Digitální knihovna MZK

Co najdu v Digitální knihovně MZK?

Digitální knihovna MZK obsahuje digitalizované knihy, noviny, časopisy, rukopisy, staré tisky, hudebniny, archiválie, mapy, grafiky a zvukové dokumenty. Díla byla digitalizována např. v rámci projektů Manuscriptorium, Kramerius, Europeana Travel, EOD, Národní digitální knihovna či Virtuální národní fonotéka.

Proč se k některým dokumentům nedostanu z domu?

Přístup do Digitální knihovny MZK je omezen autorským zákonem. Volně zpřístupňovat můžeme jen díla autorů, od jejichž smrti uplynulo 70 let, a zároveň uplynula i doba trvání nakladatelských práv 50 let od vydání. Noviny a časopisy zpřístupňujeme 70 let od vydání. Chráněné/neveřejné dokumenty je možné prohlížet pouze na počítačích MZK. Pokud narazíte na knihu, která by měla být přístupná a není, kontaktujte nás na emailu digitalniknihovna@mzk.cz.

Co potřebuji k práci v Digitální knihovně MZK?

Potřebujete prohlížeč (nejlépe Chrome, Firefox či Safari) a to je vše. Přídavný modul pro obrázky ve formátu DJVu již není potřeba.

Jak začít pracovat s Digitální knihovnou MZK?

Nový vzhled Digitální knihovny MZK přináší jednodušší a srozumitelnější způsob práce s digitálními dokumenty. Úvodní obrazovka je určená zejména pro vyhledávání dokumentů. 

 • Hlavní vyhledávací řádek se nachází v horní části obrazovky.
 • Pod ním jsou doporučené tituly k prohlédnutí a veřejně dostupné novinky v Digitální knihovně MZK.
 • Vlevo nahoře je možné vybrat knihovnu, jejíž digitální obsah chcete prohlížet.
 • Po levé straně se také nachází menu s možnostmi Domů, Sbírky, Informace, Hledat a Procházet.
 • Vpravo nahoře můžete poslat zpětnou vazbu nebo změnit jazyk.

Digitální knihovna MZK

Obr.1: Úvodní obrazovka Digitální knihovny MZK

Jak vyhledat dokument?

Dokumenty v digitální knihovně lze hledat různými způsoby. Buď můžete využít hlavní vyhledávací řádek nebo menu s možnostmi Hledat, Procházet a Sbírky po levé straně.

Hlavní vyhledávácí řádek

Hlavní vyhledávací řádek se nachází v horní části obrazovky. Jde o jednoduché vyhledávání, ve kterém zadáváte hledané výrazy za sebou. Vyhledávání obsahuje našeptávač, který nabízí tituly podle názvu.

Vyhledávací řádek

Obr.2: Hlavní vyhledávací řádek

Hledat (Filtry)

Při zadání dotazu ve vyhledávacím řádku nebo při výběru možnosti Hledat v menu vidíte vyhledané výsledky. Ty můžete upřesňovat pomocí filtrů v levém sloupci. Lze použít filtry:

 • Dostupnost
 • Typ dokumentu
 • Klíčové slovo
 • Autor
 • Jazyk
 • Sbírka
 • Rok vydání

Použité filtry vidíte nahoře v levém sloupci a můžete je jednoduše zrušit pomocí křížku.

Vyhledávání, filtry

Obr.3: Vyhledávaní, filtry

Procházet

Při zvolení možnosti Procházet procházíte obsah digitální knihovny podle kategorií Typ dokumentu, Autor, Klíčové slovo a Jazyk. Lze také vybrat typ řazení a zobrazení výsledků.

Procházení

Obr.4: Procházení podle kategorií

Sbírky

Zde uvidíte tématické sbírky, které máme v Digitální knihovně MZK. Při výběru konkrétní sbírky se zobrazí seznam dokumentů. Název sbírky uvidíte jako použitý filtr v levém sloupci (viz Hledat (Filtry)).

Tématické sbírky

Obr.5: Tématické sbírky

Hledání v dokumentu

Prohledávat lze také plný text dokumentu. V pravém horním rohu se nachází řádek s textem "Hledat v dokumentu". Při zadání hledaného výrazu je dokument omezen pouze na ty strany, které daný výraz obsahují. Zrušit toto hledání lze pomocí křížku vedle zadaného výrazu.

Hledání v dokumentu

Obr.6: Hledání v dokumentu

Jak prohlížet dokument?

Kliknutím na vyhledaný dokument ze seznamu se dostanete na zobrazení samotného dokumentu.

 • Po levé straně se nachází vypis stránek.
 • Po pravé straně vidíte podrobnosti o dokumentu a hledání v rámci dokumentu.
 • Nad zobrazenou stránkou lze najetím myši vyvolat menu obsahující další možnosti práce se stránkou či dokumentem (roztažení na celou obrazovku, dvoustránkové zobrazení, textový přepis či vytvoření poznámky).
 • V pravém horním rohu se nachází nabídka pro zpětnou vazbu, sdílení, stažení souborů a změnu jazyka.

Zobrazení dokumentu

Obr.7: Zobrazení dokumentu

Jak vygenerovat PDF?

 1. Pokud máte zobrazený konkrétní dokument, klikněte na ikonku pro stažení souborů vpravo nahoře.

  Stažení souborů

 2.  Vyberte z nabídky možnost "Stáhnout jako PDF".
  Nabídka stažení souborů
 3. Zobrazí se okno Generování PDF. Vyberte daný rozsah stran pomocí posuvníku a klikněte na možnost Generovat. Maximální počet stran na jedno PDF je 150.
  Generování PDF
 4.  Soubor PDF se zobrazí jako běžný soubor ke stažení. 

Jak vytisknout dokument? 

Pokud se jedná o veřejně dostupný dokument, nejprve vygenerujte PDF (viz předchozí bod) a pošlete na tiskárnu. Případně můžete v nabídce pro stažení souborů (vpravo nahoře) vybrat možnost Příprava k tisku.

Možnost Příprava k tisku je využitelná jak pro veřejně dostupné dokumenty, tak i pro neveřejné dokumenty na počítačích MZK. Tisk provedete tímto způsobem:

 1. Pokud máte otevřený konkrétní dokument, klikněte na ikonku pro stažení souborů vpravo nahoře. Stažení souborů
 2. Vyberte z nabídky možnost "Příprava k tisku".
  Nabídka stažení souborů
 3. Zobrazí se okno Příprava k tisku. Vyberte daný rozsah stran pomocí posuvníku a klikněte na možnost Připravit k tisku.                                         Příprava k tisku      
 4.  V prohlížeči v nové záložce se otevře PDF se stránkami, které jste vybrali k tisku. Takto si můžete zkontrolovat stránky, které chtete vytisknout. Pokud je vše v pořádku, klikněte na ikonku s obrázkem tiskárny vpravo nahoře. 
 5.  Nyní si můžete nastavit svůj tisk. Více o nastavení tisku na tiskárnách MZK se dočtete v tomto návodu. Tisknout můžete na tiskárnách v přízemí, 2., 4. a 6. patře.


Poslední aktualizace: 21.05.2017, 14:21