Management Frankfurtského knižního veletrhu v Česku

15. června 2021 přijal ministr kultury Lubomír Zaorálek na půdě Ministerstva kultury ČR generálního ředitele Frankfurtského knižního veletrhu Juergena Boose a ředitelku programové sekce čestných hostů Simone Bühler. Tématem společného jednání byl zájem České republiky zúčastnit se v nadcházejících letech frankfurtského veletrhu jako „čestný host“. Ministerstvo kultury chce navázat na úspěšnou prezentaci v Lipsku, jíž byla pověřena Moravská zemská knihovna v Brně. Postarala se tak o propagaci současných překladů české literatury v zahraničí. V letech 2018/19 koordinovala Český rok kultury v německojazyčných zemích, jehož vrcholem byla účast ČR jako hlavní hostující země na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019, kde bylo Česko zastoupeno téměř 60 autorkami i autory a zhruba 80 překlady. Literatura patří k jednomu ze stěžejních pilířů české kultury a snahou ministerstva je přiblížit německému publiku především naši současnou literaturu. Frankfurtský veletrh nabízí zcela ojedinělou příležitost zprostředkovat rozmanitost a vrstevnatost české kultury, zejména literatury v mezinárodním měřítku, a prohloubit mj. i základy společného česko-německého dialogu.

Frankfurtská delegace navštívila Prahu a Brno. Kromě jednání na Ministerstvu kultury ČR měla setkání mj. s prof. Petrem A. Bílkem z Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martinem Vopěnkou a ředitelem veletrhu Svět knihy Radovanem Auerem. Debatovala s nimi o české literární scéně a současné české literatuře. Management veletrhu se neformálně setkal také s některými českými autorkami a autory. Hosté z Frankfurtu si prohlédli historické centrum Prahy, Národní muzeum a brněnské vily Tugendhat a Löw-Beer. Svou návštěvu zakončili v Moravské zemské knihovně v Brně, kde se mj. seznámili s dvěma stovkami knih české literatury v překladu.

Frankfurtský knižní veletrh je největším mezinárodním knižním veletrhem a místem setkávání klíčových expertů z oblasti literatury, vzdělávání, filmového průmyslu a vědy. Jedním z hlavních fokusů veletrhu je od roku 1976 každoročně se měnící čestný host, který návštěvníkům prezentuje svůj knižní trh, svou literaturu a kulturu. Frankfurtský knižní veletrh je také zodpovědný za účast německých vydavatelů na mezinárodních knižních veletrzích a po celý rok na nich pořádá odborné akce. Frankfurtský knižní veletrh je dceřinou společností Börsenverein des Deutschen Buchhandels.

Poslední aktualizace: 17.06.2021, 15:25