Digitální knihovna MZK

Co najdu v Digitální knihovně MZK?

Digitální knihovna MZK obsahuje digitalizované knihy, noviny, časopisy, rukopisy, staré tisky, hudebniny, archiválie, mapy, grafiky a zvukové dokumenty. Díla byla digitalizována např. v rámci projektů Manuscriptorium, Kramerius, Europeana Travel, EOD, Národní digitální knihovna či Virtuální národní fonotéka.

Proč se k některým dokumentům nedostanu z domu?

Přístup do Digitální knihovny MZK je omezen autorským zákonem. Volně zpřístupňovat můžeme jen díla autorů, od jejichž smrti uplynulo 70 let, a zároveň uplynula i doba trvání nakladatelských práv 50 let od vydání. Noviny a časopisy zpřístupňujeme 70 let od data vydání. Chráněné/neveřejné dokumenty je možné prohlížet pouze na počítačích ve studovnách MZK. Pokud narazíte na knihu, která by měla být přístupná a není, kontaktujte nás na emailu digitalniknihovna@mzk.cz.

Jak začít pracovat s Digitální knihovnou MZK?

Nový vzhled Digitální knihovny MZK přináší jednodušší a srozumitelnější způsob práce s digitálními dokumenty. Úvodní obrazovka je určená zejména pro vyhledávání dokumentů.

 • Hlavní vyhledávací řádek se nachází ve středu vrchní části obrazovky. 
 • Vedle vyhledávacího pole se nachází tlačítko “pouze veřejné”, které při zatržení filtruje při vyhledávání pouze veřejné dokumenty. 
 • V dolní části okna najdete doporučené tituly k prohlédnutí, veřejně dostupné novinky a nově i vaše dříve navštívené dokumenty. U každého dokumentu můžete vidět logo knihovny, do jejíž digitálního fondu dokument patří. 
 • Nad vyhledávacím polem ve středu je možné vybrat knihovnu, jejíž digitální obsah chcete prohlížet. 
 • Po pravé straně nahoře se také nachází menu s možnostmi Sbírky, Procházet, Informace a přepínací tlačítko jazyka English. 
 • Kontakty a naši emailovou adresu pro sdělení vaší zpětné vazby naleznete pod kartou Informace.

Digitální knihovna MZKObr. 1: Úvodní obrazovka Digitální knihovny MZK

Jak vyhledat dokument?

Dokumenty v digitální knihovně lze hledat různými způsoby. Buď můžete využít hlavní vyhledávací řádek nebo menu s možnostmi Procházet a Sbírky po pravé straně.

Hlavní vyhledávácí řádek

Hlavní vyhledávací řádek se nachází v horní části obrazovky. Jde o jednoduché vyhledávání, ve kterém zadáváte hledané výrazy za sebou. Vyhledávání obsahuje našeptávač, který nabízí tituly podle názvu.

Hlavní vyhledávací řádekObr. 2: Hlavní vyhledávací řádek

Hledat (Filtry)

Po zadání dotazu ve vyhledávacím řádku uvidíte vyhledané výsledky. Ty můžete upřesňovat pomocí filtrů v levém sloupci. Lze použít filtry:

 • Dostupnost 
 • Klíčové slovo 
 • Autor 
 • Geografický název 
 • Místo uložení 
 • Jazyk 
 • Sbírka  
 • Rok vydání 

Typ dokumentu lze zvolit na barevné liště pod vyhledávacím řádkem.

Barevná lišta s typy dokumentů
Obr. 3a: Barevná lišta s typy dokumentů

 

Použité filtry vidíte nahoře v levém sloupci a můžete je jednoduše zrušit pomocí křížku. Dokumenty lze také seřadit například abecedně, od nově přidaných, od nejstarších nebo od nejnovějších.


Vyhledávání, filtryObr. 3: Vyhledávaní, filtry

Procházet

Při zvolení možnosti Procházet procházíte obsah digitální knihovny podle kategorií Typ dokumentu, Autoři, Klíčová slova, Geografické názvy, Sbírky, Místa uložení a Jazyky. Lze také vybrat Dostupnost a Řazení výsledků podle výskytů nebo abecedně.

