Volná místa

V současné době jsou v Moravské zemské knihovně vypsána následující vyběrová řízení:

Assistants for the national exhibit of the Czech Republic at the London Book Fair 2022

Do you want to participate in the most important book fair for children and youth in Europe? We are looking for assistants for the national exhibit of the Czech Republic at the London Book Fair 2022

Period of assistance: 47 April 2022 (the fair takes place on 5–7 April 2022)

Requirements:

  • Czech and English speaker at a communicative level
  • Interest in Czech literature is an advantage
  • Acting in a communicative, friendly manner
  • Responsible
  • Independent
  • Place of residence in/around London

Job description:

  • Full provision of smooth operation (information for visitors, services for performing authors, exhibiting entities and guests, care for exhibited books and promotional or other materials, etc.) of the Czech Republic’s national exhibit at the London Book Fair

What we offer:

  • Adequate financial compensation
  • Allowance for meals
  • Reimbursement of any travel costs at the fair venue or in the vicinity

If you are interested, please email a structured CV and a short motivation letter by 28 February 2022 to silvie.hrdlickova@mzk.cz

Programátor

Náplň práce:

Správa serverů, dat a vývoj aplikací související s digitálními dokumenty. Půjde o aplikace zajišťující procesy digitalizace, archivace a zpřístupnění historických dokumentů digitalizovaných v rámci víceletého projektu.

Požadujeme:

  • znalost jazyka Java
  • základní znalost jazyka SQL (Postgres)
  • uživatelské zkušenosti s Linuxovým prostředím
  • zkušenosti s vcs git
  • znalost anglického jazyka na úrovni porozumění technické dokumentaci
  • ochotu učit se novým věcem
  • schopnost práce v týmu

Výhodou:

  • znalost formátu JSON / XML
  • základní znalost Bash
  • znalost kontejnerovací platformy Docker resp. Kubernetes
  • administrátorské zkušenosti s Linuxovým prostředím (CentOS)

Nabízíme:

  • přátelské prostředí
  • 5 týdnů dovolené
  • stravenky
  • výhodný mobilní tarif
  • jazyková školení
  • možnost dalšího osobního růstu
  • spolupráce na opensource projektech
Pracoviště:Brno, Kounicova 65a
Předpokládaný nástup:možný IHNED
Pracovní poměr:pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení
Pracovní úvazek:plný i částečný (dle dohody)
Platové zařazení:v souladu s NV č. 341/2017 Sb., ve znění p. p., nástupní plat dle znalostí a schopností

V případě zájmu pište na e-mail: martina.smetankova@mzk.cz.

Poslední aktualizace: 18.01.2022, 14:40