypůjčení. Pokud výpůjčku nestihnete vrátit včas, nabíhá vám zpozdné 5 Kč/knihu/den. 

Jak si prodloužit registraci online?

Návod na zaplacení registračního poplatku online

Informace o fondech MZK

Poslední aktualizace: 18.04.2023, 08:46