Novinky z MZK - květen 2023

Milé čtenářky a milí čtenáři,

právě začínající měsíc květen je pro Moravskou zemskou knihovnu spojen především s vyvrcholením oslav 100. výročí národní instituce. Kromě řady atraktivních akcí, které na vás v MZK čekají, zveme tedy především 23. května 2023 do Björnsonova sadu na DeCENTní slavnost MZK - https://www.mzk.cz/sluzby/akce/decentni-slavnost.

Jedno upozornění: V pondělí 1. a 8. května 2023 je ZAVŘENO.

Váš tým MZK.

VÝSTAVY

2. 5. - 11. 6. 2023      

Oči Brna: Jaromír Gargulák

Foyer / přízemí

Jaromír Gargulák, absolvent VUT v Brně zasvětil svůj život práci s kovem, převážně se žlutým a červeným bronzem. Pro jeho dílo jsou typické figurativní kompozice muzikantů, ptáků a okřídlených postav. Tyto hodnoty jdou u Garguláka ruku v ruce s vysokou estetikou a expresivním výrazem jeho plastik, které společně vytvářejí jeho charakteristický rukopis.

V roce 2001 byl vyznamenán cenou Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost. V rámci multimediální prezentace budou k vidění modely objektů, autorské skici, publikace a mnoho dalšího.

23. 5. - 23. 7. 2023

Labyrint světa 

Foyer / 2. patro

Výstava přináší aktuální pohled na myšlenkové dědictví Jana Amose Komenského k 400. výročí napsání knihy Labyrint světa a ráj srdce. Úryvky textů citlivě propojené s jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha, vytvářejí esteticky silnou vizuální výstavu. Koláže vychází z bohatě ilustrované knihy Labyrint světa a ráj srdce (nakladatelství Práh 2019), která byla za rok 2019 oceněna v kategorii „Nakladatelský počin roku“ cenou Magnesia Litera. Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského udělilo Miroslavu Huptychovi v roce 2019 medaili za šíření odkazu J. A. Komenského.

24. 4. - 24. 6. 2023

Brněnští ilustrátoři: Pavel Čech, Modré z nebe   

Galerie / přízemí

Rok 2023 byl oficiálně vyhlášen rokem dětské literatury Českým literárním centrem. Moravská zemská knihovna se proto rozhodla připravit pro své návštěvníky sérii výstav současných ilustrátorů dětské tvorby spojených svým životem a dílem s městem Brnem. Jeden měsíc, jedna unikátní výstava, jedna výjimečná osobnost a nejeden příběh vyprávěný tahem malířského štětce.

Brněnští ilustrátoři představí sérii výstav prezentující dětskou ilustrátorskou tvorbu viděnou očima Pavla Čecha, Vlasty Baránkové.

6. 3. - 14. 5. 2023

Literární paměť 1918 - 2018 (severovýchodní Morava a české Slezsko) 

Foyer / 2. a 3. patro

Výstava je inspirací všem zájemcům o literární identitu regionu severovýchodní Moravy a českého Slezska v letech 1918-2018. Na výstavních bannerech defilují literární toposy Jesenicka, Ostravska, Těšínska, Hlučínska, Valašska a Lašska; síla folkloru, pohádek, vypravěčské tradice; jedinečnost archetypálních postav horalů, zbojníků, dělníků, vyděděnců; literáti píšící česky, polsky i německy, pozapomenuté události či opomíjené souvislosti.

 

OSTATNÍ AKCE

VZDĚLÁVÁNÍ

4. 5. / 16.30 

ONLINE: Jak citovat? 

Na školení se dozvíte, jak citovat základní typy dokumentů podle ČSN ISO 690 z roku 2011. Prosíme, registrujte se předem prostřednictvím přihlašovacího formuláře, který najdete ve spodní části pozvánky na webu: https://www.mzk.cz/sluzby/akce/online-jak-citovat-10.

LITERATURA                                  

4. 5. / 17.00

Xavier Galmiche: Četba a překlady Bohuslava Reynka

Konferenční sál / přízemí

Bohuslav Reynek je jedním z českých básníků, kteří našli druhý domov ve Francii, a to prostřednictvím své četby, svých překladů a také manželství se Suzanne Renaudovou. Už přes padesát let jde četba Reynkovy poezie ruku v ruce s touhou přeložit ji do francouzštiny. Přednáška se bude zabývat minulými a současnými experimenty s převodem Reynkovy poezie do francouzštiny a bude se zároveň opírat i o srovnání s překlady do jiných jazyků.

Přednášející profesor Gamliche je přední francouzský bohemista a překladatel české literatury včetně Bohuslava Reynka.

Akce se uskutečňuje v rámci festivalu Bonjour Brno (https://bonjourbrno.cz/).

