Na rezidenci Českého literárního centra do kláštera Broumov pojede i Matěj Forman

České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov pravidelně nabízí českým autorům rezidenční pobyty v Literárním domku kláštera, které jsou určeny k soustředěné kreativní práci na konkrétním díle nebo projektu. Kromě zajištěného ubytování v klášterním komplexu obdrží rezidenti stipendium.

Červnovými rezidentkami ČLC v Broumově jsou oceňovaná literární dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová (www.owp.cz/) a ilustrátorka a grafička Jana Jandáčková, které budou pracovat na pokračování projektu alternativních logopedických knížek pro děti a dospělé. V červenci je vystřídají básnířka, nakladatelka a literární historička Tereza Riedelbauchová (www.terezariedlbauchova.eu/) a oblíbená komiksová autorka Lucie Lomová (https://lucielomova.blogspot.com/).

Na přelomu srpna bude v Literárním domku na týdenním rezidenčním pobytu laureátka Magnesie Litery za knihu pro děti a mládež Vendula Borůvková a slavista, spisovatel a překladatel ukrajinského původu, šéfredaktor časopisu Plav Alexej Sevruk, žijící v Praze. V srpnu budou v klášterním literárním domku pobývat oceňovaný autor knih pro děti, básník a překladatel Radek Malý (https://radek-maly-spisovatel.webnode.cz/) a všestranný umělec – výtvarník, divadelník, herec, scénograf – Matěj Forman.

České spisovatelky a čeští spisovatelé, ilustrátoři a tvůrci autorských knih a komiksů, kteří by měli zájem o měsíční pobyt v Broumově, mají nyní příležitost. Od září do listopadu se zde budou konat ve spolupráci s Vratislavským literárním domem česko-polské rezidence. V Literárním domku se tak vždy potká jeden český a jeden polský autor. Žádost se stručným popisem projektu na rezidenční téma „Před hranicí, za hranicí“ je možné zaslat do 23. 6. 2019.

O tři měsíční pobyty v září, říjnu a listopadu 2019 se mohou zájemci ucházet zde.

Kontaktní osoba: Michala Čičváková, michala.cicvakova@czechlit.cz, tel.: 770 171 450, www.czechlit.cz

 

Alexej Sevruk (1983) – spisovatel, překladatel, redaktor. V roce 2016 vydal povídkovou sbírku Divadlo tančících loutek. Svoje povídky publikoval nejrůznějších v českých, ukrajinských a polských časopisech, antologiích, sbornících a revue. Překládá především z jazyka ukrajinského (Jurij Andruchovyč – Moskoviáda, 2015; Serhij Žadan – Big Mac, 2011; Dějiny kultury začátku století, 2014), ale i polského (Dawid Mateusz – Stanice vodárenské věže, 2017), příležitostně také běloruského a ruského. Do ukrajinštiny naopak přeložil experimentální román Europeana Patrika Ouředníka (2015). Je redaktorem časopisu Plav – měsíčník pro světovou literaturu (v letech 2015–2018 působil jako jeho šéfredaktor). Spolupodílel se na monografii Putování současnou ukrajinskou literární krajinou (2010). Má doktorát v oboru slovanské literatury (FF UK, 2018). Působí ve výboru České asociace ukrajinistů. Odreagování hledá v zahradničení a včelaření a maratonském běhu.

 

Barbora Baronová (1980) je literární dokumentaristka, nakladatelka a doktorandka Ateliéru audiovizuální tvorby na FMK UTB ve Zlíně, kde se věnuje českým filmovým a literárním dokumentaristkám. Je držitelkou několika literárních a nakladatelských ocenění, mimo jiné za knihy Slečny, Měj ráda sama sebe a Intimita. V roce 2012 založila malé artové nakladatelství wo-men orientované na umělecké knihy (nejenom) s genderovým zaměřením. Více na www.baara.cz a www.by-wo-men.com.

 

Jana Jandáčková (1987) je ilustrátorka a grafička. V roce 2011 získala cenu za Dobrý design (Národní studentská cena Czech design) s knihou Živěna sbírá ostružiny. V průběhu studií studovala i pracovala v Paříži (2019–2010, 2011–2012). Vede kreativní kurzy a workshopy pro děti, žije a tvoří v Praze. V roce 2018 vyšla kniha nakladatelství Verzone Barbory Baronové s jejími ilustracemi Syrovátka sytí selátka. Více na janajandackova.cz

 

Lucie Lomová (1964) je autorka komiksů, ilustrátorka, výtvarnice. Absolvovala dramaturgii na Divadelní fakultě AMU a od roku 1991 je na volné noze. Její knihy vychází v češtině a ve francouzštině. V letech 1990 až 1999 se věnovala především autorskému komiksu Anča a Pepík, který se objevoval v časopise Čtyřlístek a následně vyšel souborně ve třech svazcích – je hodnocen jako jeden z nejlepších současných komiksů pro děti. Další komiksovou tvorbu publikovala v časopisech Mateřídouška, Svět a divadlo, Instinkt a dalších. Je laureátkou komiksových cen Muriel za roky 2011 (Nejlepší původní scénář a nejlepší původní český komiks ke grafickému románu Divoši) a 2007 (Nejlepší původní kniha Anna chce skočit).

