Novinky z MZK - Červen 2023

Milé čtenářky a milí čtenáři,

je před námi poslední měsíc letošního školního roku a na vás v programu MZK čekají závěrečné "pecky". Například atraktivní a hojně navštěvované vědecké přednášky, tentokrát na téma: Čas v nás i kolem nás, Antarktida a Novinky z astrofyziky a astronomie za uplynulé období. U příležitosti zápisu Mollovy sbírky MZK do Paměti světa UNESCO jsme pro vás pak připravili odbornou přednášku spojenou i s ukázkou některých vzácných map. Srdečně ale zveme na všechny naše akce.

Otevírací doba:

 • poslední otevřená sobota bude: 24. června 2023
 • v době od 26. do 30. června 2023 bude otevřeno: 8.30 - 19.00 hodin
 • v době od 3. července 2023 do 3. září 2023 bude otevřeno:
  PO, ST, PÁ: 9.00 - 15.00
  ÚT ČT - 10.00 - 18.00
 • v době od 5. do 7. července 2023 bude ZAVŘENO
 • v době od 24. července do 6. srpna 2023 bude ZAVŘENO
 • od 4. září 2023 bude otevřeno: 8.30. - 19.00  hodin

A na závěr malé ohlédnutí za DeCENTní slavností :)

 

Přejeme krásné léto!

Vaše MZK

 

VÝSTAVY

2. 5. - 11. 6. 2023      

Oči Brna: Jaromír Gargulák

Foyer / přízemí

Jaromír Gargulák, absolvent VUT v Brně zasvětil svůj život práci s kovem, převážně se žlutým a červeným bronzem. Pro jeho dílo jsou typické figurativní kompozice muzikantů, ptáků a okřídlených postav. Tyto hodnoty jdou u Garguláka ruku v ruce s vysokou estetikou a expresivním výrazem jeho plastik, které společně vytvářejí jeho charakteristický rukopis.

V roce 2001 byl vyznamenán cenou Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost. V rámci multimediální prezentace budou k vidění modely objektů, autorské skici, publikace a mnoho dalšího.

23. 5. - 23. 7. 2023

Labyrint světa 

Foyer / 2. patro

Výstava přináší aktuální pohled na myšlenkové dědictví Jana Amose Komenského k 400. výročí napsání knihy Labyrint světa a ráj srdce. Úryvky textů citlivě propojené s jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha, vytvářejí esteticky silnou vizuální výstavu. Koláže vychází z bohatě ilustrované knihy Labyrint světa a ráj srdce (nakladatelství Práh 2019), která byla za rok 2019 oceněna v kategorii „Nakladatelský počin roku“ cenou Magnesia Litera. Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského udělilo Miroslavu Huptychovi v roce 2019 medaili za šíření odkazu J. A. Komenského.

24. 4. - 21. 7. 2023

Brněnští ilustrátoři: Pavel Čech, Modré z nebe   

Galerie / přízemí

Rok 2023 byl oficiálně vyhlášen rokem dětské literatury Českým literárním centrem. Moravská zemská knihovna se proto rozhodla připravit pro své návštěvníky sérii výstav současných ilustrátorů dětské tvorby spojených svým životem a dílem s městem Brnem. Jeden měsíc, jedna unikátní výstava, jedna výjimečná osobnost a nejeden příběh vyprávěný tahem malířského štětce.

Brněnští ilustrátoři představí sérii výstav prezentující dětskou ilustrátorskou tvorbu viděnou očima Pavla Čecha, Vlasty Baránkové.

12. 6. - 5. 9. 2023

Oči Brna: Vratislav Bělský 

Foyer / přízemí

Vratislav Bělský (1924-2003), varhaník, cembalista, pedagog a editor se po celý tvůrčí život věnoval interpretaci hudby 17. a 18. století. Tuto hudbu provozoval na koncertech a připravoval k vydání její novodobé kritické edice. Zásadní význam měly Bělského české překlady traktátů předních evropských skladatelů doby baroka a klasicismu, jejichž znalost je pro interpretaci tzv. „staré" hudby nezbytná. Rovněž Bělského učebnice neztratily dodnes na aktuálnosti.

 

OSTATNÍ AKCE

KNIHOVNA

6. 6. / 18.00 

Mollova sbírka, Paměť světa UNESCO 

Konferenční sál / přízemí

Mollova sbírka, soubor map a grafických listů z poloviny 18. století, představuje jednu z nejzajímavějších svého druhu v Evropě. Dne 18. května 2022 byla zařazena na seznam Paměť světa UNESCO. Přednáška vám sbírku představí a nabídne nejzajímavější exempláře.

