Oči Brna: Ludvík Kundera

Kundera

Básník, spisovatel, dramatik, překladatel a organizátor společenského života Ludvík Kundera (1920–2010) prožil dětství v Brně. V roce 1929 se jeho rodina přestěhovala do Prahy, o tři roky později pak do Litoměřic. Roku 1938 nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, po vpádu okupačních vojsk, propuštění otce z armády a následném stěhování rodiny do Brna, přešel na Masarykovu univerzitu. V roce 1943 byl totálně nasazen ve Špandavě u Berlína jako pomocný dělník ve vojenském skladu. Prožitá válečná léta měla značný vliv na jeho dílo. Motiv války, leteckých náletů a pomíjivých lásek se objevuje ve sbírkách Laviny, Výhružný kompas, Hlavy a léta, Klínopisný lampář nebo Živly v nás (získala cenu Otakara Theera). Po válce Kundera ukončil vysokoškolská studia a pokračoval ve studiu doktorandském. Objektem jeho bádání se už tehdy stal František Halas. V 1946 nastoupil Kundera do redakce revue Blok, následně pracoval po boku Jana Skácela v kulturní rubrice Rovnosti, od roku 1953 v časopise Host do domu. Po dvou letech z redakce odešel a stal se nezávislým svobodným umělcem. Do roku 1970 vychází mj. Záznamy a promluvy, Letní kniha přání a stížností, Tolik cejchů, Fragment: ódy, sarkasmy, truchlení, novela Odjezd nebo antologie německého expresionismu Haló, zde vichr, vichřice!. Poezie psaná v sedmdesátých, pro básníka v nepříznivých, letech se dočkala vydání po roce 1989: Napříč Fantomázií, Malé radosti, Ptaní, Ztráty a nálezy (sbírka doplněná obrazovou částí Kunderových výtvarných artefaktů) nebo sbírka Pády (vycházející z básníkova studia starých gramatik). Ludvík Kundera spolupracoval také výrazným způsobem s divadlem, rozhlasem i televizí.

Záštitu nad cyklem Oči Brna převzal primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál.

V průběhu jednotlivých akcí si zájemci mohou zakoupit knihy Ludvíka Kundery vydané v nakladatelství Atlantis.

Více o cyklu v časopise DUHA / www.mzk.cz/oci-brna

 

Připravované akce:

1. prosince 2015 – 28. ledna 2016 - Ludvík Kundera. Výlet do Fantomázie
(foyer MZK)
Výstava věnovaná osobnosti básníka, spisovatele, překladatele, dramatika a výtvarníka Ludvíka Kundery.

8. prosince 2015 v 18:00 hod. - Dva ve vánici
(konferenční sál, přízemí)
Pásmo vycházející ze stejnojmenné rozhlasové hry Ludvíka Kundery v podání Vladimíra Hausera, člena Divadla Husa na provázku.

15. prosince 2015 v 17:30 hod. - Ludvík Kundera: muž sedmera literárních řemesel
(videokonferenční místnost, 4. patro)
Přednáška básníka, překladatele, publicisty a vysokoškolského pedagoga Doc. Mgr. Radka Malého, Ph.D.

19. ledna 2016 v 18:00 hod. - Balet Makábr
(konferenční sál, přízemí)
Promítání záznamu divadelní hry Divadla na provázku z roku 1986. 

28. ledna 2016 v 18:00 hod. - Ludvík Kundera (co všechno se dá stihnout za jeden život)(videokonferenční místnost, 4. patro)
Přednáška prof. PhDr. Jiřího Trávníčka, M. A


PřílohaVelikost
plakat_kundera.pdf2.96 MB
zalozka_kundera.png853.34 KB

Poslední aktualizace: 23.08.2016, 13:16