Nahrávky z přednášek Používej MoZek

 

Používej MoZeK: Miloš Gregor - Infodemie a jak ji sami pomáháme šířit 

Často máme pocit, že dezinformace se týkají, těch druhých. My přeci víme, co jsou to fake news a manipulace od seriózního zpravodajství spolehlivě rozeznáme. Jako štít máme mediální gramotnost a fact checking bereme jako účinné očkování. Jenže to je jen půlka problému.

Kolikrát si totiž neuvědomujeme, že příčina toho všeho vězí přímo v nás - v nastavení našeho mozku a selekci informací, které jsou nám blízké, zatímco nesouhlasné argumenty a názory nejen, že odmítáme, ale často ani nevnímáme.

Používej MoZeK: Sabina Slonková

Sabina Slonková je česká novinářka, držitelka ocenění za dlouholeté systematické působení v oblasti investigativní žurnalistiky. Je šéfredaktorkou a vydavatelkou nezávislého investigativního webu Neovlivní.cz a tištěného magazínu Neovlivní.cz.

V rámci cyklu Používej MoZek se konala beseda na téma Nevěřte svým očím, ale svému rozumu.

Používej MoZeK: Jan E. Svatoš – Fake news: Za zrcadlem klamu

Skutečně do Benátek v době pandemie dopluli delfíni? A sužuje Ameriku invaze nesmrtelného masožravého červa? A proč by se mroži v Evropě měli bavit potápěním lodí? Máme dobrou a špatnou zprávu: Ta dobrá je, že fake news nejsou ve skutečnosti výmyslem současné doby, ale velmi starým fenoménem. Ta špatná, že boj s nimi nelze vyhrát, ale nikdy jej nesmíme vzdát. Už ve starověku se totiž vyprávělo o přízraku jménem Fáma která „rychlostí roste a chůzí nabývá síly, až do výše se zvedá..."

Změnily se jen prostředky, hlásné trouby zůstávají stejné. V této diashow se dozvíte, jaké existují druhy fake news, jakou roli v nich hraje lidská přirozenost, strach či sociální sítě nebo limity našeho vnímání. Procvičíte kritické myšlení a dozvíte se, jak poznat, když jste klamáni obrazem. Stále totiž platí, že strach má velké oči...

 

 

Poslední aktualizace: 25.01.2024, 17:38