Koncert u příležitosti výstavy „AN VĚDY A UMĚNÍ MILOVAL...“ / 19. 3. 2014

Svatý týden v Rajhradě kolem roku 1600 koncert u příležitosti výstavy

„AN VĚDY A UMĚNÍ MILOVAL...“

Milovníci a mecenáši věd a umění v řeholním rouše

Termín výstavy: neděle 6. dubna 2014, 16 hod., letní refektář Benediktinského opatství Rajhrad

Výstavu „An vědy a umění miloval…“ budou moci návštěvníci rajhradského kláštera a Památníku písemnictví na Moravě (pobočka Muzea Brněnska) zhlédnout ve dnech 15. května až 30. října. Jedná se o druhou z výstav připravovaných v rámci projektu Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén. Letošním tématem jsou aktivity rajhradského kláštera v oblasti věd a umění od středověku až do 20. století. Prostor bude věnován i činnosti Charity, zejména po roce 1950. 

Hudební produkce a mecenát v oblasti hudby má v rajhradském benediktinském klášteře dlouhou tradici. S hudebními rukopisy se v historické klášterní knihovně setkáváme od nejranějších dob a právě proto jsou součástí letošního doprovodného programu k připravované výstavě hned tři koncerty.

První s názvem Svatý týden v Rajhradě kolem roku 1600 se uskuteční v neděli 6. dubna 2014 v 16 hodin v letním refektáři rajhradského benediktinského kláštera. Program je sestaven z děl autorů pozdní renesance, jejichž skladby se objevují v dochovaných tiscích a rukopisech zdejšího kláštera. Čtyř až osmihlasá moteta připomínají události Svatého týdne, tedy od Kristova slavného vjezdu do Jeruzaléma až po jeho smrt na kříži. Jedná se o díla skladatelů z okruhu císařské kaple Maxmiliána II. (Jacobus Vaet) a jeho syna Rudolfa II. (Philippe de Monte, Carolus Luython, Jacobus Regnart, Jacobus de Kerle), ale také na sklonku 16. století velmi oblíbených autorů Orlanda di Lassa a Jacoba Handla Galla a naopak málo známého Asprilia Pacelliho, jehož skladby jsou v rajhradských sbírkách rovněž zastoupené.

Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén je projektem Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI. Poskytovatelem prostředků je Ministerstvo kultury ČR. Příjemci projektu jsou Moravská zemská knihovna v Brně, Masarykova univerzita (Filozofická a Lékařská fakulta) a Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Cílem projektu je zpracování a prezentace bohatého kulturního dědictví nejstaršího moravského kláštera v Rajhradě.

Výstava je pořádána ve spolupráci řešitelů projektu, Muzea Brněnska, p. o., Památníku písemnictví na Moravě a Benediktinského opatství v Rajhradě.

Více informací naleznete na webu projektu www.rajhradskyklaster.cz

Kontaktní osoba: PhDr. Jindra Pavelková, Jindra.Pavelkova@mzk.cz, 541 646 223

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 13:22