VSTUP ZDARMA


VĚDA                                 

8. 6. / 19.00

Čas v nás i kolem nás

Konferenční sál / přízemí

Čas automaticky přijímáme jako cosi, co plyne nezávisle na nás samotných. Je tomu skutečně tak? Kde se čas bere? Lze ovlivnit chod času? Jsou možné cesty do minulosti a budoucnosti? Kdy přestává mít čas smysl? Jaký je význam času při vzniku vesmíru? Může být čas kvantovaný? Vydejte se s námi v nadčasovém vyprávění poznávat tajemství času.

Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA


SPOLEČNOST

12. 6. / 18.00       

Oči Brna: Stará hudba zní a žije

Konferenční sál / přízemí

Zahájení multimediální výstavy věnované životu a dílu Vratislava Bělského, významného brněnského muzikologa a předního znalce interpretace staré hudby. O Bělského tvorbě pohovoří autoři výstavy a chybět nebude ani hudební vystoupení a křest katalogu.

VSTUP ZDARMA

VZDĚLÁVÁNÍ

13. 6. / 09.00       

Online: Bezplatné informační zdroje z oblasti pedagogiky

Připravujete se na profesní dráhu učitele? Přednášíte, učíte či školíte? Pracujete v oblasti školství či neformálního vzdělávání? Pak právě vás by mohlo oslovit toto online školení, na němž poznáte základní české a zahraniční volně dostupné databáze a portály, v nichž lze hledat knihy a články z oblasti pedagogiky a vzdělávání.

Lektor: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně.

Anotace:

Připravujete se na profesní dráhu učitele? Přednášíte, učíte či školíte? Pracujete v oblasti školství či neformálního zdělávání? Pak právě Vás by mohlo oslovit toto online školení, na němž poznáte základní české a zahraniční volně dostupné databáze a portály, v nichž lze hledat knihy a články z oblasti pedagogiky a vzdělávání.

Program:

Blok I: 9–10:30

 • Tezaury z oblasti pedagogiky.
 • Katalog a článková databáze Pedagogické knihovny J. A. Komenského.
 • Katalog Slovenské pedagogické knihovny.

Přestávka: 10:30–10:45

Blok II: 10:45–12:00

 • ERIC.
 • DERA.
 • Fachportal Pädagogik.

Registrace:

Školení je bezplatné, ale je vhodné se do pondělí 12. června 2023 do 14 hod. předem přihlásit pomocí registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky na webu. Vaše přihláška bude ihned potvrzena e-mailem. Pokud obratem neobdržíte e-mail s potvrzením Vaší účasti, doporučujeme ověřit si Vaši registraci na níže uvedeném kontaktu. Registrovaní zájemci obdrží před konáním akce e-mail s odkazem k připojení a podklad a po školení link na prezentaci. K online školení se mohou připojit i předem nepřihlášení zájemci, těm však nemůže být zaslán e-mail s příslušnými podklady. Vítáni jsou samozřejmě i zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK.

Kontakt:

Martina Machátová, tel. 541 646 170, e-mail: machat@mzk.cz.

SPOLEČNOST

13. 6. / 15.00       

Veřejný šachový turnaj - děti

Malý sál / 6. patro

Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly v šachu při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Turnaj se koná v Šachovém koutku Eduarda Lendla v 1. patře knihovny. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2007 a mladší přímo na místě konání při prezenci.

Veřejný šachový turnaj – děti

KNIHOVNA

14. 6. / 17.00 

Modré z Nebe očima Pavla Čecha

Galerie  / přízemí

Komentovaná prohlídka výstavy Modré z Nebe s ilustrátorem a výtvarníkem Pavlem Čechem. Kapacita je omezena na 40 osob, dle motta: "Kdo dřív přijde, nakreslí hvězdičku".

VSTUP ZDARMA


VĚDA                                  

15. 6. / 19.00

Antarktida

Konferenční sál / přízemí

Dobrodružná výprava lodí za zatměním Slunce v roce 2021. Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA


SPOLEČNOST                                  

17. 6. / 09.30

Veřejný šachový turnaj

Konferenční sál / přízemí

Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Hraje se dle švýcarského systému na devět kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah.

Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlašování v den a místě konání při prezenci.

VSTUP ZDARMA

Veřejný šachový turnaj

VĚDA                                  

22. 6. / 19.00

Novinky z astrofyziky a astronomie za uplynulé období

 

Konferenční sál / přízemí

Přehled novinek za rok 2021. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.

VSTUP ZDARMA


FILM                                    

26. 6. / 18.00

Donnie Darko (2001)

Konferenční sál / přízemí

Kultovní sci-fi s Jakem Gyllenhalem v hlavní roli. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem. Film je promítan v angličtině s českými titulky.

ENGLISH: After narrowly escaping a bizarre accident, a troubled teenager is plagued by visions of a man in a large rabbit suit who manipulates him to commit a series of crimes. Film is screened in English with Czech subtitles .

VSTUP ZDARMA


 

Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

MMB

Poslední aktualizace: 02.06.2023, 11:33