Procházení podle kategorií ve formě seznamu podle výskytuObr. 4: Procházení podle kategorií ve formě seznamu podle výskytu

Procházení podle kategorií ve formě seznamu


Procházení podle autorů začínajících na písmeno OObr. 5 a 6: Procházení podle autorů výskytů a dle abecedy  

Sbírky

Zde uvidíte tematické sbírky, které máme v Digitální knihovně MZK. Dostanete se k nim po stisknutí tlačítka Sbírky vpravo nahoře. Při výběru konkrétní sbírky se zobrazí seznam dokumentů. Název sbírky uvidíte jako použitý filtr v levém sloupci ve vyhledávání.

Tematické sbírkyObr. 7: Tematické sbírky

Jak prohlížet dokument?

Kliknutím na vyhledaný dokument ze seznamu se dostanete na zobrazení samotného dokumentu.

 • Po levé straně se nachází výpis stránek a vyhledávací řádek pro hledání v rámci dokumentu. 
 • Po pravé straně vidíte podrobnosti týkající se dokumentu. 
 • V dolní části zobrazené stránky lze najetím myši vyvolat menu obsahující další možnosti práce se stránkou či dokumentem (zvětšení, oddálení, otočení, dvoustránkové zobrazení, roztažení na celou obrazovku, textový přepis a vytvoření výřezu obrázku a šipky určené pro listování v knize). 
 • V pravém horním rohu se nachází nabídka pro zobrazení metadat, vytvoření citace a sdílení (generování trvalého odkazu stránky dokumentu či přímé sdílení na soc. sítě).

Zobrazení dokumentuObr. 8: Zobrazení dokumentu

Hledání v dokumentu

Prohledávat lze také plný text dokumentu. V levém horním rohu se nachází řádek s textem "Hledat v dokumentu" včetně našeptávače. Při zadání hledaného výrazu je dokument omezen pouze na ty strany, které daný výraz obsahují. Zrušit toto hledání lze pomocí křížku vedle zadaného výrazu.

Hledání v dokumentuObr. 9: Hledání v dokumentu

Jak vygenerovat PDF?

 1. Pokud máte zobrazený konkrétní dokument, klikněte na ikonku s motivem dokumentu PDF vlevo nahoře.

  Stažení souborů

 2.  Zobrazí se okno Generování PDF. Vyberte daný rozsah stran a klikněte na možnost Generovat. Maximální počet stran na jedno PDF je 100.
  Generování PDF
 3. Soubor PDF se zobrazí jako běžný soubor ke stažení.


Pozn.: Generování PDF je možné pouze u veřejných dokumentů.

Jak vytisknout dokument? 

Pokud se jedná o veřejně dostupný dokument, nejprve vygenerujte PDF (viz předchozí bod) a pošlete na tiskárnu. Případně můžete v nabídce pro stažení souborů (vpravo nahoře) vybrat možnost Příprava k tisku.


Možnost Příprava k tisku je využitelná jak pro veřejně dostupné dokumenty, tak i pro neveřejné dokumenty na počítačích MZK. Tisk provedete tímto způsobem:

 1. Pokud máte otevřený konkrétní dokument, klikněte na ikonku pro stažení souborů vpravo nahoře.                            Stažení souborů 
 2. Zobrazí se okno Příprava k tisku. Vyberte daný rozsah stran a klikněte na možnost Připravit k tisku. Příprava k tisku
 3. V prohlížeči se v nové záložce otevře PDF se stránkami, které jste vybrali k tisku. Takto si můžete zkontrolovat stránky, které chcete vytisknout. Pokud je vše v pořádku, klikněte na ikonku s obrázkem tiskárny vpravo nahoře.Příprava k tisku 
 4. Nyní si můžete nastavit svůj tisk. Více o nastavení tisku na tiskárnách MZK se dočtete v tomto návodu. Tisknout můžete na tiskárnách v přízemí, 2., 4. a 6. patře.

Poslední aktualizace: 31.05.2019, 07:54