Studio Chybik+Kristof prezentuje svou desetiletou tvorbu v MZK

Moravská zemská knihovna pokračuje v představování významných brněnských osobností v multimediálním cyklu Oči Brna. Od 20.2. do 28.3. mají návštěvníci možnost blíže se seznámit s dílem architekta Ondřeje Chybíka, respektive ateliéru Chybik+Kristof. Prohlédnout si budou moci stavby realizované i připravované, a to prostřednictvím promítaných fotografií a vizualizací. Vystaveny jsou také pracovní modely k jednotlivým stavbám, které pomocí dotykové obrazovky ožívají ve skutečné stavby či konkrétní výkresy a plány. Prezentován je i finální model české pavilonu pro EXPO v Miláně (2015), jímž studio vstoupilo do povědomí široké veřejnosti.

Ondřej Chybík se v Brně narodil a zde také studoval na Fakultě architektury VUT. Jeho další kroky však směřovaly již za hranice ČR – ve studiích pokračoval v rakouském Grazu, postgraduální studium dokončil v Curychu ve Švýcarsku, první práci získal ve Vídni. V roce 2010 se vrátil domů, aby zde společně s Michalem Krištofem založil architektonické studio nesoucí jména zakladatelů, to dnes má pobočky v Praze a Bratislavě a pracuje pro něj mezinárodní tým čítající více než 50 lidí. Pavilon pro EXPO v Miláně s bazénem, otevřenou zelenou střechou, který byl postavený z modulů tak, aby po skončení mohl být rozebrán a znovu použit, byl první z mnoha realizací, kdy na sebe studio připoutalo pozornost médií i veřejnosti. Lehké kontroverze způsobil pavilon pro festival Meeting Brno na Moravském náměstí v roce 2017, který připomínal významné milníky 20. století spojené s danou lokalitou, včetně původní stavby Německého domu. Za Galerii nábytku v Brně na Vinohradech s fasádou ze sedáků židlí získali cenu Grand Prix architektů 2017. Studio se zapojilo i do debaty o přesunu hlavního nádraží či využití lokality Jižního centra v Brně, spolupracovalo totiž na architektonické podobě vlakového nádraží v centru. Jejich návrh zvítězil v soutěži o zástavbu vnitrobloku na ulici Francouzská v Brně, kde má vzniknout dům s pečovatelskou službou, komunitní centrum a další byty. V postindustriální části Brna na rohu Mlýnské ulice stojí jimi navržený bytový dům s lofty. V listopadu loňského roku také začala dle jejich návrhu postupná rekonstrukce zanedbaného autobusového nádraží Zvonařka.

Před otevřením je nové sídlo a výrobna vinařství Lahofer v Dobšicích, naopak na neurčito byla odsunuta stavba nového sídla společnosti Lesy ČR, které architekti navrhli ve tvaru pětiprstí, aby vrůstalo do lesa a les do něj. Studio se rovněž podílí na velkých developerských projektech, jako je rezidenční komplex na místě bývalé továrny Waltrovka nebo transformace brownfieldu bývalého cukrovaru, oboje v Praze. Spolupracuje však i na velkém rezidenčním projektu v Gruzii, vyzváni byli k účasti v soutěži o návrh univerzitního kampusu v Moskvě. V roce 2019 získalo studio jako první v ČR ocenění Design Vanguard pro mladé architektury, udělované americkým časopisem Architectural Record.

Oči Brna: Ondřej Chybík (20.2. – 28.3.)

Doprovodný program:

3.3., 18h – Deset let ateliéru Chybik+Kristof (přednáška Ondřeje Chybíka), konferenční sál MZK

16.3., 16h – Komentovaná prohlídka ateliéru Chybik+Kristof, Dominikánské náměstí 656/2, Brno (nutná rezervace předem)

Poslední aktualizace: 21.02.2020, 17:35