VSTUP ZDARMA


SPOLEČNOST

9. 5. / 15.00       

Veřejný šachový turnaj - děti

Malý sál / 6. patro

Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly v šachu při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Turnaj se koná v Šachovém koutku Eduarda Lendla v 1. patře knihovny. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2007 a mladší přímo na místě konání při prezenci.

Veřejný šachový turnaj – děti

VĚDA                                  

11. 5. / 19.00

Cesta kolem Mandelbrotovy množiny za osmdesát dní

Konferenční sál / přízemí

Jules Verne snil o cestě kolem světa za osmdesát dní. Dnes na tuto cestu potřebuje člověk osmdesát minut a jeho hlas osmdesát setin sekundy. Člověk ovšem vymyslel objekty, kolem nichž i současná výpočetní technika cestuje opět verneovských osmdesát dní. A stihne to jen díky tomu, že programátor švindluje a skoro celou cestu vynechá. Ani dnes nebude chybět cesta do historie, tentokrát až do pravěku.

Přednáší doc. PaedDr. Dalibor Martišek, Ph,D. Kontakt: Mgr. Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA

SPOLEČNOST                                  

13. 5. / 10.00 - 17.00

Open House Brno

Budova MZK

Moravská zemská knihovna se letos zúčastní šestého ročníku Open House Brno!

Maximální počet osob na prohlídku: 30 osob
Délka prohlídky: 45 minut

Komentované prohlídky:

- 11.00 komentovaná prohlídka ředitele MZK po hlavní budově

- 13.00, 14.00 komentovaná prohlídka veřejnosti nepřístupných prostor hlavní budovy MZK a budovy nového depozitáře

Komentované prohlídky s rezervací: 11.00, 13.00, 14.00

Samostatné prohlídky v rámci otevírací doby: 10.00-17.00

Adresa: Kounicova 65a, 601 87 Brno-střed

Místo srazu: ve vestibulu budovy Moravské zemské knihovny

VSTUP ZDARMA

FILM                                    

15. 5. / 17.00

Novinky z My Street Films

Konferenční sál / přízemí

Moravská zemská knihovna v rámci spolupráce s organizací My Street Films připravila další sérii promítání krátkých dokumentárních filmů. Tentokrát půjde o novinky z produkce MSF, které ještě nebyly nikde k vidění!

VSTUP ZDARMA


LITERATURA

16. 5. / 16.30       

Reading Group: Solar Bones / Mike McCormack

Malý sál / 6. patro

Připojte se ke čtenářské skupině v naší knihovně a objevte různorodost současné anglicky psané literatury. Setkání skupiny probíhají v angličtině a konají se jednou za dva měsíce. Knihu si můžete vyzvednout v Zahraničních knihovnách ve 2. patře. K dispozici je omezený počet výtisků. Pro rezervaci knih pište na: zhr@mzk.cz.

Come and join our Reading Group to discover the diversity of contemporary english written literature. The meetings are held once in two months and the communication language is English. You can borrow the book at the Foreign Libraries. There is a limited number of copies. To reserve the book please write to: zhr@mzk.cz.

 VSTUP ZDARMA


SPOLEČNOST                                  

17. 5. / 17.00

Hrachovina - Beseda s Jaromírem Gargulákem

Konferenční sál / přízemí

Hrachovina, dílo představující klíčení hrachu a odkazující na vědce Gregora Johanna Mendela, vyvolává v Brně nemálo emocí. O tom, jak téma vnímá sám autor a jaké je pracovat na tak velkém a sledovaném projektu, pohovoří sochař Ing. Jaromír Gargulák.

VSTUP ZDARMA

LITERATURA                                    

18. 5. / 18.00

Kompendium německé literatury českých zemí

Malý sál / 6. patro 

Koncem roku 2022 vydaly Ústav pro českou literaturu AV ČR, Academia a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy českou verzi knihy Handbuch der deutschen Literatur Prags und der Böhmischen Länder. Německý originál knihy byl publikován v roce 2017 v prestižní řadě „rukovětí“ nakladatelství Metzler a je reprezentativním kolektivním dílem současné české i zahraniční germanistiky zabývající se německy psanou literaturou českých zemí.

VSTUP ZDARMA


SPOLEČNOST                                  

20. 5. / 09.30

Veřejný šachový turnaj

Konferenční sál / přízemí

Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Hraje se dle švýcarského systému na devět kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah.

Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlašování v den a místě konání při prezenci.

