Druhý ročník projektu Používej MoZeK se zaměří na neurovědu

Druhý ročník projektu Používej MoZeK se zaměří na neurovědu, přednášky a workshopy se konají od října do prosince

Moravská zemská knihovna navazuje na loňský úspěšný ročník projektu Používej MoZeK, který se věnuje mediálnímu vzdělávání a kritickému myšlení. Letos se tým Evy Fukarové a Richarda Guniše pod vedením Lukáše Hány zaměřuje na neurovědu a hledání odpovědí na otázku, jak lidský mozek třídí informace a jak zpracovává všudypřítomný mediální obsah. Kromě populárně naučných přednášek jsou připraveny i praktické workshopy.

Letošní ročník otevře 6. listopadu v 18 hodin panelová diskuze o mediálním vzdělávání. Odborníci se zaměří na to, jak se v kontextu digitálních médií vzdělávání proměnilo a jak tyto změny ve vzdělávacím procesu uchopit. Zazní i řada příkladů dobré praxe. Promluví vedoucí katedry politologie FSS Masarykovy univerzity Petra Vejvodová, propagátor technologií ve vzdělávání Michal Černý, pedagog Marek Pernica, a socioložka Barbora Vacková. Panelová diskuze předestře řadu podnětů především pedagogům základních a středních škol.

Až do prosince pak budou pokračovat přednášky, které otevřou obor neurovědy. „Zaměříme se na přijímání, vyhodnocování a ukládání informací i na to, jak funguje lidský mozek. Vycházíme s toho, že pokud chceme mozek dobře používat, potřebujeme ho taky dobře znát. Jsme rádi, že pozvání přijaly takové osobnosti, jako třeba neurolog Martin Jan Stránský,“ upřesňuje vedoucí projektu Eva Fukarová.

„I letos budeme úzce spolupracovat se spolkem Zvol si info, který se věnuje mediálnímu vzdělávání na základních a středních školách. Chystáme řadu workshopů, při nichž si návštěvníci budou moct vyzkoušet své teoretické znalosti a představy v praxi,“ doplnil vedoucí odboru zahraničích knihoven Richard Guniš.

Přednášku o uchovávání informací povede lektor a zakladatel Školy paměti Jakub Pok 19. listopadu. Hned další den 20. listopadu otevře téma Mozek neurony a chování, aneb. vesmír v naší hlavě profesor Aleš Stuchlík. Neurolog Martin Jan Stránský navštíví Moravskou zemskou knihovnu 26. listopadu. Zaměří se na to, co nabízí neurověda pro osobní rozvoj člověka i na rizika nadměrného používání a spoléhání se na moderní technologie. Podstatu kritického myšlení, umění správně se rozhodovat, ale i argumentační fauly 2. prosince rozebere Lukáš Hána, který přednášku doplní praktickým nácvikem dovedností. Více informací o programu se nachází a přihlášení na workshopy je možné na adrese https://www.mzk.cz/pouzivej-mozek .

„Jako instituce se zabýváme nejen shromažďováním, ale i tříděním informací a vzděláváním. Proto přirozeně hledáme a iniciujeme projekty, které prohlubují schopnost lidí orientovat se v informačním prostředí,“ říká ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček s tím, že smyslem projektu MoZeK není poukazovat na to, co jen správné a co nesprávné, ale posilovat individuální kompetenci člověka vyhodnocovat informace.

V loňském roce se autoři projektu zaměřili na problematiku kritického myšlení, tedy dovednost umožňující člověku rozlišovat fakticky správné a nesprávné informace. V rámci programové řady Používej MoZeK navštívil loni Moravskou zemskou knihovnu Martin Charvát, Stanislav Gálik, Petra Vejvodová nebo Lukáš Hána.

Kontaktní osoba: Mgr. Jana Lokajová, Jana.Lokajova@mzk.cz, tel.: 778 462 480

PřílohaVelikost
Tisková zpráva (.docx)41.24 KB

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 13:23