Digitální knihovna MZK

Co najdu v Digitální knihovně MZK?

Digitální knihovna MZK obsahuje digitalizované knihy, noviny, časopisy, rukopisy, staré tisky, hudebniny, archiválie, mapy, grafiky a zvukové dokumenty. Díla byla digitalizována např. v rámci projektů Manuscriptorium, Kramerius, Europeana Travel, EOD, Národní digitální knihovna či Virtuální národní fonotéka.

Moravská zemská knihovna v Brně dále provozuje rozcestník, ze kterého se uživatelé dostanou i do dalších digitálních knihoven, které jsou v ČR provozovány a které fungují na systému Kramerius. Moravská zemská knihovna v Brně není odpovědná za ostatní digitální knihovny a nijak je nespravuje, pouze je zpřístupňuje přes rozcestník.

 

RozcestníkRozcestník

Proč se k některým dokumentům nedostanu z domu?

Přístup do Digitální knihovny MZK je omezen autorským zákonem. Volně zpřístupňovat můžeme jen díla autorů, od jejichž smrti uplynulo 70 let, a zároveň uplynula i doba trvání nakladatelských práv 50 let od vydání. Noviny a časopisy zpřístupňujeme 70 let od data vydání. Chráněné/neveřejné dokumenty je možné prohlížet pouze na počítačích ve studovnách MZK. Pokud narazíte na knihu, která by měla být přístupná a není, kontaktujte nás na emailu digitalniknihovna@mzk.cz.

Jak začít pracovat s Digitální knihovnou MZK?

Úvodní obrazovka Digitální knihovny MZK je určená zejména pro vyhledávání dokumentů.

  • Hlavní vyhledávací řádek se nachází ve středu vrchní části obrazovky. 
  • Vedle vyhledávacího pole se nachází tlačítko “pouze veřejné”, které při zatržení filtruje při vyhledávání pouze veřejné dokumenty. 
  • V dolní části okna najdete doporučené tituly k prohlédnutí, veřejně dostupné novinky a nově i vaše dříve navštívené dokumenty. U každého dokumentu můžete vidět logo knihovny, do jejíž digitálního fondu dokument patří. 
  • Nad vyhledávacím polem se nachází název a logo dané digitální knihovny. Pokud kliknete na název či logo, budete přesměrováni na rozcestník, ve kterém si můžete vybrat další digitální knihovnu, kterou si chcete prohlížet.
  • Po pravé straně nahoře se také nachází menu s možnostmi Sbírky, Procházet, Informace a přepínací tlačítko jazyka English. 
  • Kontakty a naši emailovou adresu pro sdělení vaší zpětné vazby naleznete pod kartou Informace.

Digitální knihovna MZKÚvodní obrazovka Digitální knihovny MZK

Jak vyhledat dokument?

Dokumenty v digitální knihovně lze hledat různými způsoby. Buď můžete využít hlavní vyhledávací řádek nebo menu s možnostmi Procházet a Sbírky po pravé straně.

Hlavní vyhledávácí řádek

Hlavní vyhledávací řádek se nachází v horní části obrazovky. Jde o jednoduché vyhledávání, ve kterém zadáváte hledané výrazy za sebou. Vyhledávání obsahuje našeptávač, který nabízí tituly podle názvu. Pokud si nevyberete konkrétní dokument z našeptávače, vyhledávání bude probíhat fulltextově nad obsahem celé digitální knihovny.


Hlavní vyhledávací řádekHlavní vyhledávací řádek

Logické operátory, zástupné znaky, pokročilé hledání

Pro zpřesnění vyhledávání můžete použít logické operátory i zástupné znaky. Příklady zadání vyhledávacích dotazů najdete níže.

Dotaz je nutné vždy zadat do vyhledávacího pole. Dále lze vyhledávání omezit pomocí pokročilého vyhledání např. pouze na názvy dokumentů. Výsledky vyhledávání se tak ještě více zpřesní.

Hledat (Filtry)

Po zadání dotazu ve vyhledávacím řádku uvidíte vyhledané výsledky. Ty můžete upřesňovat pomocí filtrů v levém sloupci. Lze použít filtry:

  • Dostupnost 
  • Typ dokumentu
  • Klíčové slovo 
  • Autor 
  • Geografický název 
  • Místo uložení 
  • Jazyk 
  • Sbírka  
  • Rok vydání 

Použité filtry vidíte nahoře v levém sloupci a můžete je jednoduše zrušit pomocí křížku. Dokumenty lze také seřadit například abecedně, od nově přidaných, od nejstarších nebo od nejnovějších.


Filtrování výsledkůVyhledávaní, filtry

Pro pohodlnější prohledávání map slouží geografické vyhledávání. Do vyhledávacího řádku zadejte hledané klíčové slovo (např. vojenská topografie), stiskněte Enter a na stránce s výsledky vyhledávání klikněte na tlačítko "Zobrazit výsledky na mapě" (nachází se vpravo nahoře, viz obrázek níže). Následně se zobrazí seznam zdigitalizovaných map, které obsahují zadané klíčové slovo, a též se zobrazí aktuální mapa, ve které se můžete posouvat a kterou si můžete přibližovat. Když kurzorem najedete na nějakou konkrétní zdigitalizovanou mapu v seznamu vyhledaných, na aktuální mapě se zobrazí modré pole, které označuje území, kterého se ta vybraná mapa týká. Geografické vyhledávání lze používat i bez zadání konkrétního dotazu; na úvodní stránce Digitální knihovny MZK klikněte na modré tlačítko "Vstupte" a poté vpravo nahoře klikněte na tlačítko "Zobrazit výsledky na mapě". Následně můžete procházet aktuální mapu a po pravé straně se budou zobrazovat zdigitalizované mapy, které se týkají dané oblasti. 

