Jü Chua: Den sedmý

Jü Chua: Den sedmý

Kdy: pátek 14. října 2016 / 18.00
Kde: Konferenční sál / přízemí

Autorské čtení jednoho z nejúspěšnějších čínských spisovatelů současnosti. Jü Chua (余华) byl za svůj poslední román Den sedmý nominován na cenu OppenheimerFunds Emerging Voices.

Na autorské čtení navazuje projekce filmu slavného režiséra Zhang Yimoua Žít! (podle stejnojmenného románu spisovatele Yü Chua), 20:00–23:00 hod., též v konferenčním sále MZK.
Pořádá Přeszeď.cz ve spolupráci s nakladatelstvím Verzone.

Když spisovatel Jü Chua (*1960) začal v 90. letech psát romány, jejichž tématem jsou osudy obyčejných lidí poznamenané dramatickými událostmi současné Číny, vzbudil stejnou senzaci jako svými avantgardními povídkovými prvotinami. V edici Xin již vyšel jeho román Žít! (1993, česky 2014, zfilmováno režisérem Zhang Yimouem). Den sedmý (2013, česky 2016, oba v překladu Petry Martincové) je zatím posledním románem tohoto literárního buřiče. (zdroj: ff.upol.cz)

Jang Fej, hlavní postava a průvodce románem, se probouzí do kalného rána po noci plné kakofonie zvuků demolovaného zdiva. Zvoní telefon. Zdvořilý, ale nekompromisní hlas mu připomíná, že na dnes na 9.30 je stanovena jeho kremace. Je připraven? Přijde včas? Vydává se na cestu ulicemi zahalenými hustou neproniknutelnou mlhou. V přijímací místnosti pohřebního salonu rozpačitě zjišťuje, že není vhodně oblečen, že nemá urnu ani pohřební místo... Takto rozostřeně a groteskně začíná nejnovější román čínského autora Jü Chua Den sedmý. Jang Fejovy další kroky míří do Země nepohřbených, kterou putuje následujících sedm dní. V retrospektivě se dozvídáme jeho osobní příběh a nasloucháme vyprávění dalších mrtvých a nepohřbených, lidí většinou z okraje společnosti, které cestou náhodně potkává. Ač s notnou dávkou nadsázky, román nabízí nesmiřitelně kritický pohled do současné Číny. (zdroj: verzone.cz)

Vstup volný
Přihlaste se k našim akcím na Facebooku.

Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý
Jü Chua: Den sedmý

Poslední aktualizace: 19.10.2016, 09:59