Týden vědy a techniky v MZK

Festival plný energie

Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi. Letošní, dvanáctý ročník se bude konat ve dnech 1. až 15. listopadu a jeho program se rozprostře po celé České republice. Nejvíce festivalových akcí je naplánováno v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích, další se uskuteční v každém krajském městě a na mnoha dalších místech.

Mottem letošního ročníku je Energie vědy. Energie je síla a vůle k činům, k vědeckému výzkumu i k vědeckým objevům. Festival Týden vědy a techniky umožní energii vědy poznat,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.

Festival je určen široké veřejnosti, primárně však studentům středních škol, kterým nabízí možnost nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a dozvědět se více o světě vědy. Vědečtí pracovníci AV ČR připraví širokou nabídku exkurzí, přednášek, vědeckých kaváren, seminářů a filmových dokumentů, ve kterých představují svou práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. Uvedeno bude jako každoročně i množství výstav, které předvedou vědu v plné své barevnosti a pestrosti.

Program Týdne vědy a techniky v MZK:

středa 7. listopadu v 19.00 / Konferenční sál / přízemí
Tak kde je ten Higgs? aneb Fyzika těch nejvyšších energií. Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc. Třetí rok provozu největšího urychlovače na světě LHC by měl konečně vyřešit otázku existence tak dlouho unikající Higgsovy částice.

čtvrtek 8. listopadu v 9.30 / Počítačová učebna / 6. patro
Volně přístupné informační zdroje z oblasti techniky. Školení na vyhledávání odborné literatury na portálech a v databázích z oblasti technických a aplikovaných věd. Vzhledem k omezenému počtu míst je nutná registrace (do 6. listopadu na www.mzk.cz).

čtvrtek 8. listopadu v 16.00 a 17.00 / Počátek exkurze ve foyer
Ukázka digitalizace a zpracování e-knihy na objednávku (EOD). Seznámení s provozem – ukázka skeneru a hotové elektronické knihy na objednávku. Více informací na mzk.cz.

čtvrtek 8. listopadu v 16.30 a 17.30 / Počátek exkurze ve foyer
Ukázka starého tisku a používaných materiálů při restaurování (EOD). Seznámení s restaurátorskou dílnou a různými druhy materiálů používaných při restaurování starých tisků a map. Více informací na mzk.cz.

pondělí 12. listopadu v 17.00 / Počátek exkurze ve foyer
Prohlídka knihovny. Knihovnou Vás provede Ing. Marie Matoulková.

středa 14. listopadu v 19.00 / Konferenční sál / přízemí
Kryptografie s veřejným klíčem. O nejrozšířenějším šifrovacím systému RSA, o systému ECC využívajícím magické eliptické křivky a o novinkách ze světa kryptografie přednáší Doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.

středa 14. listopadu v 10.00 / Počítačová učebna / 6. patro
Volně přístupné databáze patentů USA. Školení na vyhledávání v bezplatných databázích a portálech patentů USA. Vzhledem k omezenému počtu míst je nutná registrace (do 12. listopadu na mzk.cz).

29. října–24. listopadu / studovna Normy a patenty / 7. patro
Patenty, které dobyly svět. Výstavka patentových dokumentů.

Podrobnější informace o festivalu:

Týden vědy a technikyDvanáctý ročník festivalu nabízí více než 400 akcí po celé České republice. Festival se bude konat v každém krajském městě a na mnoha dalších místech ČR. Je připraveno 25 výstav a expozic v pěti městech. Je naplánováno více než 180 přednášek ve 13 krajských městech, čtyři panelové diskuse v Praze, devět vědeckých kaváren ve třech krajských městech, promítání osmi dokumentárních filmů a mnoho dalších akcí. Dny otevřených dveří uspořádá 50 ústavů Akademie věd ČR a mnoho dalších partnerských organizací. Otevřeny budou elektrárny generálního partnera festivalu Skupiny ČEZ. Festival se rozšiřuje i za hranice České republiky a současně uvádí přednášky zahraničních vědců u nás. Mnoho pražských přednášek bude streamováno a po on-line přenosu bude záznam uložen v archivu přístupném na www.tydenvedy.cz.

S vědou a vědci můžete nahlédnout do tajů mikrosvěta i lidského mozku, zavítat do samého nitra sopek a do oceánských pouští, pohlédnout do vzdálených koutů naší sluneční soustavy, zamyslet se nad změnami klimatu, ale i rozkrýt tajemství DNA a pokusit se najít nové léky. Zkuste si vědu na vlastní kůži!

Poslední aktualizace: 03.01.2013, 11:30