Czechia2026

Czechia 2026

Česko čestným hostem na Frankfurtském knižním veletrhu 2026

Česká republika bude v roce 2026 čestným hostem na Frankfurtském knižním veletrhu. Tato událost přinese České republice významnou pozornost jak v Evropě, tak i globálně. Je to nejen příležitost prezentovat vysokou kvalitu české literatury, ale také investice do budoucnosti celé české kultury.

Tématem české prezentace na veletrhu bude "Česká republika – země na pobřeží", které odkazuje na Williama Shakespeara a jeho Zimní pohádku, kde Českou republiku umístil na mořské pobřeží, což symbolizuje integraci české literatury do světové literární scény.

Přípravou hostování je pověřena Moravská zemská knihovna. Podílí se na něm také pětadvacetičlenná Dramaturgická rada, kterou jmenoval ministr kultury. Jsou v ní zástupci knižního a literárního průmyslu, představitelé kulturních institucí, kulturní manažeři a překladatelé.

Frankfurtský knižní veletrh je největší svého druhu na světě a zemi prezentující se jako hlavní host je věnována velká pozornost, a to nejen v průběhu veletrhu, ale i během příprav a Roku kultury dané země. Jde o jednu z nejvýznamnějších mezinárodních kulturních událostí svého druhu na světě. Každoročně přijede na 7 000 vystavovatelů, 100 zastoupených zemí, 10 000 novinářů, 300 000 hostů a vždy pouze jedna země v roli hlavního hosta. Účast na veletrhu má dopad nejenom na knižní průmysl a kulturní sektor, ale posiluje či pomáhá budovat mezinárodní politické i hospodářské vazby ve světovém kontextu. Obrovská mediální pozornost stimuluje pozitivní obraz dané země prostřednictvím kultury v mezinárodních vztazích. Účast na veletrhu je vysoce prestižní událostí – navštěvují ho vrcholní politici, jako prezidenti a premiéři.

Organizační tým:

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D., ředitel, e-mail: tomas.kubicek@mzk.cz

Ing. Martin Krafl, programový ředitel, e-mail: martin.krafl@mzk.cz

Mgr. Jana Hájková, výkonná manažerka, e-mail: jana.hajkova@mzk.cz

 

Zprávy:

Seminář pro nakladatele k českému hostování

Česká republika čestným hostem na knižním veletrhu ve Frankfurtu 2026!

 

Moravská zemská knihovna v Brně Ministerstvo kultury ČR

Poslední aktualizace: 14.03.2024, 11:25