Zobrazit výsledky na mapěZobrazit výsledky na mapě

Geografické vyhledáváníGeografické vyhledávání (bez zadání konkrétního dotazu)

Procházet

Při zvolení možnosti Procházet procházíte obsah digitální knihovny podle kategorií Typ dokumentu, Autoři, Klíčová slova, Geografické názvy, Sbírky, Místa uložení a Jazyky. Lze také vybrat Dostupnost a Řazení výsledků podle výskytů nebo abecedně.

Procházení podle kategorií ve formě seznamu podle výskytuProcházení podle kategorií ve formě seznamu podle výskytu

Procházení podle kategorií ve formě seznamu


Procházení podle autorů začínajících na písmeno OProcházení podle autorů výskytů a dle abecedy  

Sbírky

Zde uvidíte tematické sbírky, které máme v Digitální knihovně MZK. Dostanete se k nim po stisknutí tlačítka "Sbírky" vpravo nahoře. Sbírky jsou seřazeny abecedně. Při výběru konkrétní sbírky se zobrazí seznam dokumentů. Název sbírky uvidíte jako použitý filtr v levém sloupci ve vyhledávání.

Tematické sbírkyTematické sbírky

Jak prohlížet dokument?

Kliknutím na vyhledaný dokument ze seznamu se dostanete na zobrazení samotného dokumentu.

  • Po levé straně se nachází výpis stránek a vyhledávací řádek pro hledání v rámci dokumentu. 
  • Po pravé straně vidíte podrobnosti týkající se dokumentu. 
  • V dolní části zobrazené stránky lze najetím myši vyvolat menu obsahující další možnosti práce se stránkou či dokumentem (zvětšení, oddálení, otočení, dvoustránkové zobrazení, roztažení na celou obrazovku, textový přepis a vytvoření výřezu obrázku a šipky určené pro listování v knize). 
  • V pravém horním rohu se nachází nabídka pro zobrazení metadat, vytvoření citace a sdílení (generování trvalého odkazu stránky dokumentu či přímé sdílení na soc. sítě).

Zobrazení dokumentuZobrazení dokumentu

Hledání v dokumentu

Prohledávat lze také plný text dokumentu. V levém horním rohu se nachází řádek s textem "Hledat v dokumentu" včetně našeptávače. Při zadání hledaného výrazu je dokument omezen pouze na ty strany, které daný výraz obsahují. Zrušit toto hledání lze pomocí křížku vedle zadaného výrazu.

Hledání v dokumentuHledání v dokumentu

Jak vygenerovat PDF?

  1. Pokud máte zobrazený konkrétní dokument, klikněte na ikonku s motivem dokumentu PDF vlevo nahoře.

    Stažení souborů

  2.  Zobrazí se okno, ve kterém si lze vybrat rozsah stran. Pokud si chcete označit větší rozsah stran, klikněte nejprve na první požadovanou stranu, poté stikněte a držte klávesu Shift a klikněte na poslední požadovanou stranu. Vlevo dole se nachází možnost "Vybrat vše", kliknutím na toto tlačítko se označí všechny strany. Maximální počet stran na jedno PDF je 100. Vlevo dole též vidíte, kolik stran jste si označili. Pokud máte vybrané požadované strany, klikněte na "Stáhnout PDF". Generování PDF
  3. Soubor PDF se zobrazí jako běžný soubor ke stažení.


Pozn.: Generování PDF je možné pouze u veřejných dokumentů.

Jak vytisknout dokument? 

Pokud se jedná o veřejně dostupný dokument, nejprve vygenerujte PDF (viz předchozí bod) a pošlete na tiskárnu. Případně můžete v nabídce pro stažení souborů (vpravo nahoře) vybrat možnost Příprava k tisku.


Možnost Příprava k tisku je využitelná jak pro veřejně dostupné dokumenty, tak i pro neveřejné dokumenty na počítačích MZK. Tisk provedete tímto způsobem:

  1. Pokud máte otevřený konkrétní dokument, klikněte na ikonku pro stažení souborů vpravo nahoře.                            Stažení souborů 
  2. Zobrazí se okno Příprava k tisku. Vyberte daný rozsah stran. Opět lze vybrat více stran pomocí klávesy Shift či označit všechny strany pomocí tlačítka "Vybrat vše". Nakonec klikněte na možnost "Připravit k tisku".   Příprava k tisku
  3. V prohlížeči se v nové záložce otevře PDF se stránkami, které jste vybrali k tisku. Takto si můžete zkontrolovat stránky, které chcete vytisknout. Pokud je vše v pořádku, klikněte na ikonku s obrázkem tiskárny vpravo nahoře.Příprava k tisku 
  4. Nyní si můžete nastavit svůj tisk. Více o nastavení tisku na tiskárnách MZK se dočtete v tomto návodu. Tisknout můžete na tiskárnách v přízemí, 2., 4. a 6. patře.

Poslední aktualizace: 20.03.2024, 13:22