mojeID v Moravské zemské knihovně

Validace mojeID v Moravské zemské knihovně Co je mojeID?

MojeID je bezplatná služba pro všechny uživatele internetu, kteří se díky ní mohou přihlašovat k velkému počtu webů, aniž by se museli neustále znovu a znovu registrovat. A nyní můžete používat pro přihlášení mojeID i v naší knihovně. 

Bude vám stačit jedno uživatelské jméno a jedno heslo. Navíc si snadno budete moci své osobní údaje udržovat aktuální a nastavíte si, jaké konkrétní údaje poskytnete serverům při každém přihlášení. Svoje osobní údaje tak budete mít pevně pod kontrolou.

Příklad: Používáte jeden účet k emailové službě, další přihlášení si musíte pamatovat do několika e-shopů a k vašemu oblíbenému diskusnímu foru používáte opět další jméno a heslo. Po zavedení mojeID na stránkách všech těchto služeb se přihlásíte jediným jménem a heslem. Přihlásíte se jednoduše pomocí mojeID.

Jaké má výhody?

  1. nemusíte mít desítky různých přihlašovacích údajů 
  2. všechny změny stačí provést jedenkrát na portále mojeID 
  3. přihlašování je naprosto bezpečné a je možno jej chránit digitálním certifikátem 
  4. je zdarma!

Vytvořit nový účet mojeID: založte si účet u mojeID a využívejte jednotného přihlášení k více službám.  Stačí jedno přihlašovací jméno a heslo pro přihlášení do e-shopů, knihoven a dalších webových služeb.

Propojit účet mojeID s účtem v MZK: Pokud už účet u mojeID máte, můžete si jej propojit s účtem v Moravské zemské knihovně a používat jej pro přihlašování do online služeb poskytovaných MZK.

mojeID


Bezpečnější přihlašování

Pokud používáte desítky hesel, pravděpodobně je máte někde zaznamenané. V horším případě je máte napsané na kousku papíru, který může být kýmkoliv odcizen a zneužit. S mojeID již tato hesla nebudete potřebovat. Velmi významný je také fakt, že provozovatelé serverů vaše heslo k mojeID nikdy neuvidí a tudíž ho nemohou následně zneužít Navíc mojeID umožňuje přihlašovat se i jiným bezpečnějším způsobem než pouhým heslem. Je možné přihlásit se také digitálním certifikátem a do budoucna je plánováno také přihlašování jednorázovým heslem.

Příklad: V případě, že se vám metoda přihlašováním heslem nezdá bezpečná, je možné přihlašovat se k webovým službám i pomocí jiných metod. Metodu si dle vlastního uvážení můžete vybrat při každém přihlášení.

Validace mojeID v Moravské zemské knihovně (od poloviny října 2013)

Každý uživatel služby mojeID si může nechat svůj účet validovat. Validace je proces ověřující identitu uživatele služby mojeID podle dokladu totožnosti.

Co je k tomu potřeba? Ze svého profilu mojeID si na záložce Nastavení vygenerujte a vytiskněte Žádost o validaci. Překontrolujte si, zda souhlasí údaje v Žádosti o validaci s tím, co máte na dokladu totožnosti. Pokud ne, upravte si údaje v profilu mojeID. S Žádostí o validaci a dokladem totožnosti se dostavte na naše validační místo.

Validační místo najdete v Půjčovně Moravské zemské knihovny označené logem mojeID.

Provozní doba validačního místa: Po-Pá 8:30-16:00

Změna otevírací doby vyhrazena. 

Na našem validačním místě provádíme validace POUZE fyzických osob.

Kontaktní osoba: Monika Šerá (monika.sera@mzk.cz, 541 646 210)

MojeID v MZK

 

 

Poslední aktualizace: 14.04.2021, 15:27