Česká republika bude čestným hostem britského komiksového festivalu Lakes 2021, čeští autoři se na festivalu představí i letos.

Hostování ČR na mezinárodním komiksovém festivalu Lakes v britském městě Kendal mělo proběhnout již letos, s ohledem na pandeiii Covid-19 bylo přesunuto na příští rok. Letošní ročník se odehraje pouze digitálně a česká prezentace, kterou zajišťuje České literární centrum (ČLC, sekce Moravské zemské knihovny), zde i tento rok dostane značný prostor.

Pět českých vstupů na letošním festivalu

Pro letošní festival Lakes (9. až 11. října 2020), který mimořádně proběhne pouze digitálně, si připravila Česká republika poměrně bohatý program. Největší českou prezentací bude digitální výstava komiksové umělkyně Toy_Box. Důležitou součástí programu je také krátký film mapující vznik němého komiksu Raymond, který Vojtěch Mašek vytvořil během loňského rezidenčního pobytu v Kendalu. Návštěvníci webových stránek festivalu se mohou těšit i na video upoutávku anglického vydání komiksu Zátopek (přel. Jan Novák, vydává nakladatelství SelfMadeHero), na přednášku Pavla Kořínka z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, odborníka na komiksovou tvorbu, či na účast Lucie Lomové v komiksové štafetě Pass the Panel.

Kompletní program letošního festivalu naleznete ZDE.

Hostování ČR v roce 2021

České literární centrum přiveze na festival 6 českých komiksových autorek a autorů.

České literární centrum podepsalo v roce 2019 memorandum o dlouhodobé spolupráci s mezinárodním festivalem komiksu Lakes, který se koná každoročně v říjnu v anglickém městě Kendal. V memorandu se obě strany dohodly mj. na pořádání výměnných rezidenčních pobytů pro české (v roce 2019 se účastnil rezidence výše zmíněný Vojtěch Mašek) a britské tvůrce přinejmenším po dobu tří let, tedy v letech 2019 až 2021.

Spolupráce ČLC s Lakes vyvrcholí v říjnu 2021, kdy bude Česká republika hlavní hostující zemí festivalu. ČLC plánuje na festivalu představit šest českých komiksových tvůrců a na přípravě českého programu bude spolupracovat s již zmíněným Pavlem Kořínkem a rovněž také s britským novinářem, editorem a odborníkem na komiks Paulem Gravettem.

Program českého hostování, jehož konkrétní podoba vznikne na jaře 2021, bude tvořit přinejmenším 4 až 5 akcí (přednášky, diskuze, živá kreslení, knižní uvedení). V plánu je například uvedení anglického vydání komiksu Vojtěcha Maška Sestry Dietlovy (přel. Julia a Peter Sherwood, vydá nakl. Centrála). Součástí české prezentace na festivalu Lakes 2021 bude představení nové komiksové výstavy Českých center, kooperačního partnera projektu, která nese název Tady a teď.

Kontakt

Mgr. Bc. Klára Přibylová
Public Relations
České literární centrum / Czech Literary Centre
Prezentace ČR - knižní veletrhy / Czech presentations - Book Fairs
Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a, 601 87 Brno
E: Klara.Pribylova@mzk.cz
T: +420 770 190 776

Poslední aktualizace: 07.10.2020, 10:34