V roce 2006 se jako první komiksový tvůrce z České republiky prosadila s albem v zahraničí – ve Francii jí vyšel grafický román Anna en cavale. Česká verze pod názvem Anna na útěku následovala o rok později. Následoval komiks Divoši (Labyrint, 2011), za který získala autorka řadu cen. Poslední oceňovanou knihou Lucie Lomové je detektivka z divadelního prostředí Na odstřel (Labyrint, 2014). Kromě vlastních komiksů Lomová převedla do grafické podoby i pohádky Karla Jaromíra Erbena (Práh, 2008), které nakladatel vydal také v čínštině, ruštině, angličtině, němčině, italštině a španělštině. Vedle toho se věnuje knižní ilustraci pro děti i pro dospělé, pravidelně spolupracuje především se spisovatelkou Irenou Douskovou. Žije a pracuje v Praze.

 

Matěj Forman (1964) je český výtvarník, ilustrátor a divadelník. Je také spoluzakladatel Divadla bratří Formanů, kočovného divadelního uskupení, s nímž procestoval svět nejen na lodi Tajemství, která kdysi svými „Nachovými plachtami“ okouzlila nespočet diváků. Prostory plné hravosti a imaginace vznikají i díky jeho scénografiím všude, kam divadlo zavítá. Stačí zmínit kouzelná slova „Obludárium“, „Imaginárium“, „Čarokraj“ či „Deadtown“. Řada představení vzešlých i ze spolupráce s Národním Divadlem, na nichž se podílel, získala prestižní divadelnické ceny. Svými obrázky a ilustracemi doprovodil řadu knih pro děti.

 

Radek Malý (1977) pochází z Olomouce, kde vystudoval germanistiku a bohemistiku. V současné době působí jako spisovatel, překladatel a vysokoškolský učitel. Je autorem několika sbírek poezie a knížek pro děti, rovněž učebnic a odborných publikací. Do češtiny převedl např. verše Georga Trakla, Ericha Kästnera, R. M. Rilka, Paula Celana, Stefana Georga či básníků a básnířek Bukoviny (antologie Hroby v povětří). Rovněž připravil antologii poezie německého expresionismu (Držíce v drzých držkách cigarety), antologii básníků německého nonsensu s názvem Malé lalulá a antologii Prokletí básníci německé poezie. Za svou tvorbu získal např. Cenu Jiřího Ortena (básnická sbírka Vraní zpěvy) či dvakrát Magnesii Literu (sbírka Větrní a kniha básní pro děti Listonoš vítr). Je spoluautorem libreta opery Čarokraj, z němčiny přeložil libreto Humperdinckovy opery Jeníček a Mařenka a Mozartovy opery Kouzelná flétna. Český rozhlas uvedl jeho rozhlasové hry Pocit nočního vlaku a Hodina mezi vlčicí a psem.

 

Tereza Riedlbauchová (1977, Praha), básnířka, nakladatelka a literární historička, vydala sbírky Modrá jablka (2000), Velká biskupovská noc (2005), Don Vítor si hraje a jiné básně (2009), Pařížský deník (2013) a poému Podoba panny pláč (2002). Překlad sbírky Velká biskupovská noc vyšel v Bulharsku (2011). Básně publikovala v mnoha časopisech a antologiích v České republice i v zahraničí, a to ve francouzštině, španělštině, portugalštině, rumunštině, angličtině, němčině, bulharštině, polštině, srbštině, maďarštině a turečtině.

 

Vendula Borůvková (1977 v Náchodě). Vystudovala střední knihovnickou školu a poté dramaturgii na činoherní fakultě JAMU. Působila například v HaDivadle nebo Divadle v 7 a půl a pro tyto scény připravila několik původních her. V poslední dekádě se věnuje spíš literatuře, než živému umění a živí ji práce šéfredaktorky časopisu 100+1 historie. V nakladatelství HOST jí vyšel dobrodružný román pro děti Annie a berlepsové (2014) a nejnověji také román 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (2018), který získal ocenění Magnesia Litera 2019 v kategorii dětské literatury. Pro Český rozhlas napsala drama Magdalena Dobromila (2016) či pohádku Medvěd Čokoláda. Ve svém zbylém volném čase vytváří vzdělávací workshopy pro střední školy, rolové hry a larpy z historie 20. století. A samozřejmě je také hraje.

PřílohaVelikost
Na rezidenci Českého literárního centra do kláštera Broumov pojede i Matěj Forman.docx132.99 KB

Poslední aktualizace: 09.01.2023, 12:23