VSTUP ZDARMA

Veřejný šachový turnaj

FILM    

22. 5. / 18.00 

Mein Ende. Dein Anfang. (2019)

Konferenční sál / přízemí

Zažili jste někdy pocit "déjà vu"? Potkali jste někdy člověka, o němž jste si mysleli, že už ho znáte? Nora a Aron se do sebe na první pohled zamilují, když se jednoho deštivého dne potkají v metru. Náhodné setkání, říká Nora. Řízení osudu, tvrdí Aaron. Film bude promítán za podpory Goethe Institutu v německém originálu s českými titulky.

VSTUP ZDARMA


 

SPOLEČNOST        

23. 5. / 9.00 - 17.00

Decentní slavnost

Björnsonův sad

V úterý 23. května 2023 od 9.00 do 17.00 hodin srdečně zveme do Björnsonova sadu na DeCENTní slavnost Moravské zemské knihovny. Právě před 100 lety se totiž tato největší knihovna na Moravě stala národní institucí. Těšit se můžete na desítky stánků, aktivit a bohatý program.

Naším dárkem pro Vás je pak celoroční registrace do MZK ZDARMA.

Akce se koná pod záštitou předsedy vlády ČR prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a rektorů brněnských vysokých škol.

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

P.S. Piknikové deky a Nicknacky s sebou! :)

VSTUP ZDARMA

 

VĚDA       

25. 5. / 19.00

Objevování cizích světů - mise PLATO

Konferenční sál / přízemí

Koncem roku 2026 bude startovat vesmírná mise PLATO, jejímž úkolem je, mimo jiné, hledat druhou Zemi. PLATO je mise Evropské kosmické agentury ESA a vědci z České republiky jsou součástí jejího týmu. V přednášce se dozvíme o novinkách z výzkumu exoplanet i to, jak budou objevovány exoplanety právě v éře mise PLATO.

Seznámíme se také s novým českým projektem spektrografu PLATOSpec, který bude uveden do provozu v roce 2024 na dalekohledu E152 na observatoři La Silla v Chile, i s dalšími projekty, které posunou naše poznání v nové dekádě, kdy bude startovat vesmírná mise ARIEL, na níž se čeští vědci také podílejí.

Přednáší RNDr. Petr Kabáth, Ph.D. Kontakt: Mgr. Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.¨

VSTUP ZDARMA

FILM    

29. 5. / 18.00 

Being There (1979)

Konferenční sál / přízemí

Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve Washingtonu D.C. a svět zná jen z televize. Když se náhle ocitne ve skutečném světě, zaplete se do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po "moudrosti mudrců. Film je promítÁn v angličtině s českými titulky.


After the death of his employer forces him out of the only home he's ever known, a simpleminded, sheltered gardener becomes an unlikely trusted advisor to a powerful tycoon and an insider in Washington politics. Film is screened in English with Czech subtitles .

VSTUP ZDARMA


VZDĚLÁVÁNÍ   

31. 5. / 09.00 

Online: Informační brány pro vyhledávání odborné literatury

Na školení se formou jednoduchých praktických ukázek seznámíte se zahraničními bezplatnými informačními branami, které umožňují souběžné hledání v celé řadě databází a depozitářů z jednoho přístupového místa. Prostřednictvím těchto bran se lze dostat k celé řadě článků, studií, výzkumných a technických zpráv či vysokoškolských kvalifikačních prací.

Prosíme, registrujte se předem prostřednictvím přihlašovacího formuláře, který najdete ve spodní části pozvánky na webu: https://www.mzk.cz/sluzby/akce/online-informacni-brany-pro-vyhledavani-odborne-literatury-4

vzdělávání

VĚDA                                  

31. 5. / 18.00

Sopky a jejich vliv na světové klima

Konferenční sál / přízemí

Když se sopka rozdivočí, dokáže do svého okolí vyvrhnout nejen sopečné bomby, ale i obrovské množství sopečných plynů, prachu a popela. Tento žhavý materiál je následně šířen do širokého okolí větry, kde může způsobovat naprostou zkázu, ale také dokáže něco víc. Změnit klima.

Po sopečné erupci tak může být na Zemi tepleji, ale i chladněji a to v závislosti na tom, kam a jaký materiál se dostane. Proč tomu tak je a jak to funguje? To jsou dvě hlavní otázky, na které budeme hledat během přednášky odpovědi.

Přednáší: Mgr. Petr Brož, Ph.D. (Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.), autor knihy Vesmírníček, aneb, Usínáme s vědou.

   
     Akce je připravovaná v rámci cyklu MZK věnovaného udržitelnosti.

 

Kontakt: Veronika Kašpárková, veronika.kasparkova@mzk.cz, 541 646 162

VSTUP ZDARMA

Redoubt volcano with minor ash eruption. Photograph taken during observation and gas data collection flight by AVO staff March 30, 2009.

 

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

MMB

Poslední aktualizace: 19.05.2023, 11:24