Herta Müller - Der Teufelskreis der Wörter / Ďábelský kruh slov

Herta Müller

Kde: Foyer ve 2. patře MZK v Brně, Kounicova 65a

 

Moravská zemská knihovna v Brně - Německá knihovna,

ve spolupráci s Goethe-Institutem v ČR,

vás srdečně zvou na výstavu

Herta Müller - Der Teufelskreis der Wörter / Ďábelský kruh slov

 

Výstava je prezentována v německém jazyce s českým překladem a trvá od 1.7. do 31.10. 2013.

Vstup zdarma.

Herta Müller © Martin Mařák

"Cesta od dítěte, které v údolí hlídá krávy, až sem na radnici ve Stokholmu - to je bizarní. Stojím, jak už častokrát, i tady sama vedle sebe.“

Těmito slovy začala Herta Müller svoji řeč 10. prosince 2009 na banketu Nobelovy ceny. Výstava „Herta Müller: Der Teufelskreis der Wörter – Ďábelský kruh slov“ představuje život a dílo této německé spisovatelky narozené v Rumunsku, nositelky Nobelovy ceny. Výstava sleduje autorčiny stopy od jejího dětství ve švábském Banátu až po udělení Nobelovy ceny.

Výstava prezentuje dokumenty a fotografie z rodinného majetku Herty Müller. Mimo jiné také úryvky z televizních rozhovorů, ve kterých vzpomíná na dobu prožitou v Rumunsku a v Německu. Mluví o svém vycestování, o svém psaní – o tom, co jí pohání. Ke slovu přijdou i autoři z „Akční skupiny Banát“, úryvky z dokumentů Securitate podávají zprávu o tom, jak rigorózní a nenávistný byl politický systém v Rumunsku. Koláže Herty Müller, které vznikaly od konce osmdesátých let 20. století, ukazují neznámý aspekt její tvorby.

Putovní výstava byla adaptována pro Goethe-Institut, vychází z výstavy „Studená ozdoba života“, která byla koncipována Literárním domem v Berlíně a proběhla na mnoha místech v Německu. Kurátory obou výstav jsou Lutz Dittrich a Ernest Wichner, kteří patří mezi vyhlášené znalce díla Herty Müller.

Přihlašte se k našim akcím na Facebooku:

PřílohaVelikost
gi_herta_mueller_pozvanka.jpg332.16 KB

Poslední aktualizace: 24.09.2013, 13:27