MZK si připomíná výročí Sametové revoluce

Revoluční atmosféru, kterou Československo prožívalo v závěru roku 1989, připomíná Moravská zemská knihovna svým čtenářům i široké veřejnosti. Prostřednictvím velkoformátového promítání dokumentárních fotografií na fasádu budovy si bude možné nejenom osvěžit paměť, ale současně si připomenout význam a důvod tehdejších událostí. Pro nejširší publikum je pak na adrese 1989.knihovny.cz připraven svého druhu jedinečný virtuální průvodce zdroji o sametové revoluci. Návštěvníci knihovny si navíc mohou v týdnu od 11. listopadu odnést v reprintu výběr z dobového tisku nebo trikoloru, která před třiceti lety zdobila nejednu zimní bundu či kabát.

Virtuální průvodce obsahuje tipy na zajímavé knihy, ale i odborné články, které se sametové revoluci věnují. Nachází se zde životopisy osobností listopadových událostí nebo zdigitalizované titulní listy vybraných periodik, které je možné vyhledat v rámci portálů Knihovny.cz a Digitálníknihovna.cz. Jsou tu i odkazy na některá volně dostupná videa, audioknihy nebo portály. Unikátní jsou tři videorozhovory, v nichž tehdejší zaměstnanci knihovny vzpomínají na období převratu a na jeho průběh ve Státní vědecké knihovně, jak se dříve MZK jmenovala. Návštěvníkům webu nabízí portál možnost sdílet s knihovnou jejich vlastní vzpomínky na rok 1989 formou fotografií a videí. Připraven je i krátký vědomostní kvíz.

„Lidé dnes propadli kouzlu Googlu a mnohdy nenacházejí relevantní informace. Jednou z hlavních rolí knihoven je budování fondů a knihovníci by měli umět svým uživatelům doporučovat zdroje tak, aby uspokojili jejich potřebu po informacích. Náš virtuální průvodce si klade za cíl připomenout tuto hlavní funkci knihoven na aktuálním tématu 17. listopadu 1989,“ vysvětlil smysl nového webu vedoucí realizačního týmu Martin Krčál.

Atmosféru sametové revoluce přiblíží známé, ale i dosud nezveřejněné fotografie z náměstí a demonstrací konce roku 1989. Promítání snímků na fasádu budovy Moravské zemské knihovny se uskuteční ve dnech 17.-19. listopadu, vždy mezi 18. a 22. hodinou. Na některých snímcích bude možné poznat i tehdejší zaměstnance knihovny, kteří rovněž aktivně vstoupili do dobového varu. Na přípravě této prezentace se podílela řada brněnských institucí a i díky tomu se objevila spousta unikátních dokumentárních materiálů.

„Sametová revoluce přinesla změnu celé společnosti, která se odrazila i v práci knihoven. Teprve v důsledku ní mohly knihovny opět začít plnit svůj demokratizační úkol, kterým je pověřil Masarykův knihovnický zákon z roku 1919. Teprve díky listopadovým událostem se mohly stát nástrojem pro vzdělávání, pro přístup k informacím a pro rozvoj občanské společnosti v podobě, která je nyní už nezastupitelná,“ shrnuje ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Poslední aktualizace: 15.11.2019, 16:50