Oči Brna: Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam, osobnost mnoha talentů, je dobře znám nejen milovníkům divadla, filmu, ale také literatury (včetně čtenářů dětských). Jeho cesta k umění však nebyla přímočará. Když si jako mladý student vybíral své budoucí povolání, rodinná tradice ho nejdříve přilákala ke studiu medicíny. Nedokončil ho však a po vyzkoušení si řady různorodých profesí ho natrvalo zlákaly umělecké múzy. V roce 1977 úspěšně absolvoval studium režie na JAMU v Brně. Nejen jako režisér, ale i jako herec na sebe upozornil již během studia, kdy působil v satirickém divadle Večerní Brno, Divadlo X a v Divadle na provázku. V letech 1978–1993 pak v prostějovském Hanáckém divadle, později HaDivadle, jehož poetiku ovlivnil jako režisér, herec, ale také jako autor divadelních her. Postupně navazoval spolupráci s dalšími divadly. Vedle více než padesáti her a dramatizací je autorem řady knih, např. Pořád o jednom a jiné (povídky), Tatínek není k zahození, Pohádky pro malé i velké, Osudy a jejich pán (a jiné povídky), Tatínek 002, Pohádky pro celou rodinu nebo Standa a dům hrůzy. Jím vytvořené imaginární světy se vyznačují humorem, nadsázkou, nesou stopy hravosti. Od 80. let se začal Goldflam objevovat také jako herec filmový. V současné době působí autorsky a režisérsky v divadlech pražských a zahraničních (v Německu, Rakousku, Polsku). Věnuje se i dráze pedagogické.

Záštitu nad cyklem Oči Brna převzal primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál.

Kontaktní osoba: Mgr. Ing. Romana Macháčková, 541 646 133, Romana.Machackova@mzk.cz

Více o cyklu v časopise DUHA / www.mzk.cz/oci-brna

Připravované akce:

1.– 29. září 2016 - Arnošt Goldflam / Osudy a jejich pán
(foyer MZK)
Arnošt Goldflam, osobnost mnoha talentů, je dobře znám nejen milovníkům divadla, filmu, ale také literatury (včetně čtenářů dětských). Průřez jeho tvorbou i životním osudem nabídne další z výstav z pravidelného cyklu Oči Brna.

20. září 2016 v 18 hod - Arnošt Goldflam. Cesta od brněnské bohémy k nejuváděnějšímu dramatikovi
(konferenční sál, přízemí)
Přednáška prof. PhDr. Josefa Kovalčuka o režijní a dramatické tvorbě Arnošta Goldflama.

27. září 2016 v 17 hod - NeObyčejný večer s AG
(konferenční sál, přízemí)
Autorské čtení spisovatele, dramatika, herce a pedagoga Arnošta Goldflama. Slavnostní dernisáží výstavy společně oslavíme kulaté životní jubileum jednoho ze slavných brněnských rodáků.

Poslední aktualizace: 23.08.2016, 13:11