The Current Influence of Russia in Central Europe

Banner

When: 25 October, 2016 / 16.30
Where: Conference Room / Ground floor
Lecturer: Prof. Thomas Nichols

The Russian propaganda machine is becoming more active in the Czech Republic, and the Russian version of events is sometimes portrayed as fact by local politicians and media. While Czech mainstream media is generally not open to this kind of disinformation, there are a number of online web portals posing as news outlets that staunchly support Russian policies and echo Russian propaganda.

Professor Thomas Nichols, who lectures on national security affairs at several U.S. universities, including The Harvard University, will talk to the Czech audiences about how the Kremlin's propaganda machine works, how they can identify and counteract the spread of disinformation, and why this is important.

Mašinérie ruské propagandy je v České republice stále aktivnější a ruská verze interpretace dění je někdy považovaná za realitu místními politiky a médii. Většina seriózních českých médií není těmto dezinformačním zdrojům otevřená. Existuje nicméně řada internetových portálů, které se tváří jako zpravodajské servery a které věrně podporují ruskou politiku a šíří ruskou propagandu.

Profesor Thomas Nichols, který přednáší otázky národní bezpečnosti na několika amerických univerzitách, včetně Harvardu, objasní českým posluchačům, jak kremelská propagandistická mašinérie funguje, jak je možné ji identifikovat a čelit šíření dezinformací a proč je to důležité.

(Přednáška v angličtině)

Free admission
Follow us on Facebook 

Poslední aktualizace: 21.10.2016, 14:56